Benedikt lékařský

Benedikt lékařský patří do čeledi hvězdnicovitých, dorůstá do výšky asi 40 cm. Jeho použití je známo již od 16. století a několik jeho léčivých účinků znají lidé prakticky po celém světě, ačkoli se pěstuje i na ozdobné účely. Původně pochází z oblasti Středomoří, Malé a Přední Asie, Sýrie, Íránu a Kavkazu, ale dnes se pěstuje už i v Evropě, Africe, Severní i Jižní Americe. Benedikt lékařský si můžete vypěstovat i ve své zahradě, pokud máte dostatek slunce a sušší půdu.

Díky látkám, které obsahuje, jsou jeho účinky na lidský organismus nenahraditelné. Jeho velkou předností je vnější i vnitřní použití. Na venkovní použití se využívají zejména antibakteriální účinky rostliny a také schopnost zastavovat krvácení samozřejmě jen do jisté míry. V rámci vnějšího použití se tedy používá Benedikt lékařský nejčastěji na čištění různých ran a vřídků. Dokáže ulevit i při nepříjemném pásovém oparu, protože působí antivirově. Je vhodný i pro lidi trpící hemeroidy, velmi dobře působí i na různé kožní nemoci, jako například lupénku, bércové vředy, ekzémy a podobně. Tiší i neurologické bolesti a používá se i při rakovinných onemocněních pokožky.

Benedikt lékařský se může pochlubit i blahodárnými účinky co se týče vnitřního použití. Je velmi dobrý proti horečce a podpůrným prostředkem pro potíže trávicího traktu. Také má antibakteriální a protinádorové účinky, udržuje zdravou střevní mikroflóru, je velmi dobrý proti nadýmání, udržuje obranyschopnost organismu vůči zvýšeným hnilobným a kvasným procesem v těle a podporuje i ideální stav kyseliny močové v organismu. Pokud máte problémy s nadýmáním, žlučníkové potíže nebo revma, pomůže vám právě Benedikt lékařský a zmírní vaše bolesti. Vnitřně jej lze použít ve formě čaje na posílení, záparu a odvaru či tinktury. Velmi často se zmiňuje spolu s touto léčivou bylinou i rostlina Pískavice - řecké seno nebo Pískavice, a to zejména kvůli tomu, že obě tyto bylinky podporují laktaci během kojení. Dají se buď použít nasbírané, nebo je možné si koupit i různé tablety a kapsle, jejichž cena vůbec není vysoká.

Benedikt lékařský je tak vznešený, že má své místo a postavení v herbáři léčivých rostlin. I když není jedinou bylinkou s léčivými účinky, ale jeho pozitivní působení pro naše zdraví je všestranné, a proto se právem může pyšnit přívlastkem "všelék."

I přes obrovský pokrok ve světě medicíny léčivé bylinky budou mít stále své nezastupitelné místo v lidské společnosti. Protože mnohé z nich v minulosti nejen mírnily bolesti, ale i zachránili nejeden lidský život.


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum23.2.2017
ČlánkyZdraví