Horečka

Kdy začít se snižováním teploty?
Co se týče samotné horečky, nejedná se vlastně o nic špatného. Horečka je totiž jakýsi signál, že je s námi něco špatně. Zvýšená teplota, která se pohybuje nad 38 °C, je de facto obranným spouštěčem našeho organismu. V mnoha případech dokonce postačí samotná horečka či zvýšená teplota k tomu, aby se naše tělo ubránilo útoku virů a bakterií, a vy tak do sebe hned nemusíte házet prášky či jiné léky. V první chvíli se proto nesnažte horečku snižovat, pomůže vám aktivovat váš imunitní systém. Jestliže vás však trápí déle či se teplota přehoupla přes 38,5 °C a doprovází ji zimnice a zároveň návaly horka nebo se pořádně potíte, je správná chvíle začít se snižováním teploty. Během horečky dbejte především na dostatečný přísun tekutin, jinak bude vaše tělo rychle dehydrované. Neméně důležitý je rovněž odpočinek.

Jak účinně snížit teplotu?
Než sáhnete po běžných lécích na snížení teploty, vyzkoušejte bylinkový čaj z květu lípy a bezu. Připravte si půl polévkové lžíce květu bezu a stejnou dávku květu lípy. Tuto směs zalijte půl litrem vroucí vody. Po deseti minutách směs sceďte a po doušcích pijte po celý den. Aby vám čaj více chutnal, přidejte si do něj lžičku medu.

Na vysokou horečku taktéž výborně fungují zábaly. Na dvojitě složenou deku položte mokrou přikrývku a na ni ještě dejte suché prostěradlo. Takto připravený zábal dejte na tělo překryté dalším suchým prostěradlem. Kromě zábalů na horečku rovněž dobře pomáhají studené ponožky na nohou, které z vás teploty doslova vysají. Abyste dosáhli co největšího snížení teploty, ponožky namáčejte každých patnáct minut. Studené zábaly chodidel však nejsou vhodné pro děti.

Příčiny vzniku horečky
Horečka se může mimo jiné objevit i jako vedlejší účinek očkování. Tělo se tak brání proti neznámým virům a snaží se vytvořit si potřebné protilátky. Horečka se po očkování objevuje nejčastěji u dětí a nejedná se o nic neobvyklého. V případě, že zmizí během prvních dvou dnů po očkování a nepřekročí 38,5 °C nemusíte podávat žádné léky na snížení horečky ani se chystat navštívit lékaře. Co se týče samotných dětí, horečka může být kromě očkování vyvolána i z mnoha dalších příčin, jako je například virová nebo bakteriální infekce, poruchy štítné žlázy, snížená imunita, otrava léky, úžeh, úpal, přehřátí kojenců, infekce mozku, úrazy a další.

Jak se zbavit horečky u dětí?
Zajímá vás, jak se zbavit horečky u dětí? Jedním z osvědčených, zato málo používaných způsobů, je například položení plátěného kapesníku na třísla dítěte. Na tento kapesník umístěte igelitový sáček se dvěma kostkami ledu. Přes celé dítě nakonec ještě přehoďte deku a nechte jej přibližně deset minut odpočívat a poté kostky odstraňte. Jestliže teplota ani o trochu neklesne, postup opakujte. Na horečku dobře platí i dvouminutové sprchování vodou okolo 30 °C či omývání pomocí houby. Jakmile se ale dítě začne třást, přestaňte a zabalte jej do teplé deky. Pamatujte si však, že dítě s horečkou je neustále třeba sledovat a v případě, že se například objeví mramorování nebo začervenalé skvrny na kůži, rozhodně nepokračujte v zábalech, ale vyhledejte lékařskou pomoc.

Není horečka jako horečka
Tak trochu jiným typem horečky je takzvaná svalová horečka. V tomto případě se nejedná o zvýšenou teplotu, ale v důsledku namáhavé pohybové aktivity došlo k namožení svalů a k drobnému poškození svalových vláken. Svalovou horečku lze jednoduše zmírnit pravidelným a pozvolným tréninkem tak, aby si vaše tělo na danou zátěž zvyklo. Na zmírnění bolesti nemusíte užívat žádné léky, skvěle vám pomůže ledování, chladivý gel či odborná masáž. Regeneraci svalů můžete ale taktéž podpořit užíváním karnitinu.

Autor: Kateřina Doul

Chovatelské potřebyPsi
AutorKateřina Doul
Blog-datum3.10.2016
ČlánkyZdraví