Epsomská sůl

Sportovci ji běžně využívají na namožené svaly, zatímco zahradníci na posypání rostlin, aby zrychlili jejich růst. Řeč je o Epsomské soli, která byla původně získávána z minerální vody, dnes je jejím hlavním zdrojem těžba. Své jméno dostala podle slaného pramenu poblíž města Epsom v Surrey v Anglii. Zde byla poprvé destilována.

Epsomská sůl je přírodním exfoliantem (odstraňuje odumřelé buňky kůže) a antioxidantem. Využívá se pro léčbu bolavých svalů, suché kůže, a dokonce i v boji proti řadě vnitřních onemocnění.

Čím je epsomská sůl výjimečná?
Na rozdíl od běžných solí obsahuje hořčík a síru, které jsou zde uchovány ve formě síranu hořečnatého. Je tvořena malými, bezbarvými krystaly, které jsou podobné běžné kuchyňské soli. Ta je však tvořena sodíkem a chlorem ve formě chloridu sodného.

Při vnějším použití na rozdíl od jiných solí nedochází k vysušení pokožky. Ve skutečnosti nechává pokožku vláčnější a hladší.

K čemu je Epsomská sůl prospěšná?
Jednoznačným přínosem je udržení normální hladiny hořčíku v těle. Hypomagnezémie, neboli nízká hladina hořčíku v krvi, může být způsobena alkoholismem, těžkými průjmy, podvýživou a vysokou hladinou vápníku v krvi. Pouhou koupelí s Epsomskou solí můžeme zvýšit hladinu hořčíku v krvi bez užívání doplňků stravy obsahujících tuto minerální látku. Hořčík reguluje přes 300 enzymů v těle a hraje důležitou roli v řadě tělesných funkcí včetně činnosti svalů, tvorby energie a odstraňováni škodlivých toxinů. Nedostatek hořčíku přispívá k zvýšenému výskytu srdečních onemocnění, mrtvice, artritidy, osteoporózy, syndromu chronické únavy, trávicích obtíží a také duševních onemocnění.

Síra tvořící složku Epsomské soli je klíčová v řadě biologických procesů. Je nezbytná pro správnou detoxikační činnost jater, pomáhá při tvorbě bílkovin v kloubech a mozkové tkáni.

Epsomská sůl a koupele
Každý nejspíš slyšel, že po těžkém dni je nejlepší dát si horkou koupel a „vypnout“. Jestli chcete ještě více uvolnit napětí a snížit stres, přidejte do koupele jeden nebo dva šálky Epsomské soli. Nejenže dojde k uvolnění svalů, ale přispívá i k uvolnění mysli. Dle výzkumu University of North Carolina je nedostatek hořčíku spojen se zvýšením stresových reakcí. Další výzkumy ukazují spojitost mezi hladinou hořčíku se stresem a nervovou excitabilitou (vzrušivostí nervové tkáně). Hořčík je nezbytný pro tvorbu energie v buňkách, tudíž zvýšením jeho hladiny se cítíme nabuzeni bez pocitu neklidu (na rozdíl od nabuzení po požití kofeinu).

Síra obsažená v Epsomské soli napomáhá tělu zbavit se toxinů a těžkých kovů z buněk, čímž snižuje vnitřní akumulaci škodlivých látek.

Lidská kůže je vysoce porézní membrána. Přidáním Epsomské soli do koupele dochází k zlepšení procesu, který nazýváme reverzní osmóza. Díky tomu dochází k odstranění soli z těla a spolu s ní jsou odstraňovány i nebezpečné toxiny. Pro detoxikační koupel přidejte do vody alespoň dva šálky Epsomské soli a zůstaňte namočeni 40 minut. V prvních dvaceti minutách se tělo zbaví toxinů, zatímco v dalších dvaceti minutách dojde k absorpci minerálních látek z vody. Je potřeba se před koupelí napít vody, aby nedošlo k dehydrataci a detoxikace byla co nejúčinnější.

Teplá koupel obsahující Epsomskou sůl ulevuje od bolesti a zmírňuje zánět v začátcích mnoha chorob. Nízká hladina hořčíku v krvi je spojená s vyšší hladinou C reaktivního proteinu (CRP), což je ukazatel zánětu. Pomáhá léčit průduškové astma, přetížené svaly a bolesti hlavy včetně migrény. Také je přínosná při léčbě drobných poranění a snižuje otok u podvrtnutí a pohmoždění.

Optimální hladina hořčíku v krvi je spjatá s nižším rizikem rozvoje diabetu II. typu u žen i u mužů. Nejen hořčík, ale i síra obsažená v Epsomské soli zlepšují schopnost těla produkovat a využívat inzulin. Její orální i transdermální (přes kůži) příjem reguluje krevní cukr a zlepšuje denní energetickou bilanci. Epsomská sůl jako projímadlo
Epsomská sůl se může využívat také jako laxativum (projímadlo) a je běžně používaná k ulevení od symptomů zácpy. Po perorálním užití zvyšuje objem vody ve střevě a čistí je od odpadních látek. Jedná se však pouze o dočasné řešení problémů, nikoliv dlouhodobé. Je třeba zjistit skutečnou příčinu zácpy a tu následně léčit. Z dlouhodobého hlediska je nezbytný dostatečný přísun vlákniny pro optimální funkci střev. Při konzumaci Epsomské soli je třeba dbát na dostatečný přísun tekutin, aby nedošlo k dehydrataci. Účinek bychom měli zaznamenat během 30 minut až 6 hodin.

Epsomská sůl v kosmetice
Přidání Epsomské soli do vlasových produktů pomáhá snížit přebytečný maz, kvůli kterému vypadají vlasy přilehle a mdle. Je tedy skvělým pomocníkem v boji s mastnými vlasy bez objemu.

Epsomská sůl v domácnosti
Epsomská sůl je skvělým pomocníkem při úklidu domácnosti. Používá se k čištění dlaždic a spár, kde se špína snadno drží. Smícháním stejného množství tekutého mycího prostředku na nádobí s Epsomskou solí dostanete velmi účinný čistící prostředek, který si s takovou špínou a mastnotou snadno poradí!

Dalším využitím v domácnosti je příprava vlastní aviváže, který nejenže skvěle voní, ale i čistí pračku od nánosů pracího prášku. Stačí smíchat 4 šálky Epsomské soli s 20 kapkami esenciálního oleje.

Epsomská sůl v zahradnictví
Tradičně se Epsomská sůl využívá i v zahrádkářství. Je hnojivem pro pokojové rostliny a trávník, který je díky ní zelenější. Pokud se chcete vyhnout chemickým prostředkům na hubení hmyzu a zároveň se chcete zbavit hmyzích škůdců, je Epsomská sůl právě pro Vás. Smíchejte Epsomskou sůl a vodu v poměru 1:8 a rozprašte na rostliny. Tento roztok spolehlivě odradí hmyz.

Espomská sůl jako záchrana
Hodí se také při pokousání či štípnutí hmyzu ve formě studených obkladů, kdy ulevuje od pálení a svědění. Dále je možné jej použít při odstranění třísky. Ruku položte do misky s tímto roztokem a tříska bude odstraněna bez zbytečného dráždění kůže.

 

Autor: Kateřina Jiskrová, studentka 4. ročníku lékařské fakulty UK