Aloe vera – přírodní zázrak pro pokožku i hubnutí

O rostlině
Aloe vera je sukulentní rostlina, která běžně roste v horkých podmínkách. Díky tomu je nucena vytvářet si zásoby vody, které se ukládají do rostlinných pletiv. Z těchto zásob následně vzniká účinný gel z aloe vera, který obsahuje cenné látky. Kromě toho aloe vera obsahuje i latex, který se nachází v buňkách těsně pod pokožkou rostliny a má žlutou barvu.

Produkty s aloe vera
Přípravků, které obsahují výtažky z rostliny aloe vera, existuje celá řada. Najdeme zde klasické kosmetické krémy, ale i šťávy a přípravky určené pro vnitřní užití. Šťáva z aloe vera pomáhá zlepšit imunitu a upravuje zažívání. Díky svým hojivým schopnostem se aloe vera hojně využívá v balzámech a krémech určených na regenerační nebo hydratační použití.

Regenerační krém na ruce s aloe vera je vhodný pro letní i zimní použití. Balzám na rty s aloe vera může sloužit jako prevence vzniku oparu nebo vysychání pokožky.

Hlavní účinky
Hlavním účinkem při vnitřním užívání je udržení normální hladiny cukru v krvi. Šťáva z aloe vera se tedy hojně využívá při redukčních režimech nebo pro lidi, které trápí výkyvy krevní hladiny cukru, což může vést k problémům s přijímáním potravy nebo ke vzniku cukrovky.  Přípravky z aloe vera užívané vnitřně jsou vhodné i pro lidi, kteří trpí astmatem, žaludečními vředy, častými záněty a podobnými onemocněními. Využívá se i pro zmírnění deprese a jako preventivní doplněk pro posílení imunitního systému.

Z vnějšího hlediska je označována jako vysoce účinná léčivá rostlina. Aloe jako sukulentní rostlina ve svých buňkách zadržuje velké množství vody, která je navíc obohacená o sloučeniny vyskytující se v buňkách. Má tak silné hydratační a regenerační účinky na pokožku. Používá se pro přímou aplikaci na spáleniny od slunce, při potížích s ekzémy a vyrážkami. Hodí se jako zklidňující a výrazně hojící přípravek pro ošetření pomocí masti nebo krému.

Zajímavé je, že při aplikaci na kůži slouží aloe vera i jako účinný repelent proti hmyzu.

Jak je možné, že má aloe vera léčivé schopnosti?
Gel, který je získáván ze středu listů působí změny a vyvolává reakce, které vedou k tomu, že se prostředí stává nehostinným pro bakterie a naopak podporuje průběh regeneračních vlastností. Přesné působení dosud není známo, ale je pravděpodobné, že aloe obsahuje sekundární metabolity, které pomáhají zlepšovat krevní oběh a podporovat životaschopnost a regeneraci buněk.  V latex z aloe vera se nachází látky, které vyvolávají projímavé účinky.

Jaké problémy aloe vera řeší a jak se používá?
Aloe vera kosmetika má velmi dobré účinky na pleť. Při pravidelném nanášení krému, který obsahuje aloe, je možné dosáhnout zmírnění a dokonce i úplného vymizení příznaků akné.

Častým využitím je ošetření spálenin, kdy je nejlepší na postiženou část pokožky nanést přímo aloe vera gel.  Některé výzkumy ukazují, že ošetřování popálenin může značně snížit dobu hojení rány.

Projímavé účinky latexu z aloe vera jsou vhodné jako náhrada chemických projímadel a hodí se při potížích se zácpou.

Významným účinkem je pomoc při snižování hmotnosti díky stabilizaci hladiny cukru v krvi. Aloe vera má tu významnou schopnost, že dokáže vázat sacharidy, které jsou následně postupně uvolňovány a nedochází k příliš prudkým výkyvům krevního cukru. To znamená, že přestanete pociťovat chutě na sladké. Pro snížení hmotnosti je však nutné celkově upravit životní styl. Inspirujte se například v článku s 5 tipy na odlehčení jídelníčku.

Kdy je aloe lepší?
V porovnání s užíváním antiobitik na léčbu popálení nebyly zjištěny žádné výraznější rozdíly a léčba nebyla rychlejší. Je však vhodnější pro lehčí popáleniny a pro osoby, které mohou vykazovat zvýšenou citlivost na látky obsažené v antibitikách.

Jako doplněk stravy pro zlepšení imunity vykazuje velmi dobré účinky a hodí se jako samostatně užívaný doplněk s vyváženým obsahem všech důležitých minerálů a vitamínu nebo v kombinaci s dalšími přípravky.

Jak vybrat kvalitní produkt
Kvalitní produkt z aloe vera by měl obsahovat vyšší procento extraktu. Při výběru šťávy je důležité sledovat, jestli se jedná o 100% nebo naředěnou šťávu. Všímejte si také toho, jestli není nápoj doslazován a nejsou přidávány chemické konzervanty, aromata nebo barviva. Nejlepší a nejzdravější je čistá 100% šťáva z aloe vera.

Kdy to s ní nepřehánět
Při vnitřním použití je dobré dávat si pozor v období těhotenství, kdy by mělo být užívání aloe vera omezeno. Při aplikaci na kůži pravděpodobně nehrozí žádné komplikace. To stejné platí i u dětí, které by do 12 let věku neměly alo vera užívat jako projímadlo.

Při diabetes je nutné sledovat po požití aloe vera hladinu cukru v krvi, která se může nečekaně snížit. Není dobré užívat přípravky s aloe ani v případě potíží s hemeroidy. Pokud máte slabší ledviny, užívejte pouze malé dávky latexu z aloe, jinak může hrozit riziko selhání ledvin. Přípravky s obsahem aloe vera vyřaďte minimálně dva týdny před plánovanou operací.

Možné interakce s léky
Pokud užíváte lék Digoxin (Lanoxin) není dobré vnitřně užívat latex z aloe vera, který snižuje hladinu draslíku, což může vést k negativním vedlejším projevům. Mírnější nežádoucí interakce mohou být způsobeny při kombinaci s léky proti cukrovce.  Rovněž se nedoporučuje užívat aloe vera před operací, protože snižuje srážlivost krve a vytváří nevhodnou kombinaci s přípravkem Sevofluran (Ultane).  Vhodná není ani kombinace s Warfarinem (Coumadin), kdy může dojít ke zvýšení efektu a v nejhorších případech i k vykrvácení.

Vyzkoušejte aloe vera recepty
Aloe vera má mnoho využití v kuchyni. Hodí se jako přísada plná vitamínů například do smoothie, do džusu, do limonády nebo i do salátů. Pro více inspirace se podívejte na nejlepší recepty z aloe vera.

Autor: Šárka Stuchlíková

AutorŠárka Stuchlíková
Blog-datum24.5.2016
ČlánkyZdraví
Chovatelské potřebyPsi