Ginkgo biloba

Ginkgo biloba nebo jinak nazývané Jinan dvoulaločný je strom, který má několik zajímavých a jedinečných vlastností. Dorůstá do výšky 30 až 35 metrů, Kůra je hladká, mírně lesklá, šedá s hnědošedá borkou. Údajně se dožívá až 2000 let.

V Číně a Japonsku byly tyto stromy posvátné a nejčastěji se vysazovali kolem paláců, svatyní a buddhistických chrámů, kde svou jedinečností, krásou a dlouhověkostí vzbuzovaly patřičnou úctu. Jejich měkké, lehké a mírně dožluta zbarvené dřevo se používalo při uměleckých pracích a také při méně kvalitních truhlářských výrobcích. Jádra semen mají mdlou, špatnou chuť, ale po upečení se v Číně považují za pochoutku. Údajně podporují zažívání a zeslabují nepříznivé účinky alkoholu. Listy obsahují bioflavoidy a používají se v lékařství při okysličování a rozšiřování kapilár a cév.

Na Slovensku je ginkgo poměrně málo známé, nicméně ve světě jsou listy z jinanu předmětem výroby vůbec nejprodávanějších přírodních extraktů. Listy jinanu slouží jako surovina pro výrobu Ginkgo biloba extraktu, který je momentálně ve světě nejprodávanějším rostlinným extraktem vůbec.
Přestože je pro nás ginkgo ještě jakoby tajuplné, stará čínská medicína používala už před 5000 lety léky z ginkga na léčení poruch paměti, poruch koncentrace, na depresivní stavy, při závratích, hučení v uších, některých očních chorobách a bolestech hlavy. Preparáty z jinanu chrání lidský organismus i před účinky znečištěného životního prostředí a před poruchami, které s tím souvisejí (kašel, bronchitida, astma, nedostatečná imunita, alergická onemocnění) a poskytují podporu i při stresu. Kromě toho, nejvíce pomáhají i jako prevence při Alzheimerově chorobě, infarktu myokardu, mozkové příhodě a v neposlední řadě i při některých formách rakoviny.

Mnohými odborníky je dokázáno, že tato rostlina má doslova zázračné léčivé účinky na lidský organismus. Běžně je ginkgo dostupné v lékárnách jako volně prodejný preparát. Koupit jej můžete i ve formě čaje, který vás vyjde levněji než Ginkgo biloba extrakt. Kromě extraktu a čaje je možné pořídit si ginkgo i v podobě tablet, šumivých tablet nebo tinktury. Ginkgo biloba je zdrojem jedinečného komplexu látek a určitě se ho vyplatí alespoň vyzkoušet. Při správném dávkování nejsou známy žádné vedlejší účinky a v případě starších lidí se doporučuje i dlouhodobé užívání.


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum27.2.2017
ČlánkyZdraví