Jak bojovat s mastnými vlasy? Může vám pomoci olivový olej!

O problémech s mastnými vlasy se už napsalo mnoho článků a vyjádřilo se k nim i řada odborníků. Kdo má problémy s maštěním vlasů o tom ví také své. Mnozí už vyzkoušeli různé vlasové či kosmetické přípravky, šampóny, oleje nebo různé vodičky na doporučení vlasových expertů či kožních lékařů. Někomu možná pomohli, jiným naopak ne, nebo dokonce ještě maštění zesílily.

Při každém problému je důležité ne samotné odstranění, ale původ daného problému. Platí to i o maštění vlasů. Samozřejmě, každý člověk, který trpí tímto problémem, se ho chce co nejdříve zbavit, a tak dělá vše pro to, aby se jeho situace změnila a navždy měl svatý pokoj od mastných vlasů. Pokud však nebudeme pátrat po příčině, ale snažit se odstraňovat pouze důsledky, tak nikdy problém nevyřešíme.

Co bychom tedy měli vědět, abychom mohli problém s mastnými vlasy řešit a podle možnosti i úspěšně vyléčit?
Je třeba si uvědomit, že stav pokožky na hlavě má ​​obrovský souvislost s celkovým zdravím vlasů. Mastné nebo mastící se vlasy a pokožka mohou vést k tvorbě lupů, které mohou mít za následek vypadávání vlasů. Maštění vlasů může být způsobeno přílišnou aktivitou mazových žláz na pokožce hlavy. Kromě příliš lesknoucích se vlasů, maz zachycuje i více prachu a způsobuje slepení vlasů a často i lupy. Přílišné maštění vlasů může být vyvoláno hormonální nerovnováhou stejně jako během puberty, u žen v období těhotenství nebo menopauzy. Aktivitu mazových žláz a následné lupy mohou ovlivňovat i onemocnění jako serboroická dermatitida, psoriáza / lupénka / nebo houba Malassezia. O jaké onemocnění se jedná? Serboroická dermatitida je zánětlivé onemocnění pokožky způsobené nadměrnou produkcí mazu. Pokožka je pak šupinkovitá, podrážděná, zarudlá a často svědí. Psoriáza, lidově nazývaná také jako lupénka, je také onemocnění pokožky, které je typické přemnožovaním se buněk kůže. Projevuje se zarudnutím, svěděním a povlakem na pokožce. Tento povlak může ucpávat vlasové folikuly a způsobovat jejich postupné utlumování v aktivitě. Malassezia je houba, která přirozeně žije na pokožce hlavy a živí se mazem a odumřelými buňkami kůže. Pokud se však přemnoží, také zapříčiňuje ucpávání vlasových folikulů.

Dobrou zprávou je, že jde o onemocnění, které se dají léčit. Existuje několik šamponů, které léčí nadměrné maštění pokožky, lupy a také vypadávání vlasů. Například i šampony s obsahem látky ketokonazol, která pomáhá bojovat proti infekcím. Nápomocné proti vypadávání vlasů jsou i přírodní bio šampony s účinky léčivých rostlin.

Pokud vás trápí lupy a vyvolávají svědění a suchost vlasové pokožky, při odstranění či zmírnění problému třeba zjistit, o jaké lupy jde. Existují totiž mastné a suché lupy. Mastné lupy jsou typické již pro zmíněné ochorenie- serboroickú dermatitidu, suché lupy jsou více viditelné a padají z vlasů. Podle toho, jaký typ lupů vás trápí, třeba vybírat vhodné šampony. Jiné se používají při mastných lupech a jiné zase při suchých lupech. Oba typy lupů mají společné svědění a zarudnutí pokožky.

Pokud patříte k těm "nešťastníkem", kteří bojují s mastnými vlasy, lupy či suchou pokožkou hlavy, máte pocit, že jste již vyzkoušeli všechno a nic vám nepomáhá, nabízíme vám ještě jeden tip, který možná stojí za to vyzkoušet ho. A tím je olivový olej. Ano, čtete správně: olivový olej je totiž opravdovým lidovým lékem na lupy. Existují však jisté pravidla jako olej použít tak, abychom dosáhli požadovaného účinku: vmasírujte si přibližně 10 kapek olivového oleje do pokožky hlavy a zakryjte si je koupací čepicí. Ráno si vlasy umyjte běžným šamponem, doporučuje se však pro dosažení většího účinku použít šampon s obsahem olivového oleje. Možná v tom na první pohled či poslech není žádná logika, ale určitě se tento tip vyplatí vyzkoušet a možná to budete právě vy, koho olivový olej navždy zbaví problému s mastnými vlasy. Jisté je, že vám taková olivová kúra rozhodně neublíží.


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum27.3.2017
ČlánkyKrása