Jak léčit afty?

V případě, že se afty u vás objevují výjimečně, dá se to zvládnout. Ale vhledem k tomu, že pětinu populace trápí afty opakovaně, podíváme se v dnešním článku na tipy, jak léčit afty.

Co jsou vlastně afty?
Aft je většinou bílého nebo lehce nažloutlého zbarvení. Jedná se de facto o malé vřídky. Mezi nejpostiženější místa patří ústní sliznice a jazyk, výjimečně se však může objevit i v krku. Afty se vyskytují nejčastěji tehdy, kdy má člověk sníženou obranyschopnost těla. Proto není nic výjimečného, že v době, kdy bojujete s nachlazením, musíte se ještě potýkat s nepříjemnými afty v ústech. U žen se afty mohou objevovat například i před začátkem menstruace.

Velice častou je příčinou vzniku aftů ovšem i konzumace dráždivých jídel či výrazných surovin. U někoho může afty vyvolat i pojídání exotického ovoce. Dle výzkumů však za vznikem aftů může být i kouření nebo nadměrné pití alkoholu. Svůj vliv ale mají bohužel i geny. Další příčinou vzniku aftů  taktéž může být používání příliš tvrdého zubního kartáčku nebo nedostatečná ústní hygiena. Afty se však mohou vytvářet i po obyčejném kousnutí do tváře.

V souvislosti s afty se velice často mluví o oparech. Na rozdíl od aftů je ale opar vysoce infekční virová nemoc a tvoří se především na vnější straně rtů.

Ať už vás trápí afty v ústech či na jazyku, vždy se jedná o bolestivé a nepříjemné onemocnění, které se bohužel zpravidla neustále vrací. Dříve byl výskyt aftů spojován se zuby, ale jak se později ukázalo, vznik aftů není na zuby nikterak vázán.

Jak předejít vzniku aftů?
Abyste se vyhnuli aftům, snažte se posilovat svou imunitu. Jezte dostatek ovoce a zeleniny a snažte se dodržovat vyvážený jídelníček i dostatečný pitný režim. V rámci stravy nezapomeňte myslet ani na příjem dostatku vitamínů, jako je především vitamín C, který napomáhá léčbě sliznice, a vitamín B, i minerálních látek. Samozřejmostí je pravidelná ústní hygiena, která snižuje riziko vzniku aftů na jazyku i v ústech. Pokud se bojíte, že konzumace ovoce by vám ústní sliznici ještě více rozbolavěla, vyzkoušejte doplňky stravy, které vám pomohou nejen preventivně, ale bude s nimi rychlejší i samotná léčba aftů.

Co se týče osvědčených rad našich babiček, na afty údajně zabírá i obyčejná cibule, která zabraňuje uvolňování zánětlivých látek v organismu, díky čemuž napomáhá k posílení imunity.

Jak afty rychle a efektivně léčit?
Zajímá vás, co na afty platí? Afty obvykle samy zmizí během jednoho až tří týdnů. Vzhledem k tomu, že je však jejich výskyt spojený s bolestí a pálením, je dobré léčbu jakkoliv urychlit. Na každého platí něco jiného. Mezi osvědčené pomocníky ale patří nejrůznější ústní vody a gely, které se aplikují na postižená místa. Zvláště afty u dětí jsou velice otravné, a proto je dobré se jich co nejdříve zbavit.

Co se týče bylinek, na afty příznivě působí i řepík. Jestliže máte po ruce pár sušených lístků řepíku, položte je na vřídky a nechte působit. Díky svým dezinfekčním a uklidňujícím účinkům byste měli brzy pocítit úlevu. Někteří však dávají přednost o něco bolestivější variantě léčby a namáčí si vatu ve francovce, kterou pak přikládají na aft a snaží se tak aft “vypálit”. Možná vás to překvapí, ale na afty platí i pivovarské kvasnice, které mají protizánětlivé účinky. Navíc je jednoduše seženete ve formě doplňků stravy.

Jak děti, tak dospělí trpící afty by mimo jiné měli používat kartáček s měkkými štětinami, aby vřídky ještě více nerozdráždili. Dále je taktéž vhodné upravit jídelníček. Pro léčbu aftů je dobré z něj vyřadit kořeněná a pikantní jídla, dráždivé a aromatické potraviny. Rovněž byste měli zapomenout na pití kávy a alkoholu. Abyste si ještě více nepodráždili sliznice, raději nežvýkejte žvýkačky.


Autror: Kateřina Doul

Chovatelské potřebyPsi
AutorKateřina Doul
Blog-datum28.11.2016
ČlánkyKrása