Redukční dieta učí trpělivosti, pevné vůli a přináší odměnu

Každá dieta má svým způsobem určitá pravidla a postupy, které je třeba dodržovat, aby naše hubnutí mělo smysl. Podobně je to i s redukční dietou. Mohli bychom ji jednoduše charakterizovat jako dietu s určitým omezením nebo redukcí energií a s nutností omezení chleba, bílého pečiva a živočišných tuků. Redukční dieta je zaměřena na snížení tělesné váhy, její úspěch závisí na aktivním pohybu a schopnosti nastavit metabolismus v organismu. Pokud chce člověk opravdu zhubnout, musí si uvědomit, že to nepůjde rychle a hned. Redukční dieta je dlouhodobou záležitostí a vyžaduje pevnou vůli a stejně i trpělivost. Krátkodobé diety jsou pouze dočasné.

Ještě před sestavením jídelníčku na týden či celý měsíc je potřeba udělat jeden zásadní krok, a to omezení příjmu čistých cukrů a přebytečných tuků, což znamená, že přestaneme sladit kávu a pít sladké nápoje typu Cola, Mirinda, atd. Nahradíme je čistou minerální vodou. Pak už můžeme začít plánovat jídelníček. Dalším krokem by měly být vydatné snídaně, avšak ne ledajaké, ale bohaté na bílkoviny. Načerpáme tak dostatek energie, se kterou vystačíme do oběda. Když přijde oběd, dáme si běžnou porci jako vždy, ale vyloučíme přebytečné tuky a cukry. Naopak, co si můžeme dopřát, je hodně zeleniny a libové maso. V začátcích redukční diety bývá nejtěžší fází večeře.

Známe to velmi dobře, jak nás umí popadnout hlad v pozdních večerních hodinách a táhnout nás do chladničky. V případě hubnutí si dopřejeme na večeři lehká zeleninová jídla a postupně budeme snižovat jejich gramáž. Po čase si náš organismus na tento způsob stravování zvykne a na večeři nám bude stačit už jen ovoce nebo zelenina. Co se týče ovoce, měli bychom ho do jídelníčku zařazovat pravidelně, nejlépe několikrát za den. Při jeho výběru je třeba dávat pozor na množství sacharidů, které obsahuje a také druh ovoce například kvůli případné alergii. Nedoporučují se žádné dia kompoty nebo stoprocentní šťávy. Zcela je potřeba vyloučit sušené rozinky nebo ovoce v čokoládě.

Zásadní pravidlo redukční diety je přísné dodržování jídelníčku. Náš jídelníček musí být pestrý, výživný, energeticky rovnoměrný. Musíme přijímat nízko energetické, ale zdraví prospěšné potraviny (zelenina, ovoce) a nevynechávat žádné důležité prvky. K hubnoucímu procesu je třeba připojit i jiné důležité faktory, jako je eliminace stresu, dostatek pohybu, pravidelný a přesně stanovený spánek. I vyrovnaná psychika dokáže ve velké míře podpořit hubnoucí proces. Pokud se snažíte hubnout, ale nedaří se vám, vyzkoušejte hubnutí pomocí redukční diety. Nabízíme vám pár dobrých receptů jak na to.

HOVĚZÍ POLÉVKA SE ZELENINOU A VEJCEM
Energie: 887 kJ, Tuky: 10 g

Suroviny:
60 g hovězího masa, 120 g kořenové zeleniny, 1 vejce, sůl, petrželka

Postup přípravy:

Omyté hovězí maso nakrájené na kostičky vložíme do osolené studené vody a uvedeme do varu. Později doplníme očištěnou zeleninu nastrouhanou na nudličky a vše uvaříme do měkka. Vejce osolíme a rozšleháme vidličkou. Pozvolna a za stálého šlehání ho vléváme do vroucí polévky, kde vznikne jemná vaječná mlhovina. Povaříme a hotový pokrm ozdobíme nasekanou petrželkou.

SLOVENSKÉ PEČENÉ MASO Z KRÁLIKA
Energie: 2814 kJ, Tuky: 36 g

Suroviny:
300 g králičího masa, 10 g oleje, 40 g celeru, 20 g mrkve, 60 g bílého nízkotučného jogurtu, 1 cibule, sůl

Postup přípravy:
Omyté králičí maso nakrájíme na porce, opečeme na oleji, podlijeme a osolíme. Přidáme očištěnou, na hrubém struhadle nastrouhanou zeleninu a nahrubo nakrájenou cibuli. Jakmile je maso měkké, vyjmeme je a šťávu zahustíme bílým jogurtem. Pak vrátíme maso zpět a pečením znovu prohřejeme.

Přejeme dobrou chuť!

Autor: Mgr. Beáta Rampáková

AutorBeáta Rampáková
Blog-datum20.11.2017
ČlánkyLinie