6 nejčastějších diet

Módní trendy nejsou jenom ve stylu oblékání, ale i ve způsobu stravování. Momentálně je velmi moderní držet různé diety. Redukčních diet existuje nespočet a je velmi těžké si mezi nimi vybrat, protože po čem jeden zhubne, druhý může přibrat. Jaká jsou jejich rizika a kdy mohou prospět zdraví?

1. Dukanová dieta
Také nazývána bílkovinová (proteinová) dieta, je rozdělena do 4 fází, kdy v prvním týdnu se drží přísná dieta s nízkým obsahem tuků a vysokým množstvím bílkovin. Je dovoleno jíst 72 druhů potravin bohatých na proteiny, například: kuře, králíka, hovězí maso, játra, nízkotučné mléčné výrobky, krůtí maso, vejce, mořské plody a ryby. V této fázi jsou zakázány sacharidy s výjimkou ovesných otrub, které dobře zasytí a stabilizují trávící systém. V ostatních třech fázích je postupně dovoleno jíst ovoce, zeleninu i sacharidy a nakonec je možné konzumovat všechny potraviny. Množství jídla není nijak omezeno a cílem je shodit 1 kg týdně.

Výhoda: pokud se dieta dodržuje dlouhodobě, nedostaví se jojo efekt.
Nevýhoda: únava kvůli nedostatečnému příjmu sacharidů.

2. Paleo dieta
Navazuje na způsob života našich předků z dob paleolitu (před 10.000 lety), kdy ještě nebylo rozvinuté zemědělství. Lidé se živili lovem zvěře, rybolovem, sbíráním různých semen, ořechů, ovoce a bylinek. Během této diety se nekonzumují mléčné výrobky, obiloviny, rafinovaný cukr, brambory, sůl a průmyslově zpracované potraviny. Paleo dieta je jednoduchá a není třeba počítat kalorie. Díky zvýšenému příjmu ovoce, zeleniny a nízké konzumaci kalorických potravin dochází k hubnutí.

Výhoda: maso zásobuje tělo dostatkem železa a bílkoviny se starají o to, aby tělo nehladovělo.
Nevýhoda: Paleo dieta je obtížná pro vegetariány, protože zakazuje jíst luštěniny, které jsou pro ně zdrojem bílkovin. Tento způsob hubnutí může být trochu nákladný.

3. Ketonová dieta
Vyznačuje se vysokým obsahem tuků, bílkovin a malým množstvím sacharidů. Je navržena tak, aby spalovala méně sacharidů a více tuků. Sacharidy v potravinách se v těle přeměňují na glukózu, která dodává energii a posiluje funkce mozku. Je-li v těle málo sacharidů, játra přeměňují tuk na mastné kyseliny a ketolátky, které nahrazují glukózu. Zvýšená hladina ketolátek v krvi snižuje výskyt epileptických záchvatů. Dieta vylučuje konzumaci škrobového ovoce, těstovin, obilovin, cukru, luštěnin, pečiva, alkoholu, kávy a naopak doporučuje jíst potraviny bohaté na tuky jako jsou ořechy, smetana, máslo, vejce a maso.

Výhoda: rychlé hubnutí, konzumace kvalitních potravin, pocit sytosti a pravidelné stravování.
Nevýhoda: nevyvážená strava, jojo efekt, není vhodná pro lidi trpící srdečním onemocněním a cukrovkou. Díky nízkému příjmu sacharidů mají příznivci této diety často chuť na sladké. Může způsobit zácpu.

4. Krabičková dieta
Je to moderní způsob stravování, kdy firma dováží lidem jídlo v plastových krabičkách až do domu. Pokrmy jsou sestavovány od výživových specialistů a přizpůsobují se životnímu stylu zákazníků. Krabičky obsahují informace o jejich složení, instrukce v jakém pořadí se mají konzumovat a způsob ohřívání. Základní myšlenka krabičkové diety spočívá v tom, že lidem šetří čas s nákupem a přípravou pokrmů, má správně rozložený energetický příjem na celý den, takže by nemělo docházet ke hladovění a nezdravému mlsání.

Výhoda: úspora času, osvojuje zdravé stravovací návyky, jídelníček je sestavený odborníkem z kvalitních potravin.
Nevýhoda: je dražší a některé potraviny nemusí chutnat všem.

5. Bezlepková dieta
Je určena pro léčbu celiakie. Vylučuje konzumaci lepku (protein), který způsobuje zánět v tenkém střevě. Nachází se v některých obilovinách, jako je ječmen, žito a pšenice. V dnešní době existuje spousta chutných potravin, které umí lepek nahradit. Povolené potraviny: fazole, ořechy, vejce, maso, ryby, ovoce, zelenina, mléčné výrobky, amarant, pohanka, kukuřice, sója, quinoa, proso, tapioka, len, rýže, mandlová mouka, brambory, čirok a luštěniny. Zakázané potraviny: cereálie, pečivo, pivo, cukrovinky, hranolky, omáčky, těstoviny, dresinky, chipsy a polévky z pytlíku.

Výhoda: eliminací běžného pečiva dochází k hubnutí, lidé jedí zdravěji a jejich metabolismus pracuje rychleji.
Nevýhoda: alergici musí hlídat obsah všech potravin, výběr pokrmů je omezen.

6. Mléčná dieta
Jak název napovídá, je založena pouze na konzumaci mléka a mléčných výrobků. Délka této diety je 8 až 16 dní a spočívá v tom, že každé tři hodiny denně je třeba snít například jogurt, tvaroh nebo vypít sklenici mléka. Dále je dovoleno pít pouze čistou vodu bez bublinek a to nejméně 2 litry za den. Stravu si lze zpestřit zeleninou a bylinkami. Mléčná dieta přináší rychlou redukci váhy (kolem 5 kg za měsíc), ale není moc zdravá a může se dostavit jojo efekt. Tělo má dostatek vápníku, ale jiné prospěšné látky mu chybí. Lidé, kteří podstoupili tuto dietu si stěžovali na časté hladovění.

Výhoda: je efektivní a zaručuje rychlé hubnutí, díky bílkovinám nedochází k úbytku svalů.
Nevýhoda: jedná se o krátkodobou dietu a může vyvolat únavu z nedostatku vitamínů. Není vhodná pro lidi trpící alergií na laktózu.

Ostatní způsoby hubnutí:
Ne všichni jsou zastánci hladovění a přísných diet, jsou lidé, kteří věří zázračným práškům na hubnutí a koktejlům, co umí spálit kalorie. Všichni dobře víme, že kouzelnou pilulku po níž budeme všichni krásní a hubení ještě nikdo nevynalezl, a proto je nejlepší se držet starých dobrých osvědčených metod. Vyvážený jídelníček zahrnující zdravou snídani, lehký oběd, dietní večeře a dostatek pohybu je to co potřebujeme, aby šla kila rychle dolů.

Autor: Michaela Hynková

AutorMichaela Hynková
Blog-datum14.7.2017
ČlánkyLinie