Přílohy ano, ale pozor jaké zvolíte!

Příloha je důležitou součástí pokrmů a v žádném případě by se neměla vynechávat. Je nezbytným zdrojem sacharidů, které dodávají energii, podporují činnost mozku, pomáhají trávit bílkoviny a večer připravují tělo ke spánku. Nejvíce sacharidů ve stravě by měly tvořit polysacharidy (obiloviny, luštěniny a zelenina), které obsahují velké množství vlákniny, napomáhají procesu trávení a umí zasytit.

Pozor na glykemický index jednotlivých potravin:
Zastánci zdravého životního stylu se většinou zaměřují na příjem kalorii, ale zapomínají na glykemický index (GI), který informuje o množství glukózy v krvi. Jeho hodnotu ovlivňuje způsob přípravy potravin. Čím je doba vaření delší, tím více hodnota GI roste, proto by vše mělo být al dente (do poloměka). Potraviny obsahující jednoduché cukry jsou pro zdravé hubnutí naprosto nevhodné, důležitější jsou právě polysacharidy, které omezují mlsání.

Zdravý jídelníček na hubnutí:
Optimální příjem sacharidů průměrného dospělého člověka za den je 150 gramů. Dobré je celozrnné pečivo k snídani, ke svačině ovoce, k obědu těstoviny nebo rýže a dietní večeře by se měla skládat ze zeleniny, bílého masa nebo luštěnin. Přísnější diety, jako například proteinová dieta, doporučují večer sacharidy úplně vyloučit. Výživoví poradci radí jíst sacharidy spolu s bílkovinami a vlákninou, protože tak nedochází k hladovění a chutím na sladké.

Nejčastější druhy příloh:

Těstoviny: jsou celosvětově oblíbeným pokrmem, o kterých se vedou spory, zda jsou vhodné na hubnutí. Velmi záleží na druhu těstovin, jak byly uvařeny a na konzumovaném množství. Zdravější variantou jsou semolinové a celozrnné těstoviny z tvrdé pšenice. V poslední době začal být populární kuskus, který je oblíbený pro svoji rychlou přípravu, stačí ho totiž zalít horkou vodou a za několik minut je hotový.

Rýže: hlavně hnědá rýže, je bohatá na hořčík, vápník, vlákninu, bílkoviny a má nízký obsah kalorií. Její předností je, že umí dodat energii a zasytit na delší dobu. Je to skvělá dietní potravina s ořechovou příchutí.

Luštěniny: jsou bohatým zdrojem bílkovin, vlákniny, vitamínů, zdravých sacharidů a tuků. Jsou to ideální potraviny, které tvoří komplexní jídlo na oběd. Není potřeba k nim přidávat maso, protože potom je v pokrmu obsaženo příliš mnoho bílkovin.

Salát: pozor na saláty z obchodů, které obsahují krutony, různé omáčky, cukry, tuky a konzervační látky. Vhodnější jsou čerstvé saláty připravené doma, plné bio zeleniny, se zálivkou složenou z olivového oleje, bílého jogurtu, balsamikového octa nebo citrónové šťávy. Kdo chce vyzkoušet ve svém salátu něco nového, ten se může porozhlédnout po své zahradě, kde se nachází spousta zdravých bylinek na hubnutí. Skvělá je například pampeliška, která je vnímána jako plevel, ale ve skutečnosti je to rostlinka plná vitamínů, minerálních látek a antioxidantů s léčivými účinky. Listy jsou sice trochu nahořklé, ale pokud se přidají k ostatní zelenině a ochutí, tak dodají pokrmu lahodnou pikantní chuť.

Brambory: jako příloha jsou vhodné vařené a pečené. Bramborová kaše a hranolky se nedoporučují, protože obsahují hodně energie a tuků.

Bulgur: je součástí indické, turecké a mediteránské kuchyně, přidává se do polévek, karbanátků, tabboulehu a do salátů. Jedná se o nalámanou celozrnnou pšenici, která se snadno připravuje ve vodě. Bulgur je výborný zdroj vitamínů, manganu, železa, hořčíku, fytonutrientů a bílkovin. V jednom šálku se nachází 25 % vlákniny, která je potřebná pro trávení a zdravé srdce.

Jáhly: se vyrábějí z oloupaného prosa. Hodí se do zeleninových pokrmů, k masu, do rizota, kaší i do polévek. Řadí mezi bezlepkové potraviny plné komplexních sacharidů, vlákniny a vitamínů skupiny B. Díky bílkovinám jsou dobrým spalovačem tuků a jsou vhodné pro hubnutí břicha, protože zrychlují metabolismus, čistí střeva a podporují tvorbu svalové hmoty. Známý je takzvaný jahelník, který se připraví opakovaným spařením jáhel s horkou vodou a následným propláchnutím pod studenou vodu, potom se dají vařit do mléka se špetkou soli až vznikne kaše. Po vychladnutí se přimíchají ušlehané bílky a žloutky a vše se vloží do zapékací misky, posype ovocem a zapeče se dozlatova.

Pohanka: byla dříve přezdívána obilnina chudých, která pochází z Himalájí. Dnes je považována za superpotravinu vyhledávanou v luxusních restauracích. Vyjímá se v polévkách, pomazánkách, v kaších, nákypech a vyrábí se z ní mouka. Obsahuje vzácný vitamín P, který eliminuje krvácení a posiluje cévy. Její zrnka vypadají jako malé oříšky, které jsou plné vitamínů skupiny B, vitamínu C, E a aminokyselin. Pohanka je bezlepková obilnina vhodná pro celiaky, posiluje libido, pomáhá léčit hemeroidy a křečové žíly.

Quinoa: je velmi zdravá obilnina plná proteinů, která je zdravou alternativou pšenice. Neobsahuje lepek a je vyhledávaná vegany pro vysoký obsah vápníku, hořčíku, manganu, vitamínu E a dietní vlákniny. Má dvakrát více bílkovin než rýže nebo ječmen a stejný počet aminokyselin jako pohanka. Quinoa je lehce stravitelná, má jemnou oříškovou příchuť a hodí se k snídani, na oběd i k večeři.

Autor: Michaela Hynková

AutorMichaela Hynková
Blog-datum17.7.2017
ČlánkyZdravá strava