Co s bolavým žaludkem?

Bolest žaludku může mít různé příčiny. Může být projevem stresu či nesprávné životosprávy. Ale potravu přijímat musíme, jinak bychom nemohli přežít. Máme-li bolavý žaludek, a bolest nepřestává, měli bychom pátrat po příčině. Samozřejmě, při chronické bolesti je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Někdy, na neštěstí pro nás, nemusíme cítit bolest žaludku, a přesto nám může jít o život. Ne každá choroba žaludku se projevuje jednoznačně. Například nádor nebo krvácení do žaludku nebolí, projevuje se až v pokročilém stádiu jinými příznaky, ne však bolestí. Na druhé straně bolesti lokalizované nebo udávané v oblasti žaludku, jsou často jiného původu. Žlučníková bolest se projevuje tlakem v oblasti žaludku s poruchou trávení a pocitem "těžkého žaludku", psychická labilita a vyčerpanost dávají o sobě vědět bolestmi v oblasti žaludku a jsou spojeny s zvracením. Každopádně, obyčejný člověk - laik, si jen velmi těžko stanoví diagnózu sám, a proto ve většině případů skončí v rukou odborníka.

 Jsou však lidé, kteří neutíkají hned k lékaři, ne proto, že by nedbali o své zdraví, vždyť bolesti nevyhovují nikomu, ale možná ztratili důvěru vůči lékařům a zkoušejí si pomoci sami. Pokud patříte do této skupiny lidí i vy, tak možná vám se bude hodit několik dobrých a užitečných rad. Pokud vás začne bolet žaludek po jídle, nebo pociťujete nepříjemnou tíhu na žaludku či pálení žáhy, pravděpodobně jde o nesprávnou životosprávu a nesprávný výběr jídel.

Co v takovém případě dělat?
Zapisujte si do deníku, co všechno konzumujete, je důležité zjistit, které jídla vám škodí a vyhýbat se jim. Používáte příliš mnoho koření? Chyba! Protože i ono může mít za následek podráždění žaludku. Raději to s kořením nepřehánějte. Také se vyhýbejte smaženým, tučným jídlům, které jsou sice chutné, ale plné tuků, se kterými se náš žaludek nekamarádí. Někdy může být na příčině i ovoce. Řeknete si, vždyť ovoce je zdravé, ale pozor! Někteří lidé mají problémy např. s konzumací jablek nebo melounu. Pokud patříte mezi ně, tak je určitě nejezte. Jezte s mírou a pomalu. Dopřejte si na vaše jídlo dostatek času. Jezte pomalu, aby se jídlo stihlo dobře strávit. Trávení začíná již v ústech, pokračuje v žaludku a končí ve střevech. Každý stupeň má svůj význam a není dobré je přeskakovat. Stejně příliš přeplněný žaludek může způsobovat problémy. Nemusíte hladovět nebo vynechávat jídla, ale každé jídlo konzumujte s mírou.

Pořádnou neplechu umí nadělat i luštěniny či některé druhy zeleniny. Luštěniny často způsobují plynatost, což je velmi nepříjemné pro nás i pro naše okolí. I podstatně velké množství zeleniny, např. brokolice, květáku či růžičkové kapusty může způsobit nepříjemné bolesti žaludku. Naopak, čeho byste měli konzumovat více, je vláknina. Je třeba ji však přidávat pomalu, aby si na ni organismus zvykl. Bolest žaludku se nemusí projevit pouze po konzumaci jídla, ale může se dostavit i po nějakém nápoji. Pokud máte rádi mléko, ale po něm vás trápí žaludek, měli byste si ho vzdát. Možná máte problémy s trávením laktózy, mléčného cukru. Také je třeba omezit pití kávy, alkoholu a kouření, které způsobuje podráždění žaludečních stěn. Raději si dopřejte několik sklenic čisté vody denně nebo si uvařte čaj na žaludek. Ideální na bolavý žaludek je např. zázvorový čaj, který urychluje trávení a zlepšuje jeho průběh.

Občas náš organismus potřebuje očistu-detoxikaci, kdy ho zbavíme všech nečistot a nežádoucích látek. Nejlepší pomůžeme našemu žaludku tím, že upravíme svůj jídelníček, dopřejeme si dostatek pohybu a pravidelně si zacvičíme. Stále platí, že pokud nám bolesti přetrvávají i přes správnou péči o žaludek, neodkládejme návštěvu lékaře, aby již později nebylo příliš pozdě! Měli bychom si uvědomit, že žaludek by nám měl v pohodě vydržet celý život, je důležitou součástí našich požitků ze života. Jak se budeme k němu chovat, tak se bude chovat i on k nám.


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum28.2.2017
ČlánkyZdravá strava, Zdraví