Jak používat pleťové sérum?

Používání kvalitních odličovacích přípravků, denního a nočního krému by mělo být naprostou samozřejmostí. Správná péče o pleť, a to zvláště s narůstajícím věkem, by ovšem měla zahrnovat i pleťové masky, pravidelný peeling či používání pleťového séra. A protože právě pleťové sérum je pro mnoho žen velkou neznámou, podíváme se na to, proč a jak používat pleťové sérum.

Co je pleťové sérum?
Pleťové sérum je kosmetický přípravek, který na rozdíl od ostatních krémů obsahuje vysokou koncentraci účinných látek. Jen pro představu, v pleťových sérech se v průměru nachází až 70 % aktivních látek, zatímco v nočních krémech jich je okolo 15 % a v denních krémech pouhých 5 %. Tekutá séra jsou hustější konzistence, avšak vždy tekutá. Díky tomu stačí na pleť aplikovat pouhých pár kapek.

Důležitou roli hraje pleťové sérum i v tom, že podporuje účinek krému, který používáte. Pleťové sérum nenahradí pleťová maska, pleťová voda ani pleťové krémy. Hlavním rozdílem mezi pleťovým sérem a krémem je koncentrace látek. Zatímco pleťová séra pronikají hluboko do pokožky, pleťové krémy působí především na povrchu pleti. Každý přípravek zkrátka má své vlastnosti a účinky. Pleťové sérum přináší již v malém množství maximální účinek. Samozřejmě na trhu najdeme špatná i dobrá pleťová séra.

Vzhledem ke koncentraci živin mohou některá séra způsobit podráždění pleti. I proto je oblíbeným řešením přírodní pleťová kosmetika, která využívá pouze čistých darů z přírody. Kvalitní kosmetika bez parabenů a další chemie je navíc vhodná i pro citlivou či problematickou pleť. Takovou kosmetikou je i španělská značka Diet Esthetic, která do svých produktů vybírá pouze kvalitní a osvědčené přírodní ingredience.

Výhody používání pleťového séra
Vzhledem k tomu, že je pleťové sérum mnohem koncentrovanější, efektivně dodává pokožce živiny, které jsou pro ni důležité. Každá pleť ovšem potřebuje jinou péči, a proto jsou na trhu k dostání pleťová séra s nejrůznějšími účinky. Mezi populární patří například pleťová séra s liftingovým účinkem, která díky svému složení pomáhají vypnout pleť a redukovat vrásky. Liftingový účinek má i řada takzvaných anti-age pleťových sér, která pomáhají zabránit stárnutí pokožky. Hlavní výhodou pleťového séra je nejen jeho vysoká koncentrace cenných látek, ale také schopnost proniknout hluboko do pokožky. S tím souvisí i skutečnost, že pleťová séra hrají velkou roli i v hydrataci pleti.

A z čeho se pleťová séra skládají? Jednou z častých ingrediencí je pořádná dávka vitamínu C, který je pro pleť velice důležitý. Jedná se totiž o účinný antioxidant, který pomáhá chránit pokožku před volnými radikály a posiluje odolnost pleti vůči vnějším podmínkám. Dalším antioxidantem, který zároveň pomáhá zpomalit stárnutí pleti a bojuje proti její dehydrataci, je vitamín E. Vitamín C a E v kombinaci s vitamíny skupiny B jsou hlavní složkou i Ultra bělícího séra, které kromě výživy pokožky pomáhá i s odstraněným nechtěné pigmentace. Pleťová séra ovšem mohou obsahovat i takové vzácné ingredience, jako je například kaviár, který vypíná, hydratuje a rozjasňuje pleť, nebo polypeptid extrahovaný z hadího jedu, který redukuje vrásky a viditelně omlazuje pleť.

Jak používat pleťové sérum?
Otázka, jak používat pleťové sérum, napadne zpravidla každou druhou ženu. Odpověď je přitom velice jednoduchá, neboť používání pleťového séra není nikterak náročné. Pleťové sérum nanášejte ideálně večer, a to na vyčištěnou pleť ošetřenou micelární vodou nebo pleťovou vodou. Po aplikaci pleťového séra nezapomeňte nanést ještě vámi používaný noční krém.

Některá pleťová séra můžete aplikovat dvakrát denně, a to ráno a večer. Vždy však na odlíčenou a vyčištěnou pokožku. Ne každé pleťové sérum je ovšem vhodné pro používání ráno i večer. Například pleťová séra s vysokým UV faktorem jsou na noc zbytečná. Naopak jiná pleťová séra dodávají pleti látky, díky kterým pokožka přes noc regeneruje, a proto jsou vhodná především pro noční aplikaci. Pamatujte, že na celý obličej a případně i dekolt vám bohatě postačí pár kapek pleťového séra. Díky hustější avšak poměrně kluzké konzistenci se pleťová séra dobře nanáší a roztírají. Kvalitní pleťová séra za sebou nezanechávají žádný mastný film, ale pouze jemnou a hebkou pokožku.

Co se týče vhodného séra, vždy vybírejte pleťové sérum podle stavu a typu pleti. Suchá pokožka vyžaduje především hydratační séra. Výběr pleťových sér podmiňte i vašemu věku. Pleťová séra s anti-age účinkem či séra na posílení ochablé pleti nejsou zpravidla nutná před třicátým pátým rokem. Na trhu jsou ale samozřejmě i séra, která jsou vhodná pro všechny věkové kategorie. Jedná se například o hydratační séra, čistící séra, ochranná séra či rozjasňující pleťová séra. Přestože mnohá pleťová séra působí okamžitě, teprve při dlouhodobém používání pokožka získává maximální množství prospěšných látek, které potřebuje pro zdravý a mladistvý vzhled. Výsledný efekt se tak pravidelným používáním pleťového séra znásobí.

Autor: Kateřina Doul

AutorKateřina Doul
Blog-datum12.5.2017
ČlánkyKrása
Péče o pleťPleťové séra