Tajemství ricinového oleje

Co je ricinový olej?
Ricinový olej se získává ze semen okrasné rostliny, skočce obecného, kterému se latinsky říká Ricinus communis. Odtud pramení i název ricinový olej. Lisováním semen za studena se získává jedinečný ricinový olej. Ricinový olej je bezbarvý až světle žlutý. Není pro něj typické žádné aroma a jeho chuť je velmi nenápadná. Zajímavá je poměrně vysoká teplota varu, a to 313 °C. Mezi největší producenty ricinového oleje patří zejména Čína, Brazílie a Indie.

Zdraví prospěšné složení
Zásadní složkou, která se v ricinovém oleji nachází, je kyselina ricinolejová, která tvoří až 90% řetězců. Právě obsah této mononenasycené mastné kyseliny, nenasycených omega- 9 mastných kyselin a kyselině hydroxylové činí ricinový olej výjimečným. Vzhledem k absenci hydroxilové skupiny u jiných rostlinných olejů je cena ricinového oleje poněkud vyšší. Vždy je samozřejmě dobré kupovat kvalitní ricinový olej lisovaný za studena. Použití ricinového oleje je velice široké. Vzhledem k jeho všestranným účinkům se používá jak v potravinářském, kosmetickém, tak farmaceutickém průmyslu. V neposlední řadě má své místo i v samotném průmyslu coby strojní mazadlo.

Ricinový olej a jeho účinky
Když se podíváme na ricinový olej z hlediska zdravotních potíží, osvědčený je například ricinový olej jako projímadlo. Vzhledem však k jeho silným projímavým účinkům je zapotřebí užívat doporučené dávkování. Kromě problémů se zácpou si ricinový olej při vnitřním použití poradí i s očistou střev a detoxikací organismu. Zajímavá je určitě skutečnost, jak využít ricinový olej v těhotenství. Možná vás to překvapí, ale pomáhá vyvolat porodní stahy. Po porodu je pro změnu účinný jako pomocník na podporu laktace. Zábaly z ricinového oleje vám v neposlední řadě uleví od bolesti kloubů a svalů. Pozitivní účinky ricinového oleje jsou dokázány i při hojení pooperačních jizev. Skvělý vliv má rovněž ricinový olej na bradavice.

Ricinový olej jako zkrášlovací pomocník
Toužíte po krásných a hustých řasách? Vyzkoušejte ricinový olej na řasy. Stejně tak lze použít ricinový olej na obočí. Jak řasy, tak obočí díky složení ricinového oleje dostanou cenné živiny, které podpoří jejich růst. Výsledkem jsou silnější řasy a hustější obočí. Stačí pravidelně aplikovat pomocí vatové tyčinky po dobu pár týdnů. Kromě toho výborně působí ricinový olej na vlasy. Trápí-li vás roztřepené konečky, lupy či svědivá pokožka hlavy,
pravidelné používání ricinového oleje vyživuje vlasy do hloubky a napomáhá dosáhnout vyrovnaného pH pokožky hlavy. Vzhledem k tomu, že ricinový olej pomáhá změkčovat pokožku, což je dobré nejen u otlaků, ale i u případných vrásek, dokáže dokonce vyhlazovat pokožku. Na rozdíl od některých jiných kosmetických produktů však proniká všemi vrstvami pokožky, a proto nedochází k ucpávání pórů. Vynikající vlastnosti ricinového oleje ocení i všichni, kteří mají velmi suchou pokožku. Ricinový olej lze zkrátka použít na vlasy, nehty, řasy, obočí, rty, pokožku, klouby, svaly, jizvy a mnoho dalších částí těla.

Autor: Kateřina Doul

AutorKateřina Doul
Blog-datum14.9.2017
ČlánkyKrása