Byliny pro získání zdravých zubů a dásní

Bylinky pro zdravější zuby
Patříte k lidem, kteří rádi pijí zelený čaj? Výborně! Dle studií japonských vědců pravidelné pití zeleného čaje přispívá k zdravějším zubům, neboť je chrání před vznikem kazů. Na zubní kazy je mimo jiné výborným pomocníkem kořen kostivalu lékařského. Přibližně 3 až 4 cm kořene rozmixujte s pár lžícemi vody. Takto vzniklou tekutinu převalujte mezi zuby po dobu přibližně 20 minut a poté vyplivněte.

Jestliže vám váš zubař musel vytrhnout zub, ale vás to stále bolí, vyzkoušejte ránu proplachovat roztokem připraveným ze lžičky divizny a 200 ml vroucí vody. Uvidíte, že se rána rychleji zahojí a vy za chvíli nebudete vědět, že tam nějaký zub byl. Po vytržení zubu je mimo jiné vhodné podávat i hojivý obklad připravený z květu bezu, heřmánku a měsíčku lékařského. Směs těchto bylin lehce povařte a ještě vlažné bylinky nasypte do gázy, kterou přiložte na bolavé místo. Nebojte se nechat obklad působit i několik hodin.

Pryč s bolestí zubů
Od bolesti zubů vám dle jedné babské rady pomůže křenový nálev. Nastrouhaný křen zalijte octem tak, aby byl ocet přibližně dva centimetry nad křenem. Po osmi dnech jej proceďte a přelijte do uzavíratelné láhve. Kromě křene na bolavé zuby taktéž výborně působí olej z máty peprné a šalvěje lékařské. Připravte si sklenici a naplňte ji z jedné třetiny bylinkami. Tuto směs zalijte olivovým olejem. Bylinky nechte vylouhovat po dobu dvou týdnů a poté je sceďte. Tento olej je navíc skvělý i pro čištění zubů.

V případě, že byste si rádi doma připravili zubní pastu, nachystejte si kořen slézu. Ten se kromě kloktání či obkladů na záněty ústní dutiny totiž skvěle hodí k výrobě domácí zubní pasty. Rozemletý kořen slézu nasypte na zubní kartáček a zakápněte jej vodou. Na rozdíl od zubní pasty si na konci ústa nevyplachujte a nechte kořen působit co nejdéle.

A když už jsme u čištění zubů, zvláště při večerním čištění byste neměli zapomínat používat i mezizubní kartáčky. Při jejich výběru si však dejte pozor na jejich velikost. Zatímco s příliš malým mezizubním kartáčkem prostor mezi zuby nevyčistíte tak dobře, velký kartáček by mohl pro změnu poškodit zuby či podráždit dásně. A protože bakterie se rády drží i na zubních kartáčích, uchovávejte je v šalvějové tinktuře.

Rady pro bolavé dásně
Kromě zubního kazu nás čas od času dokáží potrápit i bolavé dásně. Někdy se nejedná o nic vážnějšího než jen podráždění od nějakého jídla. V takovém případě si na dásně pomocí vatového tamponu aplikujte šťávu z aloe vera, která má antibakteriální účinky. Výborně tak napomáhá i při zánětech dásní. Další tip na domácí léčbů zánětů dásní představuje například dubová kůra, která rovněž působí protizánětlivě. Je tak vhodná především pro léčbu zánětu dásní či dutiny ústní. Skvěle vám poslouží i v případě parodontózy.

Ačkoliv se nejedná o příliš známou bylinku, z natě zlatobýlu si jednoduše připravíte nálev, který je vhodný nejen při zánětech dásní či dutiny ústní, ale pomůže i redukovat zápach z úst. Polévkovou lžíci zlatobýlu zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte vylouhovat po dobu dvou hodin. Poté jej sceďte a kloktejte. Jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny výborně poslouží i nálev z tymiánové natě. Na záněty dásně rovněž skvěle funguje žvýkání propolisu, který je nejen hojivý, ale navíc obsahuje i řadu účinných látek. Jestliže se vám nechce během dne žvýkat propolis, zkuste i propolisovou tinkturu.

Zuby bílé jako sníh
Přejete si mít krásně bílý chrup, ale nechce se vám utrácet za drahé bělící procedury? Ačkoliv se nejedná o bylinku, osvědčeným pomocníkem v případě bělení zubů je kokosový olej. Bělejších zubů, odstranění plaku a zároveň svěžího dechu docílíte za pomoci bylinek, jako je máta peprná, šalvěj lékařská či bazalka, která obecně pomáhá udržovat zuby bílé. Bylinky můžete buď rozžvýkat nebo je rozdrcené jednoduše přidejte k zubní pastě.

Autor: Kateřina Doul

Chovatelské potřebyPsi
AutorKateřina Doul
Blog-datum15.12.2016
ČlánkyKrása