Vitamíny v těhotenství

Jaké jsou nejlepší vitamíny pro těhotné?
Období velkých změn a neuvěřitelné zátěžové zkoušky na ženský organismus si žádá tu nejlepší výživu. Potřeba vitamínů, minerálů a dalších nezbytných stavebních látek stoupá, protože najednou je spotřeba dvakrát tak velká. Zdravé, krásné a silné miminko potřebuje pro svůj vývoj dostatečný přísun vitamínů ať už v běžné podobě, či alespoň ve formě vitamínových přípravků. Doplňky stravy pro těhotné jsou vytvořeny tak, aby co nejlépe pokryly potřeby maminky i vyvíjejícího se miminka. Vitamíny pro první trimestr a pro plánování těhotenství, jako je například Femibion 1 obsahují kyselinu listovou, vitamíny skupiny B a kyselinu pantotenovou.

Výběr dalších vitamínových přípravků je dobré zvážit i s doktorem. Existují přípravky určené pro určité období těhotenství. Změny se většinou netýkají ani tolik složení, jako spíše dávkování. Čím více zárodek roste, tím složitější struktury se vyvíjejí a je kladen větší nárok na spotřebu vitamínů a minerálů. Dobré je zařadit více doplňků stravy a pokusit se co nejvíce látek zahrnout do běžné stravy. Kromě kyseliny listové, vitamínů skupiny B, vitamínu C a D jsou důležité i omega-3 a omega-9 mastné kyseliny, které podporují zdravý vývoj nervové soustavy a mozku. Na druhou stranu je důležité sledovat doporučené denní dávkování a nepřekračovat ho. Přílišný přísun vitamínů a minerálních látek může být naopak ke škodě. Nejlepší je najít rovnováhu a snažit se využívat doplňky stravy opravdu jenom jako doplňky. V případě všech potíží ihned kontaktujte svého lékaře a sledujte, jak kvalitní přípravky si vybíráte.

Proč je důležitá kyselina listová a jak ji doplnit?
Kyselina listová je důležitou součástí pro zdravý vývoj plodu. Její dostatečný příjem snižuje riziko vývojových vad a napomáhá hlavně správnému vývoji nervové soustavy. Kyselina listová v potravinách rozhodně není nic výjimečného. Mezi zdroje kyseliny listové patří například datle, fíky, vlašské ořechy, mléko, rýže nebo vaječný žloutek. Hojně se vyskytuje i v zelenině, jako jsou brokolice, květák, zelí, růžičková kapusta, fazole, okurky, rajčata, dýně. Doplnit ji můžete i z ovoce, jako jsou mango, banány, avokádo, třešně, pomeranče, jahody nebo maliny.

Doporučená denní dávka pro těhotnou ženu je 550 až 650 mikrogramů. Pokud nedokážeme dostatečný příjem této látky zajistit ve stravě, je dobré pořídit si doplněk výživy s kyselinou listovou. Kyselina listová před otěhotněním může pomoci v počátečních fázích vývoje, kdy její přítomnost v organismu může mít lehce pozitivní účinek i na samotné oplození.

Nejen doplňky stravy pro těhotné, ale i vyvážená a správná strava
Velmi důležitý je i příjem vitamínu D, který je nejlepší získávat ze sluníčka, ale vhodnou alternativou mohou být i tučné ryby nebo vitamínové doplňky. Další nezbytnou složkou stravy, která navíc podporuje přirozený obranyschopnost maminky a slouží jako antioxidant, je vitamín C. Ten přirozeně najdeme například v sušené kustovnici čínské. Úplně nejlepší zdrojem vitamínů, minerálů a dalších esenciálních látek je samozřejmě strava. Podívejte se na zdravé recepty a pochutnejte si na pokrmech, které udělají dobře vám i vašemu miminku v bříšku.

Autor: Šárka Stuchlíková

AutorŠárka Stuchlíková
Blog-datum29.8.2017
ČlánkyPro maminky