Jak se vypořádat s cukrovkou?

Co to je cukrovka?
Cukrovka se odborně nazývá diabetes mellitus a jedná se o poruchu metabolismu sacharidů (cukrů). Onemocnění se může objevit od narození, ale projevuje se i nečekaně. Diabetes rozdělujeme do dvou základních typů. Cukrovka 1. typu je zapříčiněna nedostatečnou produkcí inzulinu. Oproti tomu cukrovka 2. typu je způsobena nedostatečnou citlivostí organismu právě k tomuto hormonu. Právě tento druhý typ se objevuje během života a příčinou velmi často bývá nevhodné stravování a nezdravá životospráva.

Příznaky cukrovky
Mezi příznaky, že u vás mohla vypuknout cukrovka, patří vysoká nadváha. Velké procento tuku v těle totiž dereguluje signály hormonů a po čase se stane imunní vůči inzulinu. Pokud trpíte obezitou, neodkládejte hubnutí na později, protože každý kilogram navíc výrazně zvyšuje riziko cukrovky. Dalším příznakem je neustálá tendence k močení. Vznikající cukrovka 2. typu se projevuje i rozmazaným viděním a často se objevuje tmavý prstenec kolem krku. Dalším varovným signálem jsou stále se opakující kvasinkové infekce, které vznikají kvůli velkému množství cukrů v moči. Zároveň je nutné pamatovat na to, že riziko získání cukrovky 2. typu vzrůstá s věkem. To je další důvod, proč není dobré odkládat zdravý životní styl a snahu zhubnout přebytečné kilogramy.

Těhotenská cukrovka
Víceméně samostatnou kategorií je těhotenská cukrovka, což je zvýšená hladina cukru, která se objeví v období těhotenství. Nejčastěji postihuje ženy staršího věku, které dříve trpěly nadváhou. Projevit se ale může i vlivem nesprávné životosprávy a těhotenských chutí spojených s přejídáním. Pro udržení těhotenské cukrovky na uzdě většinou stačí správně jíst a zařadit více pohybu. Konzumací správných potravin a vyrovnaným životním stylem dokážete udržet kolísající hladinu krevního cukru v normě a předejdete jejímu nebezpečnému zvyšování.

Jak na léčbu cukrovky
V případě, že trpíte cukrovkou prvního typu, je řešení složitější. Nutná je pravidelná aplikace inzulinu a pravděpodobnost, že cukrovka úplně vymizí, je malá. Důležité je konzumovat pouze malé množství cukru a pravidelně se hýbat. I přesto ale pokročilá medicína začíná zaznamenávat pozitivní výsledky v boji proti tomuto onemocnění. Objevují se pokusy o transplantaci slinivky břišní nebo alespoň buněk, které produkují inzulin. Součástí léčby cukrovky 2. typu bývá snížení nadměrné tělesné hmotnosti a užívání antidiabetik, která pomáhají zlepšit citlivost tkání k inzulinu. Klíčová je správná strava a zdravý pohyb. Při dodržování několika zásad, poctivou dietě a pravidelným cvičením, je možné dosáhnout výrazných výsledků a dokonce se i úplně zbavit tohoto typu cukrovky. Nevýhodou je, že ani po vymizení tohoto onemocnění, není dobré vracet se ke starým stravovacím návykům.

Co jíst pro stabilizaci hladiny cukru v krvi
Jídelníček na léčbu cukrovky by měl být bohatý na vlákninu. Znamená to, že každý den je dobré sníst dostatečné množství zeleniny. Je dobré dávat si pozor na konzumaci ovoce, které často obsahuje vysoký podíl sacharidů. Vhodné je například menší jablko nebo tmavé bobule, jahody, brusinky nebo maliny. Vynikající je avokádo, které obsahuje vysoký podíl zdravých tuků a pomáhá udržovat stabilní hladinu krevního cukru.

Dodržujte tyto zásady:

  • Jezte energeticky vyvážené jídlo.
  • Nepřekračujte doporučené množství sacharidů na den.
  • Zaznamenávejte si, co jíte.
  • Jezte několik (5-6) menších jídel za den.
  • Neomezujte zdroje bílkovin, ale dávejte pozor na nadbytek nezdravých tuků.
  • Vyhýbejte se cukru a zpracovaným potravinám, které ho mohou obsahovat

Potraviny, které pomohou při cukrovce
Pozitivní výsledky při snižování hladiny krevního cukru má ostropestřec mariánský, který pomáhá s celkovou detoxikací organismu. Při cukrovce se doporučuje zvýšit přísun vitaminu B, který je dobré kromě přirozených zdrojů získávat i ve formě doplňků stravy. Pomáhá i konzumace přípravku colostrum pure, což je látka, která zlepšuje imunitní systém, obsahuje důležité vitamíny a minerály. Podporu žaludku a jater podpoříte konzumací grapefruitového doplňku stravy se sezamovým olejem.

Jako sladidlo využívejte listy stévie, která navíc pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru. K dostání je ve formě kapek i v práškové podobě. Cukrovka a alkohol rozhodně nejdou dohromady. Při vyšším stádiu cukrovky se rozhodně nedoporučuje konzumovat alkohol. V případech, že se jedná o mírnou cukrovku, je možné konzumovat malé množství alkoholu, ale pouze příležitostně a skutečně ve velmi malém množství.

Pro více inspirace se podívejte na zdravé recepty. Naučte se, jak do svého jídelníčku zařadit více vlákniny, například v podobě mrkvových baobab placiček nebo trojbarevného salátu. Veškeré zdravotní komplikace spojené s cukrovkou a následná léčebná opatření konzultujte se svým lékařem, který vám přesně doporučí nejvhodnější postup. Toto není chvíle, kdy byste měli zkoušet experimenty. Řiďte se osvědčenými radami, postupujte svědomitě a uvidíte, že se váš stav zlepší.


Autor: Šárka Stuchlíková

Chovatelské potřebyPsi
AutorŠárka Stuchlíková
Blog-datum1.9.2016
ČlánkyZdraví