Odnaučení dudlíku – víte, kdy je ten správný čas?

Děti jsou různé, některé ztrátu dudlíku přijmou snadno a jiným to trvá několik dní. Pediatři tvrdí, že ideální doba odebrání dudlíku je v jednom roce dítěte. Jeho eliminace se neobejde bez pláče a několika probdělých nocí, ale časem si ratolest zvykne. Nejpozději by měl být odstraněn ve dvou letech. Studie provedená Washingtonskou univerzitou uvedla, že pokud se dudlík používá příliš dlouho, může zvýšit šanci výskytu rozvojové poruchy řeči, ovlivnit svaly v ústech a postavení předních zubů.

Jak odnaučit dudlík:
Odnaučení dudlíku vyžaduje čas, trpělivost a ten správný moment. Promluvte si se svým dítětem a vysvětlete mu, že je dost velké na to, aby se ho samo vzdalo. Začínejte postupně, dudlík nejprve omezte na určitých místech nebo v časových intervalech (například v autě, v dětské postýlce), tak dáváte dítěti čas si odvyknout. Šidítko lze dočasně nahradit oblíbeným předmětem, třeba hračkou a přikrývkou. Jakmile bez něj dítě vydrží delší dobu, nastal čas na jeho trvalé odebrání. Pokud se ho vzdá samo dejte mu za něj odměnu nebo zorganizujte malou oslavu. Dudlík mu již nikdy nedávejte, i přesto, že může občas protestovat.

Dudlík pro novorozence:
Některé maminky si lámou hlavu již v těhotenství, zda dávat dudlík či nikoli. Je-li miminko velký křikloun nebo pokud trpí na koliky, špatně usíná a často se dožaduje prsu matky, potom je lepší novorozenci dudlík dopřát.

Existují různé druhy dudlíků pro miminka, od svítících dudlíků, kousátek až po kaučukové dudlíky. Základ je zvolit správný typ podle věku dítěte a tvaru gumičky, která je dobře odvzdušněná a uvnitř se nesmí nacházet žádné plastové dílky. Štítek by měl být ve tvaru osmičky a s ventilačními otvory. Klip na dudlíku zabraňuje jeho ztrátě a padání na zem a tak nedochází k častému znečištění. Vhodné jsou například dudlíky Avent.

Jak sterilizovat dudlík:

  • U malých miminek, které ještě nemají dobře vyvinutou imunitu je nutné šidítko udržovat v naprosté čistotě. Nejčastější způsob sterilizace je v hrnci s vařící vodou po dobu 5 minut.
  • Pomocí sterilizátoru, což je spotřebič, do kterého se nalije voda a dudlík se v něm vyvaří během několika minut.
  • V páře: dětský dudlík se spolu s vodou dá do vhodné nádoby, která se vloží do mikrovlnné trouby na 5-10 minut.
  • Sterilizace za studenta: tablety na bázi chlóru (lze je koupit v lékárně) se vloží na 30 minut do studené vody spolu s dudlíkem, který už se potom jenom opláchne. Tato metoda je velmi
    praktická při cestování.
  • U dětí od 6 měsíců není nutná každodenní sterilizace, dudlík stačí omýt pod tekoucí vodou.
  • Čistý dudlík by se měl uchovávat v pouzdře. Rodiče by ho neměli před vložením do pusinky děťátka olizovat, namáčet v medu nebo v cukru, aby nedocházelo k pozdější kazivosti zubů. Kromě toho med může vyvolat alergickou reakci.

Dudlík by neměl sloužit jako jediný prostředek k uklidnění brečícího miminka. To totiž vyžaduje péči, lásku a pozornost rodičů a tu šidítko nahradit neumí.

Autor: Michaela Hynková

AutorMichaela Hynková
Blog-datum9.11.2017
ČlánkyPro maminky