Dudlík - ano nebo ne?

 

Každá budoucí maminka se co nejzodpovědněji připravuje na své mateřství během celého období těhotenství. Přemýšlí nad mnohými věcmi ohledně miminka, když ho přivede na svět. Jednou z nich je i používání dudlíku. Věčná dilema téměř všech rodičů. Používat dudlík nebo nepoužívat? Pokud ano, kdy s ním začít a kdy skončit?

V minulosti maminky tento problém neřešili, resp. nebyl žádný problém, protože dudlík brali jako samozřejmost. No v dnešní době tomu tak není. Díky mnoha technologiím, internetu, sociálním sítím se vede stále více debat a diskusí na toto téma používání dudlíku. Mnoho různých odborníků vyjadřuje názory, které se častokrát rozcházejí. A v tom množství informací je velmi snadné se doslova ztratit.

Ať už se rozhodnete pro nebo proti dudlíku, měli byste vědět, že jednoznačně ho odmítat nebo naopak, být jeho zarytým zastáncem, není správný přístup. S používáním dudlíku je to tak, že má své výhody i nevýhody. Je proto na zvážení rodiče, zda bude miminku dudlík dávat nebo ne.

 Uvedeme si plusy i mínusy dudlíku, které jeho používání přináší:
K výhodám určitě patří to, že je lepší, když dítě dudá dudlík a ne palec. Sací reflex je velmi silný instinkt a u každého miminka je přirozený již od narození. Je to vrozená potřeba, která uspokojuje, uvolňuje a zabezpečuje děťátku relax. Každé miminko má potřebu si už v bříšku matky cucat palec. Při cucání palce vzniká tlak a mohou nastat onemocnění, jako jsou deformace zoubků, čelisti a i sanice. Při dudlíku, který stejně miminko uspokojí jako palec, je toto riziko méně pravděpodobné. Výhodou dudlíku je i to, že se dá vysterilizovat pomocí sterilizátoru, zatímco palec na ruce je největší nositel bakterií. Také dudlík pomáhá děťátku snižovat bolest, například při očkování, odběru krve, při bolesti bříška, při nemoci.

Hlavní nevýhodou používání dudlíku je, že může předčasně ukončit kojení a děťátko tak přejde na umělou stravu. Dudlík je také zdroj infekce, a tím se může přenést na matčiny bradavky kandidóza. Také může mít vliv na nesprávný vývoj čelisti a horního patra.

Je přirozené, že každá maminka má ve výbavě svého děťátka i dudlík. Osvědčil se jako nejlepší kamarád miminka při usínání. Působí na novorozence uklidňujícím způsobem a relaxačně. V dnešní době existuje tolik různých typů, druhů, tvarů dudlíků. Dokonce se prodávají i svítící dudlíky či klipy na dudlíky, které se připevní děťátku o dupačky.

Umění používání dudlíku však spočívá v tom, že maminka ví, kdy nastal ten správný čas zbavit se dudlíku. Odborníci se shodují, že dudlík by neměl být součástí děťátka déle než do věku 1 - 1,5 roku. Ve starším věku dítěte je loučení s barevným kamarádem mnohem těžší. Čím dříve tak učiníte, tím jednodušší a méně bolestivé to bude pro Vás i pro Vaši ratolest.

Autor: Mgr. Beáta Rampáková

 

 

AutorBeáta Rampáková
Blog-datum13.4.2017
ČlánkyPro maminky