Jak se zbavit oparu?

Opar na rtu
Opar je snad nejvíce celosvětově rozšířeným infekčním onemocněním, které čeká v latentní fázi na chvíli, kdy se bude moci projevit. Nejčastěji se objevuje právě na rtu a jak už to tak bývá, stává se to v nejméně vhodnou chvíli. Jedná se o problém způsobený virem Herpes simplex virus (HSV), který může mít dva typy. Jakmile se vašem těle jednou virus uhnízdí, už ho neopustí. Jde o velmi nakažlivé onemocnění přenášející se líbáním, používáním stejného nádobí či ručníku. Projevuje se ve formě puchýřku, kdy je nejvíce nakažlivý v okamžiku před vytvořením praskající krusty.

Jak na opary
V rámci zabránění dalšímu vývoji bakteriální infekce, je dobré opar zakrýt lékařskou vazelínou, případně použít kvalitní balzám na rty. Ten však nabírejte špachtlí, kterou po každém použití vyměníte za čistou. Další pomoc spočívá v časté výměně zubních kartáčků, kde virus často přežívá. V rámci prevence je dobré používat krémy a balzámy na rty s ochranným UV filtrem, protože právě působení slunečních paprsků může oslabit povrchovou vrstvu pokožky a usnadnit projev oparu. Pokud už se opar objeví, rozhodně na něj nesahejte. Dodržujte hygienu a po kontaktu s oparem si vždy umyjte ruce teplou vodou s mýdlem.

V ideálním případě by měl odeznít nejdéle do 10 dnů, ale pokud máte podezření, že se jedná o komplikovaný průběh, je dobré navštívit lékárnu, kde seženete antivirové přípravky ve formě mastí nebo tablet. Pomoci mohou i doplňky stravy se zinkem, který pomáhá s hojením. Zinek se přirozeně vyskytuje i v celé řadě ořechů a semínek, jako jsou například dýňová semínka nebo chia semínka. Pomoci mohou i ledové a mléčné obklady aplikované na postižené místo. Když opar stále nebude chtít zmizet, raději navštivte lékaře.

Důležitá je prevence
V rámci prevence se snažte dodržovat všechny zásady pro posílení imunitního systému. Zároveň je nezbytně nutné myslet i na mechanickou ochranu rtů, která spočívá v používání speciálních balzámů. Vyzkoušet můžete i aplikaci kokosového oleje, který má přirozené antibakteriální a antivirové účinky a napomáhá vydatné hydrataci a výživě pokožky. Ta bude odolnější a připravená mnohem lépe čelit virům a vzniku oparu.

Opar je onemocnění, které čeká na vhodnou chvíli, až se bude moci projevit. Hlavním podnětem bývá oslabený imunitní systém. K tomu může dojit vlivem nesprávné životosprávy nebo stresem. V obou případech je tělo náchylnější k projevům provázejícím opar. Jakmile jednou začnete trpět opary, musíte být připraveni na to, že jakmile dojde k vychýlení organismus z rovnováhy, mohou se vracet. Zbavit se jich natrvalo a se stoprocentní úspěšností je víceméně nemožné, ale neznamená to, že se vám opar ještě někdy musí projevit. Ve vašem těle se mohou ukrývat zárodky onemocnění, ale při dodržení pečlivé prevence, by se neměly projevit.

Vyzkoušejte doplňky stravy s česnekem nebo koloidní stříbro pro posílení imunitního systému. Chybět by nemělo ani celé spektrum vitamínů, zejména vitamín E a komplex vitamínů B.

Autor: Šárka Stuchlíková

Chovatelské potřebyPsi
AutorŠárka Stuchlíková
Blog-datum2.3.2017
ČlánkyKrása, Zdraví