Co znamená GMO free?

Co znamená GMO free?
V poslední době se na některých produktech objevuje označení GMO free. Tato zkratka cizích slov označuje absenci geneticky modifikovaných organismů neboli produktů, které neobsahují geny z jiných rostlinných nebo živočišných organismů.

Organismy se geneticky upravují kvůli zlepšení některých jejich vlastností. Do některých polních rostlin se například přidávají geny z bakterií, aby se zvýšila jejich odolnost a výnos. Takzvané genetické inženýrství, které se zabývá právě genetickou úpravou potravin, je poměrně mladý obor, a proto lze jen těžko říci, jaké budou mít geneticky modifikované organismy dlouhodobé důsledky, a to ať už pro lidské zdraví či přírodu.

GMO v praxi
V České republice jsou geneticky modifikované organismy upraveny zákonem. S geneticky upravenými produkty tak lze nakládat jen na základě oprávnění. Označení GMO je nutné u všech potravin, které jsou z více než 0,9 % vyrobeny z geneticky upravených potravin. U nás se nejčastěji prodávají GMO ze sóji, kukuřice i řepky olejky. Označení GMO free je 100% zárukou, že v produktu nebudou žádné geneticky upravené plodiny.

Autor: Kateřina Doul

Chovatelské potřebyPsi
AutorKateřina Doul
Blog-datum16.1.2017
ČlánkyZdravá strava