Kde koupit
Naše produkty zakoupíte ve zdravých výživách, e-shopech se zdravou výživou, vybraných on-line i kamenných lékárnách, v drogeriích Teta a síti Electro World.
Aloe je stálezelená bylina rostoucí v horkém a suchém prostředí. Rostlina produkuje dvě substance - gel a latex - využívané v kosmetice, ale i v medicíně. Gel je bezbarvá, rosolovitá látka nacházející se ve vnitřní části listu. Latex pochází ze speciálních kanálků na rozmezí bezbarvé dužiny a zelené části listu. Některé produkty z aloe se vyrábí rozmačkáním listů, takže výsledná šťáva obsahuje jak latex, tak gel. Produkty aloe se používají buď lokálně nebo orálně.
Pozitivní účinky aloe znaly už i civilizace před mnoha staletími. První zmínka o používání se datuje do 16. století před Kristem do Egypta, kde byla nazývána rostlinou nesmrtelnosti. K urychlení hojení ran používal aloe například již Alexandr Veliký nebo později Kryštof Kolumbus. Začátkem 19. století se rozšířilo využití aloe jako projímadla.
Aloe vera je jedním z přibližně 400 druhů Aloe, botanický název je Aloe barbadensis miller. Je považována za biologicky nejvíce aktivní druh Aloe.
Co obsahuje Aloe Vera?
Doposud bylo identifikováno 75 aktivních složek, například:
Vitaminy: Obsahuje vitamin A, C, E, které jsou významnými antioxidanty. Dále také vitamin B12, kyselinu listovou a cholin.
Enzymy: Obsahuje 8 různých enzymů. Bradykinasa pomáhá redukovat nadměrný zánět při lokálním použití na kůži. Ostatní mají význam v metabolismu cukrů a tuků.
Minerály: Z minerálů je v aloe zastoupen vápník, měď, selen, hořčík, mangan, draslík, sodík a zinek.
Cukry/Sacharidy: Mimo monosacharidů glukózy a fruktózy obsahuje také polysacharidy. Nejvíce zastoupeny jsou glukomanany, dále alprogen s antialergenními účinky nebo C-glukosyl-chromon s protizánětlivým vlivem.
Antrachinony: Obsahuje 12 antrachinonů, známých především pro své laxativní (projímavé) účinky. Aloin a emodin tlumí bolest a působí také antibakteriálně a protivirově.
Mastné kyseliny: V aloe najdeme 4 rostlinné steroidy - cholesterol, campesterol, beta-sisosterol a lupeol. Všechny působí protizánětlivě, lupeol navíc antispeticky a tlumí bolest.
Hormony: Auxiny a gibbereliny usnadňují proces hojení ran a působí protizánětlivě.
Aminokyseliny: V aloe nalezneme 20 z 22 aminokyselin potřebných pro člověka, z nichž 7 je esenciálních (lidské tělo je nedokáže vyrobit a musí je přijímat v potravě).
Kyselina salicylová: Má protizánětlivé a antibakteriální účinky.
Lignin: Samotný lignin nemá pozitivní účinky na zdraví, nicméně v topických preparátech na kůži usnadňuje pronikání dalších účinných látek do kůže.
Saponiny: Glykosidy s čistícím a antiseptickým účinkem.
Jaké má Aloe Vera účinky?
Neobvykle vysoký počet, výše zmíněných, biologicky aktivních látek s sebou přináší i řadu prokázaných účinků a o mnoha dalších se uvažuje. Mezi nejvýznamnější prokázané patří:
První studie v této oblasti byla provedena již v roce 1935 a potvrdila, že extrakt z aloe vera způsobuje významnou úlevu od svědění a pálení spojených se záněty kůže a urychluje regeneraci kůže. Podobně následující studie ukázaly pozitivní efekt na stav kůže a pokožky, hojení ran apod. Využití tak má zejména v léčbě projevů lupénky, dermatitid, mukositid, herpetických infekcí a dalších onemocnění.
Léčba popálenin
Díky obsaženým auxinům, chladivému a hydratačnímu účinku má význam především kožní aplikace na popáleniny od slunce, ale i jiné typy popálenin. Výhodou je urychlení hojení a zklidňující efekt.
Léčba oparů
Nejen že aloe tlumí bolest a další nepříjemné pocity spojené s oparem, ale díky svému protivirovému a protizánětlivému účinku urychluje i jeho hojení.
Hydratace vlasů a kůže
Hledáte-li přírodní cestu jak se zbavit suchých vlasů, popřípadě svědící pokožky na hlavě, je aloe tím pravým. Díky náloži vitaminů a minerálů vyživuje vlasy a ty jsou tak silnější. Látky s antibakteriálním a antimykotickým účinkem pomáhají bojovat s lupy a navrch tlumí svědění s nimi spojené. Obsažené enzymy pomáhají odstraňovat odumřelé buňky pokožky a usnadňuje tak její regeneraci.
Pomáhá proti zácpě
Projímavé účinky aloe vera jsou velmi dobře prozkoumány. Důvodem je přítomnost antrachinonů, které natahují do střeva více vody, zvyšují produkci hlenu a také peristaltiku střevní stěny. Ne všechny výrobky z aloe však tyto látky obsahují, z některých jsou během výroby odstraněny.
Zlepšuje zažívání
Látky obsažené v aloe napomáhají trávení, udržení správné kyselosti, obraně proti kvasinkovým infekcím a podporuje bakteriální flóru ve střevě.
Podporuje imunitní systém
Bradykinasa podporuje funkci imunitního systému a potlačuje infekci. Dalším významným prvkem je zinek, který je pro funkci imunitního systému nezbytný.
Dodává antioxidanty a redukuje zánět
Antioxidačně působí v první řadě vitaminy A, C a E. Potlačení zánětu je pak výsledkem aktivity bradykinasy. Výhodou jsou tyto účinky při léčbě akné nebo ekzému.
Snižuje hladinu cukru v krvi u diabetiků 2. typu
Studiemi bylo potvrzeno, že aloe snižuje hladinu krevního cukru a také hladinu triacylglycerolů. Z důvodu snižování hladiny krevního cukru by však diabetici měli být s konzumací aloe opatrní.
Nežádoucí účinky, interakce a kontraindikace Aloe Vera
Latex by se neměl užívat ve větším množství nebo po delší dobu, poté může způsobovat bolesti břicha a křeče. Může také vést k průjmům, poruchám ledvin, nízké hladině draslíku a s tím spojeným srdečním problémům.
Aloe Vera v těhotenství a při kojení
Aloe by se měli vyhnout těhotné a kojící ženy, protože může podporovat kontrakce svaloviny ve stěně dělohy. U kojenců pak může způsobovat bolesti břicha, průjmy a další zažívací potíže. Kontraindikací jsou samozřejmě i alergické projevy na aloe.
Interakce Aloe Vera s léky
Digoxin - aloe latexsnižuje účinek digoxinu a díky snižování hladiny draslíku zvyšuje riziko vedlejších účinků
Furosemid (diretikum) - konzumace aloe latexuzvyšuje riziko poklesu hladiny draslíku
Antidiabetika - konzumace aloe gelumůže vést k přílišnému snížení hladiny krevního cukru
Projímadla - kombinace aloe latexu s jinými projímadly může vést k průjmům
Obecně může aloe latex urychlit průchod léčiv trávícím traktem a snížit absorbci orálně užívaných léčiv.
Autor: Stanislav Pavlas, student 4. ročníku lékařské fakulty UK