Jak se postarat o mastné vlasy

Vlasy se mastí u kořínků, které mají mazové žlázy a vylučují látku zvanou sebum. V malém množství je tato látka pro vlasy prospěšná, protože je udržuje zdravé, hladké a chrání je před vysoušením a poškozením. Problém nastane při nadměrné produkci mazu a při ucpání vlasových kořínků, což má za následek vypadávání vlasů a tvorbu lupů.

Jak na mastné vlasy:
1. Omezit mytí vlasů:
Vlasy by se měly mýt každý třetí den, příliš časté umývání je zbavuje vlasového mazu. Vlasová pokožka se snaží stále vytvářet nový maz a výsledkem je jeho nadměrná produkce. Vhodnější variantou může být občasné použití suchého šampónu.

2. Pozor na příliš horkou vodu:
Horká voda může být příjemná hlavně v zimě, ale bohužel vlasům škodí. Stimuluje mazové žlázy a podporuje tvorbu mazu. Kromě toho, horká voda může vést k předčasnému šedivění vlasů a oslabuje vlasové kořínky. Vlasy by se nejprve měly umýt vlažnou vodou a nakonec je opláchnout studenou, aby se pokožka prokrvila, póry se uzavřely a kadeře tak dostaly lesk.

3. Pečlivě vybírat vlasovou kosmetiku:
Nevhodné jsou šampóny obsahující silikony, lepší je dát přednost přírodní kosmetice. Dále není dobré používat příliš mnoho kosmetických výrobků najednou, například masky, kondicionéry, tužící pěny, gely a nešetrné barvy na vlasy.

4. Vyhnout se horkému vzduchu:
Horký vzduch vysušuje pokožku hlavy a podílí se na tvorbě mazu, proto je potřeba eliminovat každodenní fénování, kulmování a žehlení. Je-li použití fénu na vlasy opravdu nutné, pak by měl být nastaven na studený vzduch. Při žehlení vlasů může dojít ke ztrátě proteinu, což způsobuje třepení.

Co na mastné vlasy:
Důležité je vyhledat kvalitní šampón na mastné vlasy. Vynikající jsou domácí vlasové masky a spousty vitamínů. Pomoci mohou také bylinky, velmi účinné jsou kopřivy, bříza, heřmánek a mořské řasy.

Aloe Vera:
Vitamíny obsažené v Aloe Vera pomáhají vlasům zbavit se přebytečné mastnoty. Aloe podporuje detoxikaci vlasové pokožky, odstraňuje nečistoty, vyživuje vlasové kořínky, má uklidňující účinky a udržuje kštici zdravou. Na domácí masku stačí smíchat čajovou lžičku gelu z Aloe Vera, 1 lžíci citrónové šťávy a trochu šampónu na vlasy. Směs se nechá několik minut působit a potom se opláchne.

Jablečný ocet:
Je to efektivní domácí lék na mastné vlasy. Kyselina octová vyrovnává hladinu pH pokožky hlavy, pomáhá vylučovat přebytečný maz a snižuje jeho množství ve vlasech. Také funguje jako vlasové tonikum, dodává pevnost a lesk.

Vitamíny na vlasy:
Dostatečný příjem vitamínů B ve stravě se postará o regulaci kožního mazu. Vitamíny skupiny B se nacházejí v rybách, drůbeži, masu, vejcích, mléčných výrobcích, listové zelenině, fazolích a v obilovinách.

Biotin (neboli vitamín H) působí v těle jako koenzym důležitý pro metabolismus aminokyselin, mastných kyselin a glukózy. Jeho nedostatek může vyvolat lupy, řídnutí a šedivění vlasů. Biotin je obsažen v mase, květáku, avokádu, vnitřnostech, banánech a v houbách. Studie provedená na Harvardské univerzitě tvrdí, že biotin je velmi důležitou látkou pro uchování pevné struktury vlasů a jejich zdraví.

Zinek: klinické studie prokázaly, že zinek reguluje tvorbu kožního mazu. Nachází se v ústřicích, červeném masu, drůbeži, ořeších, luštěninách a obilovinách.

Vitamín C: je silný antioxidant, který chrání buňky v těle. Jednou z jeho hlavních funkcí je tvorba kolagenu, který se nachází ve vlasových folikulech. Doporučená denní dávka pro krásné vlasy a pleť je 100-200 mg. Tmavě zelená zelenina (kapusta, kadeřávek, špenát a mangold) obsahuje vysoké množství vitamínu A a C, které podporují přirozenou tvorbu kožního mazu. Luštěniny poskytují vlasům protein, železo, zinek a biotin a stimulují růst vlasů.

Olej na vlasy:
Arganový olej: pochází z Maroka, vyrábí se z jader arganového stromu. Arganový olej je skvělý pro hydrataci pokožky a vlasů, nachází se v něm velké množství vitamínu E a antioxidantů, které podporují zdravý růst vlasů a zabraňuje jejich šedivění. Do vlasů se aplikuje 30 minut před mytím hlavy a potom se důkladně opláchne. Kadeře budou hebké, pevné a bez lupů.

Kokosový olej: je bohatý přírodní zdroj mastných kyselin s antibakteriálními vlastnostmi, které vyživují vlasy a pokožku těla. Nachází se v něm kyselina laurová, která se vyskytuje v mateřském mléce a podporuje hormonální rovnováhu. Kokosový olej zabraňuje ztrátě proteinů ve vlasech a udržuje je pevné a krásně hydratované. Díky antioxidantům a mastným kyselinám může podpořit jejich růst a kvalitu.

Autor: Michaela Hynková

Chovatelské potřebyPsi
AutorMichaela Hynková
Blog-datum22.2.2017
ČlánkyKrása