První zoubky: Na co by se rodiče měli připravit?

Kdy se objevují první zoubky?
U většiny dětí se první zoubky objevují okolo 6. měsíce věku. Mohou se ale objevit o pár týdnů dříve klidně už ve třech měsících. Pokud se žádný zub neobjeví do prvních narozenin, poraďte se o tom s lékařem. Podle statistik rostou zoubky o něco dříve holčičkám. Výsledkem by měl být mléčný chrup, který má ve své plné podobě 20 zubů. Tento stav by měl být kompletní přibližně ve dvou a půl letech dítěte. Od té doby už můžeme postupně očekávat nastupující růst trvalého chrupu, kdy výměna nejčastěji začíná u řezáků. V některých případech může dojít k postupné výměně za trvalý chrup ještě předtím, než vyrostou všechny stoličky. Vypadnutí prvních zubů proto nebývá nic děsivého, i když konzultace s dětským zubním lékařem rozhodně nebude na škodu.

Prořezávání zubů
Růst dětských zubů je provázen neznámou bolestí a často se může objevovat i zvýšená teplota. Typický je neklid, přílišné slintání a snaha okusovat všechno možné ve snaze ulevit podivnému tlaku. Dítě vyžaduje pozornost, dásně jsou oteklé. Objevovat se může odmítání jídla a snížení chuti k jídlu. Pokud výše zmíněné příznaky nedoprovází nic dramatičtějšího, většinou se skutečně jedná o prořezávání zoubků. Každé dítě je zároveň individuální a některému zoubky vyrostou bez větších problémů, ale jiné dítě se může opravdu hodně trápit. Rodiče se musí připravit na to, že v této chvíli nebudou moci úplně pomoci svému dítěti, které musí nepříjemné pocity překonat, protože podávání tišících léků většinou nebývá nutné.

Hračky a pomůcky pro úlevu od bolesti a zabavení
Kromě kousacích hraček, které masírují dáseň, pomáhají jejímu lepšímu prokrvení a napomáhají efektivnějšímu prořezávání zubů, je dobré zařadit i gel na dásně při růstu zubů. Ten má účinky lehce tlumící bolest a většinou je vyroben na přírodní bázi. Úlohu mohou poskytnout kousací kroužky, které se dají ochladit v lednici, aby jemně zchladily horké dásně, kde se klubou první zoubky. Během dne zkuste dítě zabavit, aby nemyslelo na nepříjemné pocity při prořezávání zubů. Pomoci může i jemná masáž hadříkem nebo gázou pro lepší prokrvení. Zkuste jemně chladit a v případě opravdu vysoké horečky použijte i přípravky pro její snížení určené pro malé děti.

Péče o dětský chrup
Až se objeví první dětské zoubky, bude nutné o ně pečovat. Připravte se na to, že ze začátku bude stačit otírat zoubky vlhkým hadříkem a později budete muset pořídit první zubní kartáček pro dítě. Už od prvních okamžiků musíte dítě naučit, jak se má starat o své zuby, aby byly zdravé. Pomáhají i dětské zubní vody. Ukazujte mu, jak si často čistíte zuby, aby mělo touhu starat se o své nově vyrostlé zoubky stejně tak dobře. I přesto, že kaz v tomto případě není fatální a zkažený zub bude nahrazen druhým chrupem, důležité je vytvoření pozitivních návyků, které se budou velmi hodit v období trvalého chrupu.

Autor: Šárka Stuchlíková

AutorŠárka Stuchlíková
Blog-datum21.7.2017
ČlánkyPro maminky