10 nejčastějších omylů při hubnutí

Hubnutí může být někdy velmi obtížné, i když pravidelně cvičíte a máte pocit, že děláte vše správně, výsledky se nemusí dostavit. Podle odborníků má největší podíl na redukci váhy strava a cvičení je až na druhém místě. Zde jsou nejčastější omyly při hubnutí, kterých je třeba se vyvarovat.

1. Stanovili jste si nereálný cíl:
Přílišná očekávání mohou vést k frustraci. Některé ženy se domnívají, že se jim podaří zhubnout během 2-3 měsíců, což je nemožné. Mnohem účinnější je stanovit si dlouhodobější cíle, například během roku snížit hmotnost o 10 %.

2. Soustředíte se pouze na hmotnost:
Lidé mají často pocit, že neubývají na váze, přestože se hýbají a jedí zdravě. Hmotnost během dne kolísá o 1,8 kg v závislosti na množství přijaté potravy. Váhu také mohou ovlivnit hormony, množství tuku v těle a svalová hmota.

3. Příliš cvičíte a omezujete kalorie:
Přehnané cvičení při nízkém příjmu kalorií zpomaluje metabolismus. Tělo se proti energetickému deficitu bude bránit, začne snižovat tělesnou teplotu, odbourávat trávící šťávy, sníží tep a zpomalí funkci štítné žlázy. Energie by neměla klesnout pod 5000 kJ, protože potom dochází k únavě, podrážděnosti a nervozitě, což má dopad na celkové zdraví.

4. Nesledujete své stravovací návyky:
Stravovací deník sleduje denní spotřebu kalorií, informuje o množství konzumovaných bílkovin, sacharidů, vlákniny, vitamínů a tuků. Existují mobilní aplikace, které poradí co jíst, jak cvičit a pomáhají s plánováním jídelníčku na celý týden.

5. Nekontrolujete složení potravin:
Obaly na potravinách poskytují údaje o jejich nutričním složení. To je dobré sledovat, aby nedocházelo ke konzumaci nezdravého jídla a k nadměrnému příjmu kalorií. Před několika lety začaly být velmi populární potraviny s minimálním obsahem tuku. Bohužel málokdo ví, že tyto výrobky obsahují velké množství cukru, uhlohydrátů, málo bílkovin a neumí dobře zasytit.

6. Pijete málo vody a příliš mnoho sladkých nápojů:
Pitný režim ovlivňuje metabolismus. Denně je vhodné vypít okolo dvou litrů tekutin, aby tělo spálilo 200 kJ. Sklenice vody hned po probuzení správně nastartuje trávení. Voda umí zasytit, podporuje výdej energie a její nedostatek může vést k dehydrataci a k přejídání. Nevhodné nápoje při redukční dietě jsou veškeré slazené limonády. Například některé džusy obsahují velké množství cukru a jejich pravidelná konzumace může vést k nadváze, protože tekuté kalorie stimulují chuť k jídlu.

7. Nedostatek spánku
Apetit je značně ovlivněn kvalitou a množstvím spánku. Při zvýšené únavě si naše tělo říká o cukry, aby dobilo energii. Při nedostatku spánku se v těle uvolňuje stresový hormon kortizol, který zpomaluje proces trávení.

8. Jíte i tehdy, když nemáte hlad:
Tvrzení, že se má jíst každé 2-3 hodiny, není úplně pravdivé a může vést k přejídání. Odborníci doporučují nevynechávat snídani a během dne jíst, až když se dostaví hlad. Pozor, přílišné hladovění také není správné.

9. Nejíte dostatek vlákniny:
Dieta s nízkým obsahem vlákniny snižuje úspěch při hubnutí. Studie tvrdí, že vláknina podporuje redukci váhy, potlačuje chuť k jídlu a zrychluje trávení.

10. Vyhýbáte se bílkovinám:
Bílkoviny při hubnutí jsou velmi důležité, protože snižují chuť k jídlu, zrychlují metabolismus a podporují růst svalové hmoty. Výzkum prokázal, že lidé, jejichž každodenní strava obsahovala 30 % bílkovin, spotřebovali o 575 kalorií méně než jedinci, kteří konzumovali pouze 15 % bílkovin. Mezi dobré zdroje patří maso, luštěniny, obiloviny, mléčné výrobky, vejce, zelenina a některé ovoce.

Autor: Michaela Hynková

AutorMichaela Hynková
Blog-datum28.7.2017
ČlánkyLinie