Aloe Vera

Aloe je stálezelená bylina rostoucí v horkém a suchém prostředí. Rostlina produkuje dvě substance - gel a latex - využívané v kosmetice, ale i v medicíně. Gel je bezbarvá, rosolovitá látka nacházející se ve vnitřní části listu. Latex pochází ze speciálních kanálků na rozmezí bezbarvé dužiny a zelené části listu. Některé produkty z aloe se vyrábí rozmačkáním listů, takže výsledná šťáva obsahuje jak latex, tak gel. Produkty aloe se používají buď lokálně nebo orálně.

Pozitivní účinky aloe znaly už i civilizace před mnoha staletími. První zmínka o používání se datuje do 16. století před Kristem do Egypta, kde byla nazývána rostlinou nesmrtelnosti. K urychlení hojení ran používal aloe například již Alexandr Veliký nebo později Kryštof Kolumbus. Začátkem 19. století se rozšířilo využití aloe jako projímadla.

Aloe vera je jedním z přibližně 400 druhů Aloe, botanický název je Aloe barbadensis miller. Je považována za biologicky nejvíce aktivní druh Aloe.

Co obsahuje Aloe Vera?

Doposud bylo identifikováno 75 aktivních složek, například:

 

 • Vitaminy: Obsahuje vitamin A, C, E, které jsou významnými antioxidanty. Dále také vitamin B12, kyselinu listovou a cholin.

 • Enzymy: Obsahuje 8 různých enzymů. Bradykinasa pomáhá redukovat nadměrný zánět při lokálním použití na kůži. Ostatní mají význam v metabolismu cukrů a tuků.

 • Minerály: Z minerálů je v aloe zastoupen vápník, měď, selen, hořčík, mangan, draslík, sodík a zinek.

 • Cukry/Sacharidy: Mimo monosacharidů glukózy a fruktózy obsahuje také polysacharidy. Nejvíce zastoupeny jsou glukomanany, dále alprogen s antialergenními účinky nebo C-glukosyl-chromon s protizánětlivým vlivem.

 • Antrachinony: Obsahuje 12 antrachinonů, známých především pro své laxativní (projímavé) účinky. Aloin a emodin tlumí bolest a působí také antibakteriálně a protivirově.

 • Mastné kyseliny: V aloe najdeme 4 rostlinné steroidy - cholesterol, campesterol, beta-sisosterol a lupeol. Všechny působí protizánětlivě, lupeol navíc antispeticky a tlumí bolest.

 • Hormony: Auxiny a gibbereliny usnadňují proces hojení ran a působí protizánětlivě.

 • Aminokyseliny: V aloe nalezneme 20 z 22 aminokyselin potřebných pro člověka, z nichž 7 je esenciálních (lidské tělo je nedokáže vyrobit a musí je přijímat v potravě).

 • Kyselina salicylová: Má protizánětlivé a antibakteriální účinky.

 • Lignin: Samotný lignin nemá pozitivní účinky na zdraví, nicméně v topických preparátech na kůži usnadňuje pronikání dalších účinných látek do kůže.

 • Saponiny: Glykosidy s čistícím a antiseptickým účinkem.


Jaké má Aloe Vera účinky?

Neobvykle vysoký počet, výše zmíněných, biologicky aktivních látek s sebou přináší i řadu prokázaných  účinků a o mnoha dalších se uvažuje. Mezi nejvýznamnější prokázané patří:

 1. Zklidňuje vyrážky a jiné projevy podráždění kůže

První studie v této oblasti byla provedena již v roce 1935 a potvrdila, že extrakt z aloe vera způsobuje významnou úlevu od svědění a pálení spojených se záněty kůže a urychluje regeneraci kůže. Podobně následující studie ukázaly pozitivní efekt na stav kůže a pokožky, hojení ran apod. Využití tak má zejména v léčbě projevů lupénky, dermatitid, mukositid, herpetických infekcí a dalších onemocnění.

 1. Léčba popálenin

Díky obsaženým auxinům, chladivému a hydratačnímu účinku má význam především kožní aplikace na popáleniny od slunce, ale i jiné typy popálenin. Výhodou je urychlení hojení a zklidňující efekt.

 1. Léčba oparů

Nejen že aloe tlumí bolest a další nepříjemné pocity spojené s oparem, ale díky svému protivirovému a protizánětlivému účinku urychluje i jeho hojení.

 1. Hydratace vlasů a kůže

Hledáte-li přírodní cestu jak se zbavit suchých vlasů, popřípadě svědící pokožky na hlavě, je aloe tím pravým. Díky náloži vitaminů a minerálů vyživuje vlasy a ty jsou tak silnější. Látky s antibakteriálním a antimykotickým účinkem pomáhají bojovat s lupy a navrch tlumí svědění s nimi spojené. Obsažené enzymy pomáhají odstraňovat odumřelé buňky pokožky a usnadňuje tak její regeneraci.

 1. Pomáhá proti zácpě

Projímavé účinky aloe vera jsou velmi dobře prozkoumány. Důvodem je přítomnost antrachinonů, které natahují do střeva více vody, zvyšují produkci hlenu a také peristaltiku střevní stěny. Ne všechny výrobky z aloe však tyto látky obsahují, z některých jsou během výroby odstraněny.

 1. Zlepšuje zažívání

Látky obsažené v aloe napomáhají trávení, udržení správné kyselosti, obraně proti kvasinkovým infekcím a podporuje bakteriální flóru ve střevě.

 1. Podporuje imunitní systém

Bradykinasa podporuje funkci imunitního systému a potlačuje infekci. Dalším významným prvkem je zinek, který je pro funkci imunitního systému nezbytný.

 1. Dodává antioxidanty a redukuje zánět

Antioxidačně působí v první řadě vitaminy A, C a E. Potlačení zánětu je pak výsledkem aktivity bradykinasy. Výhodou jsou tyto účinky při léčbě akné nebo ekzému.

 1. Snižuje hladinu cukru v krvi u diabetiků 2. typu

Studiemi bylo potvrzeno, že aloe snižuje hladinu krevního cukru a také hladinu triacylglycerolů. Z důvodu snižování hladiny krevního cukru by však diabetici měli být s konzumací aloe opatrní.

 

Nežádoucí účinky, interakce a kontraindikace Aloe Vera

Latex by se neměl užívat ve větším množství nebo po delší dobu, poté může způsobovat bolesti břicha a křeče. Může také vést k průjmům, poruchám ledvin, nízké hladině draslíku a s tím spojeným srdečním problémům.

 

Aloe Vera v těhotenství a při kojení

Aloe by se měli vyhnout těhotné a kojící ženy, protože může podporovat kontrakce svaloviny ve stěně dělohy. U kojenců pak může způsobovat bolesti břicha, průjmy a další zažívací potíže. Kontraindikací jsou samozřejmě i alergické projevy na aloe.

 

Interakce Aloe Vera s léky

 • Digoxin - aloe latexsnižuje účinek digoxinu a díky snižování hladiny draslíku zvyšuje riziko vedlejších účinků

 • Furosemid (diretikum) - konzumace aloe latexuzvyšuje riziko poklesu hladiny draslíku

 • Antidiabetika - konzumace aloe gelumůže vést k přílišnému snížení hladiny krevního cukru

 • Projímadla - kombinace aloe latexu s jinými projímadly může vést k průjmům

 

Obecně může aloe latex urychlit průchod léčiv trávícím traktem a snížit absorbci orálně užívaných léčiv.

 

Autor: Stanislav Pavlas, student 4. ročníku lékařské fakulty UK