Co znamená lyofilizované ovoce?

 

Tajemství lyofilizace
Věděli jste, že proces lyofilizace byl objeven již za II. světové války? Jeho výhody byly poprvé využity v medicíně, a to k uchování krevního séra. Od té doby se lyofilizace využívá v mnoha oblastech. Jednou z nich je i prodloužení trvanlivosti ovoce, aniž by však přišlo o své vynikající vlastnosti.



Co je lyofilizované ovoce?

Tradiční sušení
Zatímco tradiční způsob sušení představuje především sušení v teple, kdy je ovoce umístěno do sušičky. Tímto způsobem sušení nám sice ovoce vydrží déle, nicméně přichází nejen o své typické zbarvení či tvar, ale bohužel mnohdy ztrácí i chuťové vlastnosti nebo aroma. Proto nezřídka přichází na řadu i proslazování a síření. Bohužel díky tomu už nemůžeme považovat takto sušené ovoce za přírodní.

Sušení mrazem
Naproti tomu proces lyofilizace spočívá v tom, že se ovoce nejprve zamrazí při teplotě mínus 80 °C. Lyofilizované ovoce je tak de facto ovoce sušené mrazem. Teprve po zmrazení jeho cesta směřuje do sušičky, kde se voda v ovoci mění díky nižšímu tlaku na páru. První sušení probíhá ve vakuu, kde se odstraní na 95 % vody. Druhé sušení již probíhá za postupného zvyšování teploty a snižování vakua. Tento postup zabezpečuje, že se ovoce příliš nemění jak po tvarové, tak i po chuťové stránce. Výsledkem je sušené ovoce, které je zdrojem téměř stejných nutričních hodnot, které získáváme i prostřednictvím čerstvého ovoce. Sušení mrazem tak na rozdíl od klasicky sušeného ovoce pomáhá zachovat strukturu a tvar ovoce, jeho přirozenou barvu, chuť a aroma a v neposlední řadě nutriční hodnoty, vlákninu, vitamíny a minerální látky.

Jak použít lyofilizované ovoce?

Čerstvé versus sušené ovoce
Je-li pro vás důležitá zdravá výživa, sušené ovoce lyofilizované je rozhodně správnou volbou. Jedná se totiž o 100 % přírodní produkt, který neobsahuje žádný přidaný cukr. Nezapomeňte však, že sušené ovoce ztrácí oproti čerstvému ovoci na hmotnosti, nicméně jeho nutriční hodnoty jsou zachovány. Při stejném množství tak do těla dostanete mnohonásobně větší množství živin, a to včetně cukru. Dejte si proto pozor především tehdy, snažíte-li se hlídat svou linii či hladinu cukru v krvi.

Lyofilizované ovoce - recepty
Lyofilizované ovoce nemusíte křoupat jen coby ovocnou svačinku. Výtečně se hodí i pro přípravu nejrůznějších receptů. Oblíbené jsou především sladké recepty v podobě moučníků a dezertů. Mrazem sušené ovoce stačí pouze namočit do vody a poté jej můžete používat obdobně, jako byste měli čerstvé ovoce. Skvělé jsou například lyofilizované jahody neboli jahody sušené mrazem, ze kterých rovněž můžete připravit vynikající mléčný jahodový koktejl. Zajímá vás, jaký další recept s lyofilizovaným ovocem připravit? Jednoduchý avšak o to chutnější je například čaj se sušeným ovocem. Výborně se ale hodí i do jogurtů, ovesné nebo rýžové kaše či snídaňového müsli. Děti je pro změnu ocení zejména ve formě osvěžující ovocné zmrzliny. Lyofilizované ovoce můžete ale v neposlední řadě přidat v rozemleté podobě i do domácích pleťových masek. V případě, že by vás přece jen přepadla mlsná a chuť na čokoládu by byla neutichající, čokoláda s lyofilizovaným ovocem vás jistě zachrání.

Kde koupit lyofilizované ovoce?
Na prodej lyofilizovaného ovoce se zpravidla zaměřuje většina prodejen se zdravou výživou, sušenými plody a ořechy. Není však pravidlem, že všude najdete ovoce sušené mrazem. V našemu e-shopu ale nechybí v nabídce ani produkty od výrobce lyofilizovaného ovoce. Chcete-li vyzkoušet, jaký je rozdíl mezi běžně sušeným a mrazem sušeným ovocem, navštivte e-shop zaměřený na zdraví a krásu www.elixi.cz a ochutnejte například lyofilizované ostružiny, maliny, jahody či další oblíbené druhy ovoce.

Autor: Kateřina Doul