Co je akupunktura? Jak může zlepšit vaše zdraví?

Co je to akupunktura?
Akupunktura je speciální léčebná metoda, která vychází z principů tradiční čínské medicíny. Funguje na základě aktivace takzvaných akupunkturních bodů nacházejících se víceméně po celém těle. Každý z bodů je propojen s určitým orgánem a jeho aktivací pomáhá stimulovat očistné procesy. Ovšem skutečně vědecké důkazy pro účinnost akupunktury nebyly zatím nalezeny a spíše se hovoří o placebo efektu. Na druhou stranu však zkušenosti velkého procenta lidí hovoří o tom, že nějaký účinek tato metoda při správném použití má. Je tedy jenom na vás, jestli si vyzkoušíte, ale mějte na paměti, že se nemusí konat žádný zázrak. Pozitivní myšlení však může hodně pomoci celé léčbě a vzájemná kombinace dalších tradičních léčitelských postupů, jako je například aromaterapie, mohou vyústit v úspěšnou léčbu. Základní principy akupunktury vychází z principu Jin-Jang, což jsou dva protiklady přirovnávané k ženskému a mužskému principu. Důležitý je i princip pěti prvků – ohně, země, dřeva, kovu a vody.

Tradiční čínská medicína
Léčebné metody založené na tradiční čínské medicíně někdy zní podivně, ale jsou léty prověřené a ve valné většině případů mají určitý pozitivní efekt. I kdyby se mělo jednat pouze o víru, že nám daná věc pomáhá. Pro dosažení nejlepších výsledků je dobré řídit se celostním principem, kdy vsadíme na několik léčebných procedur najednou. Spočívá to ve zvolení vhodné aktivní léčby, ale i ozdravení životního stylu na úrovni jídelníčku a dostatečné pohybové aktivity.

S čím může akupunktura pomoci?
Stimulací vybraných akupunkturních bodů je možné částečně ovlivnit činnost organismus. Alespoň tak to říká tradiční čínská medicína. Akupunktura má pozitivní vliv na celou řadu psychosomatických onemocnění. Může pomoci s usínání, špatným spánkem, zažívacího problémy, dlouhodobou únavou, migrénami, bolestivou menstruací, pomáhá i s bolestmi zad nebo proti ekzémům a brnění nohou. Velmi dobrých výsledků dosahuje akupunktura při pomoci proti premenstruačnímu syndromu a nepříjemnému průběhu samotné menstruace. Velkou opatrnost musí člověk, který provádí akupunkturu, věnovat hlavně oblasti hrudníku a kloubů, kde existuji riziko vnesení infekce. Vždy si proto vybírejte ověřené specialisty s dobrými referencemi a bez žádných problémů. Snažte se neprovádět vlastní experimenty s akupunkturou v případě, že nemáte velmi dobré znalosti této metody a anatomie lidského těla. Při špatném provedení totiž mohou být výsledky naopak negativní.

Akupunktura a hubnutí
I přesto, že u nás čínská medicína nemá dlouhou tradici, bývá stále více oblíbená. Někteří specialisté nabízí i hubnutí akupunkturou. Celý proces spočívá v tom, že správné použití tlakových bodů aktivovaných pomocí jehliček, dokáže snížit pocit hladu až o jednu třetinu. Zároveň má dojít i ke zvýšení klidového metabolismu, což vede ke spalování více energie v klidu. Tento postup ale spočívá v tom, že budete mít v uchu zavedenou jehličku neustále jemně tlumící pocit hladu. Je velmi tenoučká a v tělové barvě tak, aby nebyla vidět. Pro viditelný výsledek bývá nutné jehličku aplikovat minimálně dvakrát. Zároveň musíte pamatovat na to, že je nutné dodržovat zásady zdravého životního stylu. Zkoušejte zdravé recepty a zařazujte potraviny bohaté na minerály a vitamíny ideálně s nízkou kalorickou denzitou, jako je například zelenina. Inspirovat se můžete v dalších metodách čínské medicíny. Jedná se celostní postup, který vyžaduje chytrý postup na všech úrovních a samotná jehlička není to jediné, co vám pomůže.

Pro koho není akupunktura vhodná?
V zásadě se jedná o metodu bez vedlejších účinků vhodnou pro všechny osoby bez rozdílu věku. Existují však jistá omezení, u kterých se nedoporučuje využívání akupunktury. Tato metoda se nehodí pro ty, kdo trpí nadměrnou krvácivostí – tj. hemofilií a podobnými nemocemi. Akupunktura je nevhodná i pro osoby užívající lék Warfarin, kde je vyšší riziko vzniku modřin.

Autor: Šárka Stuchlíková

Chovatelské potřebyPsi
AutorŠárka Stuchlíková
Blog-datum24.2.2017
ČlánkyZdraví