Důvody, proč milovat aloe vera

Rostlina známá po tisíciletí

Aloe vera je sukulentní rostlina vyskytující se převážně v Africe. Svým vzhledem bývá často zaměňována s rostlinami z rodu Agave. Ty se však vyskytují na americkém kontinentu. Blahodárné účinky aloe vera objevili již staří Egypťané. Využívali ji hlavně ke zkrášlení pleti a balzamování. Právě sliz, ve kterém rostlina váže vodu, aby přežila v suchých oblastech, je cenným zdrojem vitamínů, minerálních látek a přírodních sloučenin podporujících regeneraci a obnovu tkáně.

Pěstování aloe vera v domácích podmínkách není nic složitého. Má stejné nároky jako každá jiná sukulentní rostlina, což znamená, že v zimě nesmí projít mrazem a bývá lepší omezit zálivku. V létě ji naopak můžete dopřát sluneční paprsky při pobytu venku. Využíváme spíše středně staré listy, které obsahují dostatečné množství účinného gelu. Při odřezávání listů se snažíme nějaké ponechat pro dostatečný růst a prospívání rostliny.

Účinky aloe vera

Mezi známé účinky aloe vera patří podpora léčby popálené pokožky a spálenin od sluníčka. Gel v sobě obsahuje vitamíny a látky, které podporují přirozenou buněčnou obnovu. Vnitřně pomáhá například štáva z aloe vera proti překyselení žaludku a problémech se slinivkou. Její konzumace rovněž pomáhá při cukrovce a přirozeně snižuje procento tuků obsažených v krvi. Je však nutné mít na paměti, že při užití velkého množství se mohou účinky proměnit na toxické.

Proč milovat aloe vera?

  • Pomáhá zlepšit trávení

  • Hydratuje a vyživuje pokožku

  • Podporuje léčbu spálenin

  • Je vhodná do redukčních režimů pro snížení hladiny tuků v krvi

  • Dá se použít na pleť i na vlasy

  • Chuť aloe vera šťávy je v létě neocenitelným osvěžením

Aloe vera v kosmetice

Aloe vera obsahuje vitamíny, polysacharidy, mastné kyseliny, lignin a látky vázající vodu. Díky tomu se hojně využívá v kosmetickém průmyslu pro hydrataci a důkladnou výživu pokožku. Velmi dobrých výsledků hlavně u citlivé a suché pleti dosáhnete při pravidelné aplikaci kokosového oleje s aloe vera. Hlavně v zimním období jistě oceníte výživné vlastnosti v podobě hydratačního krému na ruce s aloe vera nebo balzámem na rty s aloe. Regenerační gel s aloe vera se hodí pro ošetření spálenin a pro podporu hojení uzavřené rány. Prospěšné je i používání aloe vera očního gelu, který pomáhá s hydratací a vyživení očního okolí, čímž zpomaluje procesy stárnutí a tvorbu vrásek. Pravidelná aplikace navíc pomáhá zbavit se problému s kruhy pod očima. Aloe vera se dá použít i na vlasy, kde pomáhá s hydratací a výživou. Pravidelnou aplikací šamponu a kondicionéru s aloe vera je možné dosáhnout snadnějšího rozčesávání a menší lámavosti vlasů.

Pro vnitřní ozdravení

Pro vnitřní účinky je dobré užívat aloe vera juice. Šťáva z aloe vera je bohatá na vitamíny, podporuje hydrataci a slouží jako výborný antioxidant. Má poměrně silné antibakteriální a antivirové účinky, čímž efektivně podporuje činnost imunitního systému.

Podívejte se na recepty s aloe vera pro dosažení maximálního léčebného účinky.

Aloe vera v těhotenství

Aloe vera je sice bohatá na celou řadu prospěšných vitamínů a látek. Na druhou stranu je však důležité dodržovat opatrné dávkování a v žádném případě to nepřehánět. Hlavně v období těhotenství by mělo být vnitřní užívání aloe vera konzultováno s lékařem. To samé platí i pro období během kojení.


Autor: Šárka Stuchlíková

Chovatelské potřebyPsi
AutorŠárka Stuchlíková
Blog-datum10.3.2017
ČlánkyKrása, Zdraví