Jak se vyrovnat s příznaky menopauzy?

Starší generace nazývá toto období jako přechod, ale ať to pojmenujeme jakkoli, důležité je znát jeho podstatu, být dostatečně informováni a zejména zvládnout všechny nepříjemnosti s klimakteriem spojené. Pro mnoho žen je menopauza strašákem a noční můrou.

Je však opravdu nutné se tak velmi bát? Nejsou to jen mýty, které nás zbytečně děsí?
Pojďme si blíže představit toto období, které změní / mění život každé ženy v jistém věku. Pokud bychom použili odbornou definici menopauzy, tak bychom ji charakterizovali jako ztrátu menstruace po přechodu. Jde o přirozený stav v životě ženy, kdy přichází k útlumu funkce vaječníků. Důsledkem menopauzy se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Zastavuje se menstruační cyklus a nastává ztráta plodnosti. Menopauza obvykle nastupuje zhruba mezi 45. až 55. rokem věku ženy. Co se však z této definice nedozvíme, je průběh menopauzy a všechny vedlejší účinky, které ji doprovázejí.

Ovlivňuje klimakterium i naši ženskou psychiku?
Zatím, co některé ženy projdou tímto obdobím bez jakýchkoliv problémů, u jiných se může nakupit celá řada příznaků, od tělesných až po psychické. Mezi typické psychické změny patří úzkost, náladovost, podrážděnost, plačtivost, depresivní ladění. Nepravidelná nebo opožděná menstruace bývá také příznakem nadcházející menopauzy. V současnosti stále více žen postihuje předčasná menopauza, jako tomu bylo např. před patnácti - dvaceti lety. Samozřejmě, předčasné klimakterium souvisí s životním stylem, životosprávou, ale i se stavbou těla, lze říci, že je to individuální u každé ženy. Jde v podstatě o hru hormonů - estrogenu a progesteronu, které řídí celý proces menopauzy. Dochází ke snížení hladiny těchto hormonů, což se projevuje návaly horka, nočním pocením, únavou a změnami nálad. Kromě toho se mohou dostavit další příznaky jako např. bolesti hlavy, otok a bolest prsů, závratě, bušení srdce nebo poruchy spánku.

I přesto, že klimakterium není onemocněním, pro žádnou ženu není snadné se s menopauzou vyrovnat. Logicky se končí jedna etapa života, ale pokud do našeho života menopauza vtrhne nečekaně, dostaví se zmatek a chaos. Většina žen má pocit, že přichází o svou ženskost a přestává být ženou. Proto je klimakterium nejen záležitostí fyzickou, ale i psychickou. Některé ženy v tomto náročném období života vyhledají pomoc psychologa.

Existují dvě formy možné léčby menopauzy, a to hormonální a nehormonální. Při hormonální léčbě se doporučuje podávání ženských pohlavních hormonů, jako jsou estrogeny a gestageny, pomocí kterých se výrazně snižuje síla i frekvence příznaků - pocení, návalů horka, deprese, bušení srdce, urologických potíží, suchosti pochvy, osteoporózy apod. Nehormonální léčba zase spočívá ve zdravém životním stylu a v užívání různých podpůrných látek a vitamínů. Díky aktivnímu životnímu stylu, zdravému stravování, a kombinaci cvičení a častého pohybu může žena výrazně ovlivnit fyziologické projevy menopauzy.

Strach, obavy z toho, co přijde, a jak se s tím vypořádáme, umocňují bohužel i některé fámy nebo mýty o menopauze. Nejčastějším mýtem je, že s menopauzou se zvyšuje zákonitě i tělesná hmotnost. Jde o velmi zevšeobecňující vyjádření, které navíc není ničím podložené. Některé povídačky vytvořili zase mýtus, že během menopauzy se ze žen stávají neurotické trosky. Předpokládat, že žena bude v menopauze hysterická, je neopodstatněné a zavádějící. Stejným mýtem je i tvrzení, že menopauza přichází po padesátce. Pravdou je, že menopauza se po padesátém roce života vyskytuje nejčastěji. Asi největším mýtem, který děsí ženy je ten, který tvrdí, že menopauza je začátek konce. Faktem je, že menopauza přichází v době, kdy v životě ženy nastane několik změn. Děti dospějí a odcházejí z domu, rodiče zestárnou a potřebují naši pomoc a péči. To však neznamená, že přestáváme žít a užívat krásy života.

Před menopauzou neutečeme. Nedá se zastavit, odložit, ani posunout na později. Je geneticky naplánována, a jen minimálně ovlivnitelná. Zkrátka, přišel náš čas. Ale náš život nekončí, jen se mění. Můžeme si jen přát navzájem jako ženy ženám, abychom tuto naši životní etapu zvládly co nejlépe a nejdůstojnější a nepřestaly se mít rady!

Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum15.2.2017
ČlánkyKondice