Granátové jablko - symbol nesmrtelnosti z rajské zahrady

Granátové jablko obsahuje vitamíny B, C a E. V jednom středně velkém plodu (asi 150 gramů dužiny) je 6 mg vitaminu C, 0,55 mg vitaminu E, asi 6 mikrogramů kyseliny listové a 0,1 mg pyridoxinu. Toto "rajské" jablko, jak ho nazývají více teologové, je velmi prospěšné pro naše zdraví. Zajímavý je poměrně vysoký obsah mědi (0,07 mg), která je důležitá pro tvorbu červených krvinek. Vysoký obsah draslíku (260 mg) je výhodný při arteriální hypertenzi. Taniny svým stahujícím a protizánětlivým účinkem působí hojivě na podrážděný trávicí systém.

Granátové jablko nachází své využití i v kosmetickém průmyslu. Působí jako přirozený antioxidant, intenzivně regeneruje pokožku a stimuluje obnovu buněk. Účinky oleje ze semínek granátového jablka ocení zejména ženy od 40 let díky čistě přírodní kosmetické péče pro aktivní regeneraci. Efektivě tak umí bojovat s příznaky stárnutí a starat se o zralou pleť.

Jak jsme již zmínili, granátové jablko je vynikajícím antioxidantem, to znamená, že tělo zbavuje škodlivin a zpomaluje stárnutí. Kromě toho pomáhá i při impotenci, může působit jako prevence před rakovinou prsu i prostaty, snižuje riziko srdečně-cévních chorob, má pozitivní účinek na trávicí trakt - při zánětu žaludku, nadýmání, při průjmech, žaludečních vředech. Granátové jablko však napomáhá i při detoxikaci organismu, pročišťuje ledviny, krev, je vhodné i při dietě, vysokém tlaku či zánětu ucha.

Lahodnou chutí bájného granátového jablka si můžeme zpestřit všední i sváteční dny. Například osvěžit se chutnou šťávou z jablka, pochutnat si na kuřatech s granátovou omáčkou, nebo si připravit salát z granátového jablka, který nám padne vhod zejména v horkých letních dnech. Existuje několik způsobů konzumace granátového jablka a různé recepty. Můžeme ho konzumovat jako předkrm ve formě salátu, výborná je i granátová polévka. Vyzkoušet můžete i například pečené kuřecí paličky s granátovou omáčkou, nebo si můžeme připravit dezert z granátového jablka.
Pokud se rozhodneme dát granátovému jablku šanci, rozhodně bychom toho neměli litovat. Výsledek konzumace "rajského" jablka se dostaví již za několik dní. Potřebné je pouze vyrazit na nákupy, vložit si jablíčko do nákupního košíku a popřát si navzájem dobrou chuť!

Autor: Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum31.10.2016
ČlánkyZdraví