Čemu bychom se měli vyhýbat při astmatu?

Jako pedagog se dost často setkávám s dětmi, které mají různé druhy alergie, některé dokonce trpí astmatem. Někdy mám pocit, že už jsou všichni lidé na něco alergičtí. Pravdou je, že dnešní životní styl nám všem dává pořádně zabrat. Naše životní prostředí, naše příroda jsou, lze říci, v alarmujícím stavu. Do jaké míry máme i my na tom podíl je diskutabilní, ale určitě je poměrně velký. A právě mnohé alergie či astmatické onemocnění jsou toho důsledkem.

Ozřejmil si, co je to vlastně astma.
Lékaři definují astma jako chronickou zánětlivou nemoc dýchacích cest - hlavně průdušek, která se projevuje dýchacími obtížemi, pískavým dechem, dráždivým kašlem a dlouhodobě přetrvávající rýmou. Laicky jsme zvyklí nazývat astma zánětem průdušek. Tyto potíže pak vyvolávají u astmatiků astmatické záchvaty, které vznikají jako následek zvýšené reaktivity dýchacích cest astmatika na různé podněty (viry, bakterie, alergeny, námaha, emoce, chlad či léky), které u zdravého jedince nevyvolávají žádnou reakci.

Je však důležité znát rozdíl mezi astmatem, které je chronickým zánětem průdušek a bronchitidou, kterou definujeme jako akutní zánět průdušek a vzniká následkem infekce. Může postupně přejít do zápalu plic, pokud se léčba podcení a zanedbá. Neléčená bronchitida může být příčinou chronického zánětu a vyústit do astmatu. Už jsme zmínili, že alergie a astma nejsou pojmy zcela totožné. Existují tři typy astmatu: alergická / atopická /, nealergická / endogenní / a sinobronchiálny syndrom.

Alergické astma je nejčastější a jeho spouštěči jsou alergeny jako pyly, roztoči v domácím prachu či peří, plísně a alergeny ze slin, výměšků či srsti zvířat. U astmatika s alergickým astmatem závisí potíže právě na tom, v kterém období má příznaky alergie. Pokud je alergický například na stromové pyly, má potíže s dýcháním především na přelomu zimy a na jaře, travnímu se začne astma ozývat koncem jara a na začátku léta a plevelný může dostat záchvat astmatu během letních prázdnin i na podzim. Druhým typem astmatu jsou různé nealergické formy - astma, které spouští fyzická námaha, acylpyrin, viry, profesní astma a podobně. Třetí typ astmatu - sinobronchiálny syndrom je typický pro kojence a děti předškolního věku. Projevuje se pouze rýmou a kašlem, hlavně v ranních hodinách, bez horeček, bez bolestí v oblasti nosních dutin, může být občasné krvácení z nosu.

Co se týče léčby astmatu, pravda je taková, že ho nelze zcela vyléčit, dá se však udržet pod kontrolou pomocí správných léků. Astmatici mohou i při svém onemocnění žít normální, plnohodnotný a aktivní život, když se naučí, jak dosáhnout a udržovat nad svým astmatem kontrolu. Léky na léčbu astmatu se dělí do dvou skupin: léky úlevové a léky s protizánětlivou aktivitou. Úlevové léky slouží k zastavení astmatického záchvatu, jejich účinek je poměrně rychlý ale krátký. Nepoužívají se pravidelně a dlouhodobě. Naopak léky protizánětlivé-preventivní se užívají pravidelně a dlouhodobě každý den i v době, kdy astmatik nemá potíže. Chrání dýchací cesty, hojí zánět a brání vzniku a opakování dušnosti a dalších záchvatů. Podávají se především inhalačně formou inhalátoru, který by měl mít každý astmatik u sebe, pokud mu byl předepsán. Je velmi důležité při používání inhalátoru dodržovat správnou techniku ​​inhalování. Zejména u dětí a starších lidí je důležité, aby byl postup při inhalaci z dávkovače co nejjednodušší a aby neposkytoval prostor pro chyby. Nejmodernější inhalátory toto riziko výrazně eliminují.

Když je astma správně léčeno, pacientovi kromě toho, že musí pravidelně užívat předepsanou léčbu, nemoc nic nepřipomíná. Nemá žádné astmatické příznaky, nebo je má jen výjimečně - například během virózy nebo při výrazném kontaktu s provokačním stimulem. Pokud je pacient léčen špatně, výrazně se zhoršuje kvalita jeho života a dokonce se může ocitnout v nemocnici. Podstatou onemocnění je podchytit ho včas a začít co nejdříve s léčbou. Nepodceňovat příznaky a nečekat, že "to" projde samo. Pokud jde o astmatické příznaky, tak ty určitě sami nepřejdou, ale časem se ještě zhorší.

Astma dokáže znepříjemnit a zkomplikovat člověku život, ale pokud se správně léčí, astmatik dokáže vše s astmatem pod kontrolou. Na závěr ještě pár rad a životních zásad pro lidi, kteří trpí astmatem:

1. Udržujte přiměřenou teplotu v bytě i na pracovišti.
2. Vyhýbejte se používání pronikavých vůní, parfémů, osvěžovačů vzduchu.
3. Používejte antialergické povlečení, prostěradla.
4. Podle možnosti eliminujte v ložnici vše, co zachycuje prach, roztoči: např. koberce, závěsy.
5. Dodržujte zásady správné životosprávy.
6. Nekuřte ani aktivně ani pasivně.
7. Neměli byste mít domácí zvířátka, zejména psi a kočky.

Jsou to samozřejmě jisté omezení, která například zdravý člověk nemusí řešit, ale zase na druhou stranu, na prvním místě by mělo být vždy naše zdraví a zdraví našich blízkých. A s astmatem se opravdu dá žít plnohodnotný život!

Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum17.2.2017
ČlánkyZdraví