Jste závislí na sladkém? Kvalitní čokoláda vám neuškodí

Kvalitní hořká čokoláda je plná vitamínů a antioxidantů, které mají pozitivní přínos pro zdraví a také vám může pomoci zhubnout. Malý čtvereček kvalitní čokolády roztavený na jazyku 20 minut před jídlem ovlivňuje hormony, které dodávají tělu pocit sytosti a regulují množství snědeného jídla.

Ve 100 g tmavé čokolády se 70 % kakaa se nachází:
98 % doporučené denní dávky manganu
89 % doporučené denní dávky mědi
67 % doporučené denní dávky železa
58 % doporučené denní dávky hořčíku
11 g vlákniny

mezi její ostatní cenné látky patří vitamíny A, B1, B2, B3, C a E, fosfor, draslík, zinek, selen, polyfenoly, flavanoly a catechin. Tmavá čokoláda by se měla konzumovat v přiměřeném množství, protože obsahuje cukr, tuky a stimulační látky kofein a theobromin.


Zdravotní účinky čokolády:

 • Je dobrá pro mozek:
  Flavanoly obsažené v čokoládě pomáhají předcházet ztrátě paměti u starších lidí, mají protizánětlivé vlastnosti a podporují léčbu otřesu mozku. Fenylethylamin uvolňuje endorfiny, které zlepšují náladu a vyvolávají podobné pocity, jako u zamilovaných lidí.

 • Upravuje hladinu špatného cholesterolu a chrání srdce:
  Tmavá čokoláda obsahuje antioxidanty, které se podílí na odbourávání hladiny špatného (LDL) cholesterolu v těle a eliminují vznik srdečních onemocnění. Vědci tvrdí, že konzumace čokolády 2x a více za týden může snížit riziko ucpání tepen až o 32 %.

 • Chrání pokožku před UV zářením:
  Bioaktivní sloučeniny tmavé čokolády mohou být prospěšné pro kůži. Flavonoly chrání před poškozením způsobeným slunečním zářením, zlepšují průtok krve a hydratují pokožku.

 • Snižuje krevní tlak:
  Potraviny bohaté na kakao přispívají ke zlepšení průtoku krve a podporují snižování krevního tlaku a to díky polyfenolům. Účastníci studie doktora Tauberta, kteří trpěli pouze vysokým krevním tlakem, měli za úkol po dobu tří měsíců konzumovat čokoládu. První skupina jedla pravidelně kostičku hořké čokolády a druhá skupina dostávala kousek kvalitní bílé čokolády. U první skupiny byl zaznamenán pokles krevního tlaku, zatímco pokus s bílou čokoládou neprokázal žádné změny.

Jak poznat kvalitní čokoládu:
Čokoláda se vyrábí z minima ingrediencí. Největší podíl mají kakaová sušina a kakaové máslo získané z kakaových bobů. Dále se přidává třtinový cukr, aby eliminoval hořkou chuť, bohužel je velmi vzácné najít kvalitní čokoládu bez cukru. Pravidlem je vybírat takové značky, kde cukr není vůbec nebo je uveden až na konci seznamu ingrediencí. Všeobecně platí, že čím větší množství kakaa tím menší podíl cukru. Ostatní přísady se přidávají, aby se zlepšil vzhled, chuť a trvanlivost, například lecitin, vanilka, ořechy a různé koření. Tmavá hořká čokoláda by neměla obsahovat mléko, protože to se nachází pouze v mléčné čokoládě. Výjimkou je mléčný tuk, který je v podstatě máslo. Někdy je velmi obtížné poznat, které ingredience jsou umělé a které jsou přírodní. Nejméně kvalitní je taková čokoláda, která obsahuje nasycené mastné tuky, protože ty způsobují řadu onemocnění.

Dobrá zpráva pro čokoholiky je, že přiměřené množství čokolády neuškodí. Čokoláda je nedílnou součástí sladkých dezertů a dortů, tak proč neudělat něco pro své zdraví a nevyzkoušet například Quinoa čokoládový dort z kvalitní čokolády na vaření, zde je recept. Dobrou chuť!

Autor: Michaela Hynková

AutorMichaela Hynková
Blog-datum4.9.2017
ČlánkyZdravá strava