Co se děje v těle, když sníte jáhly?

Nemůžete nebo nechcete jíst lepek? Pak jsou tu pro vás jáhly! Jsou běžně dostupnou náhradou pšenice, která je lepku plná. Jáhly jsou často vyhledávané pro značně rozmanité a všestranné využití v kuchyni.

Jedná se o přirozeně bezlepkovou potravinu, která se vyrábí loupáním prosa.

Co je to lepek?

Jedná se o protein, který se nachází v pšenici jako je špalda, kamut, einkorn, ječmen, žito, tritikále („žitovec“). Pro mnohé se velmi těžko tráví a snaží se mu vyhýbat. Stmeluje a udává tvar jídlu díky své elastičnosti. 1-2% populace trpí chorobou zvaná celiakie. Je to autoimunitně podmíněná nesnášenlivost lepku. Zhruba 1-6% populace má alergie spojené s konzumací lepku. Tyto osoby jsou odkázány na bezlepkovou stravu po celý svůj život a existence přirozeně bezlepkových surovin je pro ně esenciální.

Jaké účinky mají jáhly?

Mezi její základní vlastnosti patří zásaditost. Proto jsou vhodné ke konzumaci při kyselosti organismu. Dále mají blahodárný vliv na vylučovací systém. Působí mírně močopudně. Nedochází tak k zadržování moči v močovém měchýři a zabraňuje tak množení bakterií.

Díky vysokému obsahu vitaminů skupiny B jsou jáhly vhodné pro zlepšení psychiky. Spolu s fosforem mohou být vhodným pomocníkem v boji proti depresím a pomáhají lidem vyrovnávat se se stresem. Optimální příjem vitaminů B je nezbytný proti únavě.

Mají nízký glykemický index. Ten vyjadřuje rychlost přeměny sacharidů na glukózu. Čím nižší je, tím delší dobu bude potravina zdrojem energie a tím déle se budeme cítit sytí. Jáhly jsou tedy vhodné při redukčních dietách. Jsou prevencí rozvoje obezity a s ní spojenými chorobami, jako je například diabetes II. typu.

Jáhly a syndrom dráždivého tračníku

Správná strava hraje důležitou roli v léčbě syndromu dráždivého tračníku (IBS). IBS potlačuje fyziologickou funkci střeva a trápí až 15% populace. Často se projevuje opakující se bolestí břicha, průjmem a zácpou. Lepek je významný faktor zhoršující symptomy. Vyřazení lepku z běžné stravy tak bývá provázeno zlepšením stavu nemocných. Často dochází k úplnému vymizení nejčastějšího symptomu – nadýmání.

Co obsahují jáhly?

Jáhly obsahují značné množství vlákniny, a to přináší mnoho zdravotních benefitů. Usnadňuje vyprazdňování střev, a tím rychle odvádí toxiny a odpadní produkty z těla. Navíc pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Díky obsahu železa jsou cennou potravinou pro lidi trpící chudokrevností.

V jiných zdrojích se dále uvádí vysoký obsah křemíku, ale bohužel, opak je pravdou. Křemík je v jáhlách obsažen jen v minimálním množství, které nemá vliv na naše tělo.


Výživová hodnota:

100 g vařených jáhel má zhruba 348 kalorií. Obsahuje:

  • 13 g bílkovin,

  • 71 g sacharidů,

  • 1,4 g tuků.

Je to bohatý zdroj vitamínů, například:

  • 0,2 mg thiaminu,

  • 2,3 mg niacinu,

  • 0,2 mg vitaminu B6,

  • 0,3 mg vitaminu B5,

  • 0,1 mg riboflavinu.

Z minerálních látek jsou v bulguru zastoupeny:

  • mangan (0,5 mg),

  • hořčík (76,6 mg),

  • fosfor (174 mg),
  • měď (0,3 mg),
  • zinek (1,6 mg).

 

Autor: Kateřina Jiskrová, studentka 4. ročníku lékařské fakulty UK

Zdroje:

https://draxe.com/gluten-free-grains/

http://nutritiondata.self.com/facts/cereal-grains-and-pasta/5702/2

https://www.kaloricketabulky.cz/jahly-varene/