Jak se zbavit suchých vlasů?

Proč jsou vlasy suché?
Suchá vlasová pokožka i suché vlasy mohou být způsobeny z mnoha důvodů, a to ať vnitřních, tak vnějších. Mohou za to například i genetické faktory, které nelze příliš ovlivnit, hormonální změny, výkyvy venkovních teplot nebo používání dráždivých šamponů či přípravků na styling. Svou roli hraje i věk - čím je člověk starší, tím je pokožka bohužel více a více sušší. Suchá pokožka není nepříjemná pouze z estetického hlediska, ale ztráta přirozené vlhkosti umožňuje zároveň jednodušší průnik škodlivých látek z venčí, které mohou později vyvolat i záněty vlasové pokožky nebo ji podráždit.

Co na suché vlasy?
První pomoc pro suché vlasy představují oleje na vlasy, které jim dodají výživu i hydrataci. Mezi oblíbené oleje, které naším vlasům prospívají, patří především olivový olej, kokosový olej nebo arganový olej. Výhodou kokosového oleje na vlasy je i jeho krásná vůně. Jak kokosový, tak olivový olej na vlasy dodávají pokožce i vlasům výživu v podobě vitamínů, minerálních látek a dalších živin.

A jak olej na vlasy použít?
V případě kokosového oleje si zábal na vlasy vytvoříte tak, že tři až čtyři lžíce kokosového oleje zahřejete tak, aby se rozpustil a bylo snadnější jej aplikovat do vlasů. Poté jej naneste po celé délce vlasů a vmasírujte od kořínků až ke konečkům vlasů. V případě potřeby použijte větší množství kokosového oleje. Jakmile máte olej ve vlasech rovnoměrně rozetřený, stáhněte vlasy do drdolu a zabalte je do potravinové folie. Zábal nechte působit minimálně dvě hodiny. Ideální je ovšem nechat vlasy zabalené přes noc. Po umytí a vyfoukání vlasů byste měli vidět účinky již po prvním použití. Oleje na vlasy můžete mimo jiné používat i jako klasický kondicionér, kdy zvolený olej po umytí vlasů šamponem nanesete do délky vlasů, necháte chvíli působit a poté spláchnete vodou.

Kromě olejů vlasům prospívá i pravidelná péče v podobě používání kvalitních vlasových produktů, jako jsou šampony, kondicionéry nebo masky na suché vlasy. Suchým vlasům rovněž příliš nesvědčí stylingové přípravky, které vlasy zatěžují a ještě více vysušují.

Domácí maska na suché vlasy
Pokud už jste vyzkoušeli všechny možné vlasové produkty a kromě osvědčeného kokosového oleje byste vaším vlasům dopřáli čas od času i jinou kúru, připravte si domácí masku na suché vlasy. Jednou z oblíbených je vaječná maska, kterou připravíte ze dvou vaječných žloutků, dvou lžiček olivového oleje a dvou lžic vody. Jakmile je maska dokonale promíchaná, aplikujte ji na umyté vlasy. Vlasy by měly být ještě vlhké. Po patnácti až dvaceti minutách masku spláchněte vlažnou vodou. Pokud nechcete, aby se vajíčka srazila ve vlasech, nikdy nepoužívejte horkou vodu.

Jestliže nestíháte vyrábět tuto hydratační masku na vlasy, použijte obyčejnou majonézu, která se skládá rovněž z vajec. Ta dodávají vlasům potřebnou výživu a hydrataci. Aby majonéza prostoupila až k vlasové pokožce, nechte tento zábal na vlasy působit alespoň čtvrt hodiny. Sami brzy zjistíte, proč je majonézová péče tolik oblíbená i u celebrit, které se pyšní krásnými a zdravými vlasy.

A co říkají babské rady na suché vlasy?
Jedním z domácích tipů je použití piva jako účinného kondicionéru. Pivo totiž podobně jako vejce obsahuje řadu důležitých živin, mezi kterými nechybí vitamíny a bílkoviny, které jsou pro vlasy důležité. Po klasickém umytí vlasů šamponem naneste pivo jako kondicionér a nechte působit opět okolo patnácti minut. Poté vlasy důkladně spláchněte.

To, že je med skvělý při nachlazeních či nám pomáhá detoxikovat tělo, většina z nás dobře ví. Věděli jste však, že lepkavý med může být prospěšný i vlasům? Smíchejte dvě lžičky medu se dvěma lžičkami rostlinného glycerinu a dvěma lžícemi kvalitního panenského olivového oleje. Hotovou směs použijte jako kondicionér, který po pěti až deseti minutách pořádně opláchněte. Při používání medu je třeba myslet na to, že může vlasy zesvětlit, a proto se nesmí nechat ve vlasech příliš dlouho.

Co se týče základní péče, nikdy neusínejte s mokrou hlavou. Možná vám přijde, že fény vlasy ničí, ale pokud jde o vysoušení pokožky, voda je pro vlasy mnohem horší než rychlé profoukání fénem. S kvalitou vlasů samozřejmě souvisí i výživa vlasů a vyvážený jídelníček. V něm by tak neměly chybět hlavně potraviny, které jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin. Takové potraviny jsou totiž důležité pro to, aby byla pokožka dobře hydratovaná. Svůj jídelníček proto doplňte o lněná semínka, vlašské ořechy či chia semínka.

Autor: Kateřina Doul

Chovatelské potřebyPsi
AutorKateřina Doul
Blog-datum20.3.2017
ČlánkyKrása