Plavání s miminkem: kdy začít a co si s sebou vzít?

Plavání pro miminka
Velmi oblíbená činnost pro maminky spočívá ve skupinových lekcích plavání pro miminka. Tam s děti dostávají do kontaktu s větším množstvím vody a prvně se učí, jak plavat a udržet se nad vodou. Vývoj adaptace na vodu se může zdát jako nedůležitý, ale ve skutečnosti má poměrně výrazný vliv na budoucí schopnost naučit se správně a efektivně plavat. Kojenec se naučí základní reflexy, které si na souši neosvojí a v případě potřeby mohou později zachránit i jeho život.

Hlavním cílem samotného kurzu pro miminka samozřejmě není naučit děti už skutečně plavat, ale předat jim základy v podobě odstranění strachu z vody, osvojení dýchání a techniky splývání. Dítě si tak poměrně rychle osvojí základy důležité pro další výuku vlastních plaveckých stylů. Většinou mají děti s takovouto průpravou poměrně dobré plavecké schopnosti již třeba ve čtyřech či pěti letech.

Kdy začít s plaváním pro miminka
Pokud chcete začít opravdu co nejdříve, je nutný start v domácích podmínkách. První nácviky většího kontaktu s vodou mohou přijít již po zahojení pupíku. Mělo by se tak dít výhradně v čistém domácím prostředí a pod dohledem zkušené instruktorky, která vám poradí jak na to, aby se nevyskytl zbytečný problém. Pamatujte na to, že negativní zkušenost s vodou může později ovlivnit celkový vztah k plavání u dítěte. Další fáze nastává ve věku dvou měsíců, odkdy je možné navštěvovat hromadnější veřejné lekce. Plavání pozitivně působí na psychosomatický vývoj dítěte a během kurzů navíc přichází do kontaktu s podobně starými dětmi, což se sice nemusí v tomto raném věku zdát jako důležité, ale rozhodně to hraje svoji roli.

S plaváním spolu se svým dítětem ale můžete začít klidně až později ve věku jednoho roku či déle. Čím dříve si ale dítě osvojí základy, tím lépe mu půjde další učení a již ve školce může ovládat základní plavecké styly. Na druhou stranu se u některých dětí nemusí projevit kladný vztah k vodě i při sebevětším snažení. V takovém případě se to nesnažte lámat přes koleno, zkuste ho naučit základy a vyčkejte, jak se bude situace dále vyvíjet.

Vyberte si správný kurz plavání
Při výběru kurzu plavání se ptejte na předchozí zkušenosti. Nejlepší bude doporučení od kamarádky či známé. Při první návštěvě sledujte kvalitu vybavení a přístup personálu. Na plaveckých lekcích by se měli cítit příjemně všichni zúčastnění. Učení jednotlivých technik by mělo být postupné. Skupiny by neměly být příliš velké, aby mohla instruktorka individuálně posoudit pokroky každého dítěte a dát jeho rodiči ty správné rady pro další zlepšování.

Co si vzít na plavání s miminkem?
Na plavání s miminkem budete ze začátku potřebovat speciální plavací plínečku. Samozřejmostí je čistý ručník a ideálně malý župánek či něco, v čem dítě udržíte v teple při cestě k bazénu a zpátky do šatničky. U větších dětí budou později stačit plavky. Dobré je vzít si i tyčinky na jemné vyčištění uší od vody. Případně se může hodit i olejíček na natření.

Autor: Šárka Stuchlíková

AutorŠárka Stuchlíková
Blog-datum31.7.2017
ČlánkyPro maminky