Půst: ideální nastartování metabolismu

Půst je období, po které se omezuje množství přijaté potravy. Většinou má formu odlehčené stravy, pití vody, bylinkových čajů, ovocných a zeleninových šťáv. Jeho význam je spíše náboženský, ale také se podstupuje ze zdravotních důvodů. Pomáhá vylučovat škodlivé látky z těla, ovlivňuje psychiku a fyzickou kondici.

Půst by rozhodně neměl být praktikován v podobě hladovění a raději by měl být držen pod lékařským dohledem. Při výrazném omezení potravy tělo zpomalí své funkce, aby ušetřilo energii na horší časy. Dlouhodobý nízký příjem kalorií může způsobit poruchy metabolismu, ledvin, ochabování svalů, snížení krevního tlaku a onemocnění srdce. Půst je vhodný pouze pro zdravé
dospělé jedince, rozhodně by ho neměli podstoupit lidé trpící nějakou chorobou, děti a těhotné
ženy.

Přerušovaný půst:
Půst, který zahrnuje pečlivě plánované přestávky v jídle a kvalitní stravu, může pomoci při hubnutí.
Jedná se o takzvaný přerušovaný půst, což je metoda, kde se neomezuje počet kalorií, ale reguluje se čas konzumace potravy. Ta se většinou vynechává pár hodin před spaním nebo po probuzení. Existuje více možností přerušovaného půstu, obvykle se jedná o interval 14/10, to znamená 14 hodin půstu a během dalších 10 hodin se jí normálně. Není zdravé měnit stanovený interval nebo omezovat množství jídla, ale také není dobré se přejídat. Tato metoda pomáhá zrychlit metabolismus, snižuje záněty v těle a upravuje hladinu cukru v krvi. Přerušovaný půst se doporučuje provádět 1-2x týdně, důležité je zahrnout vyváženou stravu a pravidelný pohyb.

Jak nastartovat metabolismus:
Příčinou špatné funkce metabolismu je nedostatek pohybu, stres a špatná strava, proto je dobré se držet 9 základních doporučení od výživových odborníků, jak ovlivnit intenzitu metabolismu.

  • Pravidelný spánek 7-8 hodin denně.
  • Ráno vypít nalačno vodu s citrónem.
  • Nasnídat se do půl hodiny po probuzení.
  • Jíst zdravě, pravidelně a nehladovět.
  • Denně vypít alespoň 2 litry tekutin.
  • Pravidelně se hýbat.
  • Eliminovat stres.
  • Nechodit spát s plným žaludkem.

Zdravý jídelníček by měl obsahovat dostatek bílkovin, vlákniny, ryb, ovoce, zeleniny a potraviny, které podporují trávení (například chilli, kajenský pepř a zázvor). Vhodná je vydatná snídaně, oběd, který zasytí na celý den a lehká večere s omezeným množstvím sacharidů. Mezi jednotlivými jídly je dobré si nechat 3 hodiny odstup a večer se nepřejídat. Nezdravé nasycené tuky, jednoduché cukry, trans-mastné kyseliny, alkohol a kofein by měly být co nejvíce eliminovány, protože negativně ovlivňují intenzitu metabolismu. Pravidelné posilování, každodenní procházky a meditace snižují stres, dodávají energii a udržují tělo v kondici.

Autor: Michaela Hynková

AutorMichaela Hynková
Blog-datum21.8.2017
ČlánkyKondice, Zdraví