Co pít ráno, odpoledne a večer pro využívání vašich hormonů

Hormony v lidském těle
Řídí všechny důležité procesy a jejich nerovnováha může vést k problémům, jako je přibírání na váze, nedostatek energie, slabé kosti, špatné soustředění, ale i poruchy trávení a další závaznější problémy. Tento propracovaný systém je nutné pochopit od samého začátku, protože jedině tehdy se můžeme pokusit o maximální využití síly hormonů v náš prospěch.

Hormony vaječníků
Skupina estrogenových hormonů ovládá hlavně ženské tělo. Může za pravidelnou menstruaci, ukládání tuku do problematických partií hýždí nebo zadečku, změny nálad a v podstatě i za možnost mít potomky. Kromě toho se estrogen podílí i na zdraví kostí a pleti. Proto je nezbytné mít jeho hladinu pod kontrolou.

Čím vychylujeme hormony z rovnováhy?
Častým problémem hlavně u ženských hormonů je snaha o jejich ovládnutí chemickou cestou. Antikoncepce jsou uměle podávané hormony, které se snaží zmást naše tělo. To má však i další vedlejší účinky, jako je poškození naší přirozené hladiny hormonů nebo problémy v případě, kdy antikoncepci přestaneme užívat. To stejné platí i pro pilulky, které brání otěhotnění po pohlavním styku. Pokud chcete, aby hormony pracovaly pro vás, nesnažte se jim poroučet touto formou, protože se to ve výsledku může obrátit proti vám. Mezi negativní efekty antikoncepce patří například zhoršení stavu pleti nebo přibírání na váze.

Mužské hormony
Hlavním mužským hormonem je testosteron. Ten podporuje sexuální touhu, propůjčuje nám vitalitu, pomáhá udržovat zdravé sebevědomí a podporuje i růst svalové tkáně a optimální zpracovávání tukových zásob. Stejně jako mají muži ve svém těle přítomny i hormony estrogenu, vyskytují se u žen nižší koncentrace testosteronu. Nadvláda jednoho z těchto hormonů v období puberty vede k vytvoření sekundárních pohlavních znaků a jasného viditelného rozdílu mezi mužem a ženou.

Co pít ráno a během dne?
Ráno začněte ideálně sklenicí vlažné vody s trochou citrónu. Následovat by měla vyvážená snídaně s obsahem bílkovin, sacharidů i tuků. K tomu je dobré dát si trochu šťávy z acai berry, které obsahují vysoký podíl vitamínů, antioxidantů a pomáhají organismu s detoxikací. Místo kávy sáhněte po Matcha tea, který má antioxidační a povzbuzující vlastnosti, ale zároveň nepůsobí dehydratačně. Protože organismus s vyrovnanou hladinou hormonů potřebuje všechny důležité minerály a vitamíny ideálně v doporučených denních dávkách, je možné doplnit je ve formě prášku ze zeleného ječmene. Tento prášek můžete pít buď samotný rozmíchaný ve vodě, nebo ho přidat do smoothie nebo ovocné šťávy. Během dne zařaďte osvěžující šťávu z aloe vera, která má silné detoxikační schopnosti, pomáhá podpořit imunitní systém a speciální látky pomáhají organismu s ustálením hormonů na optimálních hodnotách.

Není nic horšího, když podáte velký sportovní výkon a nedokážete tělo vrátit energii, kterou jste vypotřebovali. To nastartuje ochranné procesy, které vyvolávají tvorbu hormonů, které začnou nutit organismus, aby tuky pálil pomaleji a jakmile dostane najíst, všechno přebytečné uložil do zásob. Proto je důležité po každém intenzivnějším tréninku využít kvalitní iontový nápoj. Pokud byste raději něco přírodního, můžete vyzkoušet různé šťávy, které vám navíc pomohou i se splněním denní dávky vitamínů.

Večerní nápoje
Večer je dobré vyhnout se stimulačním nápojům, které by zbytečně zvedli hladinu adrenalinu a kortizolu v našem těle. To by totiž mohlo narušit kvalitu spánku, což by mělo následný další negativní efekt na tvorbu hormonů po celý další den. Večer si proto zkuste naservírovat sklenici kokosového mléka, které nejen že výborně chutná, ale navíc je i velmi všestranné a hodí se do omáček nebo krémových polévek. Pro udržení svalové hmoty a podporu regeneračních procesů si dopřejte proteinový nápoj. Dostatečné konzumace bílkovin ve vhodné formě totiž pomáhá stabilizovat hladinu hormonů, které se podílí na stavbě svalové tkáně a ovlivňují i hubnutí. Dostatečný přísun aminokyselin, ze kterých jsou proteiny složené, pomáhá tělu s vytvářením nových látek a buněk. A pokud jste na cestách nebo raději zařazujete protein spíše po tréninku, jistě se vám bude hodit stylový shaker, se kterým si nápoj umícháte k naprosté dokonalosti.

Hormonální rovnováha ve zdravém těle
Vyrovnanou hladinu hormonů najdeme ve zdravě fungujícím těle, kterému nic nechybí. Zkoušejte zdravé recepty, věnujte se pravidelně pohybu a myslete na to, že zdraví máte skutečně jenom jedno. Braní antikoncepce nebo jiné umělé zásahy do hormonů mají často mnohem komplexnější důsledky, než se může na první pohled zdát a často trvá poměrně dlouho, než tyto projevy odezní. Vyvarujte se i nadměrnému stresu. V případě, že na sobě pozorujete nedostatek hormonů i přesto, že zdánlivě vše děláte správně, raději se obraťte na svého lékaře. V dnešní době se totiž bohužel až příliš často objevují lidé, kteří trpí onemocněním souvisejícím s poruchou tvorby hormonů.


Autor: Šárka Stuchlíková

Chovatelské potřebyPsi
AutorŠárka Stuchlíková
Blog-datum10.2.2017
ČlánkyZdraví