Jak bojovat proti lupům?

I když nejsou lupy životu nebezpečné, život s nimi také není žádná výhra. Kromě toho, že kazí člověku estetický vzhled a padají na oblečení, způsobují nepříjemné svědění pokožky a někdy i vypadávání vlasů. Víme však proč, jak a z čeho lupy vznikají?

Lupy jsou nejčastěji důsledkem nadměrného množení houby Malassezia furfur, dříve známé jako Pityrosporum ovale, ale za jejich vznik mohou hormonální změny, stres, nevhodná strava, zvýšená tvorba mazu a nešetrné zacházení s vlasovou pokožkou. Mohou být mastné i suché - ze suchých vlasů padají na ramena i při nepatrném pohybu hlavy, mastné lupy se zase vlasové pokožky drží jako klíště. Dobrou zprávou ale je, že zbavit se lupů vůbec není nemožné! Pokud jste již vyzkoušeli všelijaké šampony proti lupům a nic nepomohlo, i přesto, to nevzdávejte!

Existuje mnoho různých přípravků, rad, osvědčených postupů jak zatočit s malými bílými "vetřelci" jednou provždy! Nabízíme vám z nich alespoň několik, možná některý pomůže právě vám ukončit dlouholetý boj s lupy.

Z osvědčených přípravků doporučujeme aloe vera, rostlinu, resp. gel z ní jako výborného pomocníka v boji proti lupům. Přírodní čistý gel z této rostliny je možné koupit v lékárně, aplikovat na pokožku hlavy a nechat cca 10 min. působit. Pak následuje oplach jemným šamponem. Postup je třeba pravidelně opakovat. Stejně vhodným proti lupům je i eukalyptový a olivový olej. Postup je podobný u obou. Je ho třeba jemně vmasírovat do vlasů a pokožky hlavy, nechat působit několik minut a poté opláchnout vodou. Tato vlasová koupel se doporučuje alespoň 2x týdně. Pokud byste nebyli úspěšní ani po použití těchto přírodních olejů, vyzkoušejte citron. Ano, čtete správně! Ačkoli to možná  zní divně, citron umí vyrovnat pH pokožky naší hlavy, takže je v léčbě lupů vysoce účinný. Vyrobte si z něj masku - 15 ml kokosového oleje smíchejte s několika kapkami citrónové šťávy a vetřete jemně do vlasů a pokožky hlavy. Nechte působit přes noc a druhý den umyjte.

Pokud vás trápí mastné lupy, je třeba jít k lékaři a použít speciální přípravky se sírou, ​​se selenem, které jsou na lékařský předpis. Volně dostupné šampony nejsou dostatečně účinné, jsou vhodné na doléčování nebo jako ochrana před recidivou. Je třeba si však uvědomit, že za vznikem lupů může stát i stres, nesprávná životospráva, dědičný faktor, nesprávná péče o vlasovou pokožku a pod. Pokud jsme v psychickém stresu, nebo trpíme nedostatkem spánku, kůže se nestačí regenerovat, je podrážděná, svědí. Stejně existuje i vrozená dispozice na vytváření lupů, která se dá jen těžko ovlivnit. Důležitým faktorem je i náš životní styl, který se podílí na zdraví pokožky hlavy. Za tvorbou lupů často stojí i špatné stravování. Pokožka hlavy tak jako například pokožka na naší tváři odráží to, co jíme. Po velkém příjmu nezdravých cukrů a tuků se pokožka nadměrně promašťuje a na hlavě vytváří ráj pro vznik lupů.

Pro zdravé vlasy je potřebný zinek, ale i vitamin B. Do jídelníčku bychom měli přidat okurky, brambory, bílou řepu, celer či zelí. Pokud bude správně fungovat naše trávení, odrazí se to i na naší pokožce. Naopak vyhnout bychom se měli silným čajům, kávě, sladkým limonádám, omezit maso, cukr a čokoládu. Udělat prostě vše pro to, aby nám již "nesněžilo" na ramena!

Autor: Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum7.2.2017
ČlánkyKrása