5 super výživných potravin, které možná neznáte

Zdá se vám, že vám dochází energie? Cítíte se často pod tlakem nebo se vám stále nedaří zhubnout? Víte, že za tím vším nemusí být pouze váš styl života a náročná práce, ale i špatná skladba jídelníčku? To, jak a čím se stravujeme, totiž zásadně ovlivňuje kvalitu našeho života. Proto se dnes podíváme, jakými potravinami můžete prospět vašemu organismu.

Zdraví prospěšné superpotraviny
Jestliže chcete posílit imunitu organismu a zároveň doplnit tělu celou řadu cenných látek, měli byste svůj jídelníček obohatit o superpotraviny. Tyto potraviny jsou totiž bohatým zdrojem živin, jako jsou minerální látky, vitamíny, omega mastné kyseliny, vláknina a mnoho dalších. Mezi superpotraviny patří jak známé produkty jako například chia semínka, Goji či kakaové boby, tak výrobky, které jsou pro většinu populace stále zatím velkou neznámou, ale které si naši pozornost zaslouží. Právě některé z těchto potravin vám představíme v dnešním článku.

Tajemná aronie
Plody aronie neboli černé jeřabiny jsou sice obecně známé, nicméně málokdo tuší, kolik významných látek skrývají a jaké má aronie pozitivní účinky na naše zdraví. Plody aronie, které jsou lehce nakyslé, můžete konzumovat zavařené či v podobě džemů nebo marmelád. Velice oblíbené jsou i sušené plody aronie. Kromě vitamínů B, C a E se v aronii nachází i důležité flavonoidy, betakaroten či minerální látky jako hořčík, draslík, vápník či železo. A jak aronii konzumovat? Jednoduše ji přidejte do smoothie, jogurtů nebo dezertů. Dosavadní výzkumy prokazují, že jak samotné plody, tak šťáva z aronie pomáhá k psychické rovnováze a navozuje pocit klidu. Kromě toho studie potvrdily i velký vliv šťávy z černých jeřabin na posílení imunity organismu.

Moringa olejodárná
Další významnou rostlinou je moringa olejodárná, pro kterou je charakteristická velká koncentrace cenných látek. Kromě vitamínů a minerálních látek, jako je měď, zinek, vápník či hořčík, je moringa olejodárná zdrojem 46 antioxidantů a 18 aminokyselin. Jak studie ukazují, moringa je velkým pomocníkem při nejrůznějších zažívacích problémech. Pomoci ovšem dokáže i kojícím matkám, neboť podporuje laktaci. Obdobně jako například aronie pomáhá zmírnit dopad stresového prostředí na psychiku člověka. Moringu, která se řadí mezi zelené potraviny, můžete v našich končinách sehnat především v podobě prášku či moringa tablet. V gastronomii má ovšem uplatnění nejen moringa v prášku, kterou lze přidat do různých pokrmů i smoothies, ale i moringa olej.

Sladký yacon
Jestliže vás někdy přepadne nezadržitelná chuť na sladké, sáhněte po yaconu. Sušené plátky yaconu obsahují až 67% fruktooligosacharidů, díky kterým je sladký. I přesto se však řadí mezi nízkokalorické potraviny. Yacon je proto vhodný i k hubnutí. Kromě toho, že jej můžete zařadit do své redukční diety, doplníte organismu na 20 významných aminokyselin, vitamíny A, B1, B2 a C i minerální látky, jako je fosfor, draslík nebo hořčík. Díky obsahu polysacharidu inulin funguje yacon i jako prebiotikum a prospívá tak vnitřní mikroflóře a zažívání. Sušený yacon můžete konzumovat přímo nebo jej můžete přidat do salátů, müsli či jogurtů. Podobně můžete používat i yacon prášek, který je rovněž nutričně hodnotný. Kromě toho se yacon může konzumovat v podobě sirupu.

Jihoamerická quinoa
Quinoa je potravina, kterou by měli vzít na vědomí především celiaci a osoby alergické na lepek, neboť quinoa je specifickou obilninou. I proto je často označovaná za pseudoobilninu. Quinoa neboli merlík čilský obsahuje velké množství bílkovin. Řadí se tak mezi oblíbené potraviny vegetariánů a veganů. Quinoa je rovněž zdrojem vlákniny a důležitých omega-3 mastných kyselin. Díky svému složení napomáhá ke snížení hladiny cukru i cholesterolu v krvi. A protože obsahuje vysoké procento bílkovin, je vhodná i k redukční dietě. Zajímavé je, že quinoa je zároveň účinnou prevencí proti tvorbě žlučových kamenů. Skutečnost, jak je quinoa důležitou plodinou, svědčí i to, že OSN označila rok 2013 rokem quinoy. A v jaké podobě můžete quinou vyzkoušet? Na trhu jsou k dostání různé druhy i podoby quinoy jako například quinoa pufovaná, quinoa mouka, quinoa černá, quinoa ve formě vloček, quinoa bílá, quinoa červená.

Tropické Camu Camu
Camu Camu není žádné magické zaříkadlo, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale jedná se o tropické ovoce z Amazonského deštného pralesa. Tato šťavnatá superpotravina je nutriční bombou. Nachází se v ní jak vitamíny skupiny B, tak minerální látky jako zinek, železo, draslík či vápník. Zdravé ovoce Camu Camu je ovšem bohaté i na vlákninu a bílkoviny, díky čemuž účinně pomáhá i s hubnutím. Camu Camu u nás bohužel čerstvé neseženete, ale koncentrované množství živin obsahuje i Camu Camu prášek. Ten navíc můžete přidat do salátů, dezertů, smoothie či jogurtů. Kromě prášku jsou k dostání Camu Camu tablety či kapsle. Svým složením pomáhá Camu Camu nejen posilovat obranyschopnost organismu, ale velký význam má, co se týče ochrany zraku. Konzumace Camu Camu vás rovněž pomůže dostat do psychické pohody. Zajímavé jsou i studie ohledně mužské neplodnosti, neboť závěry výzkumů ukazují pozitivní vliv Camu Camu na tvorbu spermatu.

Kvalita na prvním místě
Jestliže vás jednotlivé superpotraviny zaujaly, vyzkoušejte jejich účinky na vlastní kůži. Dejte si však pozor na kvalitu produktů. Ne každý výrobek je kvalitní. Proto výběru superpotravin věnujte velkou pozornost. Mezi osvědčené značky, které nabízí široký sortiment zdraví prospěšných potravin, patří například Allnature. Nyní navíc můžete v rámci e-shopu www.elixi.cz využít na produkty Allnature dopravu zdarma. Akce trvá do 11.6.2017, tak ji nezmeškejte.


Autor: Kateřina Doul

AutorKateřina Doul
Blog-datum29.5.2017
ČlánkySuperpotraviny