Strie - velký strašák v těhotenství. Jak jim předejít?

Strie v těhotenství provází až 90 % nastávajících maminek, protože některé jejich tělesné partie se začnou zvětšovat a pokožka se nestihne přizpůsobit. Elastická vlákna pod povrchem kůže se natáhnou, až se zlomí a pod kůží zůstanou drobné jizvičky. Nejčastější výskyt strií je na stehnech, na prsou, na břiše a na pažích. Mají červenofialovou barvu a časem trochu vyblednou. Více jsou vidět u žen se světlejším pigmentem.

Co na strie:
Způsobů, jak se zbavit strií je mnoho. Jedna z nejúčinnějších metod je pravidelný pohyb, správná životospráva, kvalitní kosmetika, odborné ošetření laserem nebo chirurgický zákrok.

1.Cvičení pomáhá pleti udržet pružnost, posiluje svaly, zlepšuje krevní oběh, eliminuje celulitidu a usnadňuje průběh těhotenství. Vhodné jsou těhotenská jóga a pilates.

2. Zdravá strava dodává tělu potřebné vitamíny a živiny. Převažovat by měly potraviny s kolagenem, čerstvé ovoce a zelenina, které podporují elasticitu kůže a zabraňují vzniku strií v těhotenství a po porodu. Důležité jsou antioxidanty s obsahem vitamínů A a E, které vyživují a chrání pokožku, dobré jsou například špenát, borůvky, jahody, ořechy, semena, avokádo, brokolice, mrkev, sladké brambory, mango, červená paprika a také ryby, rybí tuk, ořechy, vejce nebo ústřice, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny.

3. Dostatečná hydratace udržuje pleť zdravější, obnovuje kožní buňky a pomáhá detoxikovat. Denně stačí vypít 8 sklenic tekutin a konzumovat vodnaté druhy ovoce a zeleniny, skvělé jsou jahody, meloun, okurka, paprika a celer.

Krémy proti striím:
Řada žen si láme hlavu nad tím, jaký přípravek proti těhotenským striím použít, aby tělo nezatěžovala zbytečnými chemikáliemi. V obchodech jsou k dostání různé oleje, speciální krémy a mastičky pro těhotné. Dobré a zdraví neškodné jsou bio oleje, pokožku promažou a tak nedochází k nepříjemnému svědění kůže.

1. Bambucké a kakaové máslo jsou dva z nejlepších přírodních krémů proti striím v těhotenství. Pokožku udržují hydratovanou a pružnou. Kakaové máslo je přírodní tuk extrahovaný z kakaových bobů. Má široké uplatnění nejen v kosmetice, ale i v kuchyni. Je poměrně drahé a s klasickým máslem nemá nic společného. Obsahuje nasycené, nenasycené a polynasycené mastné kyseliny, vitamín E, polyfenoly, fytosteroly a skvalen, které mají regenerační účinky. Bambucké máslo je vyrobeno z ořechů stromu Karite. Jejich skořápky jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny, které stimulují proces obnovy kůže, přispívají k eliminaci strií, hydrataci pokožky, zvyšují její elasticitu a pružnost.

2. Dalším účinným pomocníkem, jak odstranit strie je olej s výtažky Aloe Vera. Pleť je po něm krásně hydratovaná a díky léčivým účinkům Aloe se drobné ranky na kůži hojí rychleji.

3. Kokosový olej je snadno roztiratelný a používá se ihned po osprchování, aby pokožka neztratila vlhkost. Výborná je kombinace kokosového oleje se včelím voskem.

4. Bepanthem je krém proti striím, který je speciálně vyroben pro péči o pleť v těhotenství. Jeho složení bylo vyvinuto podle nejnovějších vědeckých poznatků tak, aby udržoval kůži měkkou, vláčnou a elastickou. Bepanthem obsahuje extrakt Centella asiatica, olivový olej a provitamín B5.

5. Zinek je přírodní stopový prvek, který bojuje proti striím. Používá se k produkci kolagenu a má antioxidační vlastnosti. Množství zinku se dá zvýšit pomocí stravy nebo aplikovat zevně na kůži v podobě zinkové masti.

Autor: Michaela Hynková

AutorMichaela Hynková
Blog-datum22.1.2018
ČlánkyPro maminky