Dieta s Goji - kustovnice čínská na hubnutí

Goji neboli plody kustovnice čínské jsou oblíbenou superpotravinou. Tyto malé korálově červené bobule jsou známé nejen po Asii, odkud pochází, ale své místo v rámci zdravé stravy si vydobyly napříč světem. Mohou za to především nejrůznější studie, které se zabývaly nutričním složením a účinky kustovnice čínské na organismus. A protože goji je údajně i velkým pomocníkem při hubnutí, podíváme se, jak nám mohou tyto bobule, které rostou v úrodných údolích Himálají, pomoci s redukcí hmotnosti.

Goji a zdravý životní styl
Ačkoli by bylo skvělé, kdyby nám se shazováním kilogramů pomohla pouze pravidelná konzumace bobulí goji, není tomu úplně tak. Nicméně dieta s goji, která zahrnuje pestrý a vyvážený jídelníček s obsahem kustovnice čínské a zároveň aktivní pohyb, může s ručičkou na váze pěkně zamávat. Plody goji pomáhají i s regenerací svalů. Pokud zapojíte do vaší snahy zhubnout i pravidelný trénink, uvidíte, že se s goji brzy dostanete do kondice. Velmi pozitivní efekt goji na hubnutí dokládají i recenze a zkušenosti konzumentů.

Co říkají výzkumy?
Když se podíváme na vědecké výzkumy, které bylo v souvislosti s vlivem goji na hubnutí prováděny, je třeba zmínit, že výsledky ukázaly spojení mezi goji a úspěšným hubnutím. Může za to především složení bobulí goji. Jak bylo zjištěno, jídelníčky, které jsou bohaté na antioxidanty, významně podporují redukci hmotnosti. Velké množství antioxidantů obsahují například jahody nebo brusinky. V bobulích goji je přesto až několikrát více antioxidantů. Antioxidanty pomáhají urychlit rozpouštění tukových buněk, díky čemuž máme více dlouhodobé energie.

Pokud stále váháte nad pozitivními účinky goji na hubnutí, možná vás přesvědčí výsledky studie, která byla zveřejněná v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine. Testované osoby byly vybrané náhodně. Přesto výzkumy opět potvrdily blahodárný vliv goji na nejrůznější procesy v lidském těle. Již po dvou týdnech konzumace goji účastníci výzkumu pociťovali značný nárůst energie a lépe spali. Důležité je i zjištění, že plody kustovnice čínské zlepšují soustředění a napomáhají k lepší duševní pohodě, což je pro zdravé hubnutí podstatné.

Vliv Goji na hubnutí
Další výhody, které přináší dieta s goji, spočívají v tom, že se nejedná o žádnou extrémní dietu, která by v těle napáchala více škody než užitku, a to v podobě jojo efektu nebo zpomaleného metabolismu. Při dlouhodobém a pravidelném užívání goji můžete navíc dosáhnout nejen své vysněné hmotnosti, ale můžete si ji zároveň udržet.

Skutečnost, že mají bobule goji na hubnutí vliv, dokazují i další účinky plodů kustovnice čínské. V první řadě konzumace goji podporuje a zrychluje činnost metabolismu, což je pro spalování kalorií zásadní. Zároveň pomáhá snižovat hladinu špatného neboli LDL cholesterolu v krvi a regulovat hladinu krevního cukru. Není proto divu, že se odborníci na zdravou výživu shodují v tom, že bychom denně měli sníst jednu až dvě hrsti goji. Ideální je goji užívat k snídani, kterou dodáte organismu potřebnou energii a dodáte celou řadu nezbytných živin. Nezanedbatelný je i obsah vlákniny, které se v goji nachází až 21 %. Navíc má nízký glykemický index, a proto snižuje chuť a oddaluje pocit hladu.

Jak Goji konzumovat?
Možností, jak goji užívat, je nespočet. Pro inspiraci můžete vyzkoušet některých z osvědčených receptů s goji. Tyto sladkokyselé plody můžete přidat jak do sladkých, tak slaných pokrmů. Výborné ovšem jsou i v nápojích, jako je zdravé smoothie, zelený čaj s kustovnicí čínskou nebo osvěžující limonáda z goji. A protože skvěle si rozumí goji se sladkými snídaněmi, nezapomeňte si hrst zdravých bobulí kustovnice čínské dopřát již po ránu. Oblíbené jsou v ovesné kaši, jogurtu, müsli či jiné raw snídaňové směsi. Kromě čerstvých a sušených plodů ovšem můžete vyzkoušet i šťávu z goji nebo doplňky stravy v podobě kapslí nebo tablet.

Autor: Kateřina Doul

AutorKateřina Doul
Blog-datum24.4.2017
ČlánkyLinie