Jak efektivně zhubnout po porodu?

Lékaři tvrdí, že návrat do původní váhy před otěhotněním trvá šest až dvanáct měsíců. Pozvolné cvičení by mělo začít nejdříve po šestinedělí, aby nedošlo k poranění nebo ke krvácení. Tělo matky je stále vyčerpané po porodu a potřebuje čas na regeneraci a na tvorbu mateřského mléka. Nejprve se doporučuje zkusit lehčí protahování, jako je jóga a pilates. Kojící matky potřebují denně přijmout alespoň 1600 kalorií. Důležité je nehladovět, protože jakákoli nevhodná dieta může pokazit proces hubnutí. Nepravidelná strava, stres a nevyspání velmi rychle způsobí nárůst kil. Místo toho je dobré jíst vyváženou stravu a zařadit do svého dietního jídelníčku rozmanitá jídla se spoustou ovoce a zeleniny.

Mezi dietní jídla patří rybí maso plné zdravých omega-3 mastných kyselin, které podporují nervový systém. Nejlepším zdrojem rybího tuku jsou sardinky, losos a tuňák. Mléko a mléčné výrobky jsou zdravé pro vysoký obsah vápníku, které tělo potřebuje pro silné kosti. Pro doplnění nezbytných bílkovin jsou vynikající luštěniny a kuřecí maso. Vhodné jsou plátky jablek, mrkvové tyčinky a pšeničné krekry, které zajistí malé občerstvení během celého dne.

Kojením se spálí okolo 600 kalorií za den. Studie provedená La Leche International zjistila, že kojící ženy mají štíhlejší boky a nižší váhu oproti nekojícím matkám. Odborníci varují, že velká ztráta hmotnosti během krátké doby může mít vliv na tvorbu mléka.
Správný pitný režim eliminuje nafouklé břicho, omezuje chuť k jídlu a zrychluje metabolismus. Tekutiny je nutné doplňovat hlavně během kojení. Vhodné jsou voda, ovocné a zeleninové šťávy, čaje na hubnutí a slepičí vývar. Obecně se doporučuje vypít 2 litry nápojů za den.
Dostatek spánku je pro hubnutí velmi důležitý, s malým dítětem však trochu nemožný. Výzkum tvrdí, že matky, které spí méně než 5 hodin denně mají větší sklony k nadváze. Je-li žena unavená, v těle se jí uvolňuje kortizol a další stresové hormony, které podporují nárůst hmotnosti. Vyčerpané ženy o sebe méně pečují a více se přejídají, aby dobily energii z nevyspání. Pokud dítě nespí přes noc, je dobré s ním odpočívat alespoň přes den.

Cviky po porodu:
Pravidelné cvičení je nejlepší způsob, jak zhubnout po porodu. Některé matky se obávají, že sportováním mohou narušit produkci mléka. Není se čeho bát, studie ukázaly, že cvičení má minimální vliv na kvalitu mateřského mléka a že přispívá k jeho tvorbě. Kromě toho pohyb zbavuje maminky stresu, napětí, depresí a pomáhá s nespavostí.

Hubnutí břicha: po porodu sice dojde k úbytku váhy, ale břicho zůstane vytahané. Naštěstí není třeba se dlouhé hodiny mučit v posilovně, efektivní jsou i svižnější procházky s kočárkem a pravidelné protahování. Lékaři doporučují nezapomínat na osvědčené Kegelovy cviky, které umí posílit nejen břišní svaly, ale také ochablé svaly pánevního dna. Jedním z účinných cviků na břicho se provádí v leže na zádech, kdy ruce jsou podél těla a nohy pokrčené, s výdechem se zatínají břišní svaly a nohy se mírně zvedají ze země nahoru. Důležité je, aby zadek zůstal celou dobu na podlaze.

Hubnutí stehen není snadné, vyžaduje pravidelné posilování a trpělivost. Existuje jednoduché cvičení, které zpevní stehna, zadek a svaly pánevního dna zároveň. Cvik se provádí v leže na zádech, kolena jsou pokrčená, chodila jsou zapřená o zem. Nejprve je třeba pořádný nádech a s výdechem se zatnou svaly pánevního dna a břicho, zadek se pomalu zvedne co nejvýše a po dobu 5 sekund se drží ve vzduchu (při čemž se stále dýchá), potom se pomalu vrací zpět na podlahu.

Kdo nechce hubnout doma, může využít služeb fitness odborníka nebo navštívit cviční maminek s dětmi. Důležité je začít se sportem pomalu a nečekat zázraky přes noc, proces hubnutí je dlouhodobý. Jakmile se během posilování objeví nějaká bolest, je lepší se cvičením přestat.

Autor: Michaela Hynková

AutorMichaela Hynková
Blog-datum3.7.2017
ČlánkyLinie, Pro maminky