Jak si poradit s podzimní depresí?

Deprese - lze ji výstižně charakterizovat? Co to znamená, když někdo řekne, že má depku? Psychologové definují depresi jako duševní stav charakterizovaný pocity smutku, sklíčenosti, vnitřního napětí, zda nerozhodnosti spolu s útlumem, zchudnutím zájmů a nízkým sebevědomím. Deprese je z tohoto medicínského pohledu chorobou, kterou je třeba diagnostikovat a včas začít s léčbou.

Nepleťme si však depresi s nějakým chvilkovým smutným obdobím v životě. Každý člověk občas prožívá období, kdy je smutný, apatický a o nic nemá zájem, dokonce ani o své koníčky či příjemné zážitky. Krátkodobá depresivní nálada je zcela normální reakce na stresové životní situace, jako je ztráta milovaného člověka, selhání v práci či ve škole, vážná nemoc, stáří, osamělost a podobně. Za chorobnou považujeme depresi tehdy, když jsou její příznaky natolik vážné, že člověku narušují každodenní život a přetrvávají několik týdnů. Takový stav může vážně ohrozit zdraví člověka. Hlavním příznakem deprese je porucha nálady. Je to chronické onemocnění a projevuje se jednorázovými či opakujícími se epizodami deprese, které trvají minimálně 2 týdny, nebo výrazným poklesem zájmu téměř o všechny činnosti. Jinak řečeno, jde o trvalý stav onemocnění duše, když člověk ztrácí smysl života. Tehdy je třeba opravdu vyhledat pomoc psychologa - odborníka, protože člověk trpící chorobnou depresí se již bez odborné pomoci neobejde.

Deprese může být spojena i se změnami ročních období. Například více lidé mívají depresivní stavy na podzim, když přichází sychravé počasí, dříve se stmívá, stromy ztrácejí listy, je zvýšené riziko chřipky či nachlazení a to může vyvolat u nás podzimní depresi. Tehdy bychom měli sáhnout po léčivých bylinkách, jako je např. třezalka tečkovaná, ženšen, meduňka lékařská. Deprese spojené s ročním obdobím častěji postihují ženy a příznaky "podzimní deprese" jsou únava, nedostatek energie, spavost, zvýšení apetitu a hmotnosti, neschopnost se soustředit a zvýšená touha po samotě. Pokud jde jen o přechodný stav a deprese pomine s koncem podzimu, tak se nemusíme obávat, ale pokud přetrvává nadále, komplikuje nám soukromý i pracovní život, určitě bychom měli vyhledat odborníka.

Diagnostikovat depresi je někdy dost náročné, protože odlišit smutek od deprese není snadné. Pro stanovení diagnózy je nejdůležitější anamnéza, je třeba se zaměřit i na období pacienta před onemocněním. Lékař potřebuje mluvit i s blízkými osobami pacienta. Je třeba vyloučit i somatická onemocnění - endokrinologické, infekční, toxické, které mohou vyvolávat příznaky deprese.

Je možné depresi léčit a vyléčit? Léčit určitě ano, ale pokud jde o chorobnou depresi, tu těžko lze vyléčit úplně. Léčba deprese závisí na závažnosti onemocnění. Při lehčích formách deprese postačuje ambulantní léčba. Při těžkých formách depresí je nutná hospitalizace i bez souhlasu nemocného. Asi nejvíce používaným typem léčby deprese je farmakologická léčba. Základem farmakologické léčby jsou antidepresiva. Při lehčích formách postačí anxiolytika, při sezónních depresích tymoprofylaktiká. U těžších forem se spolu s antidepresivy často ordinují i ​​anxiolytika a hypnotika, případně neuroleptika a elektrokonvulzivní terapie.

Ačkoliv je deprese onemocněním duše, projevuje se i poruchami organismu. Depresivní lidé si stěžují na abnormální pocity - divný pocit v břiše, jakoby jim něco žralo střeva, bolesti hlavy, těžké ruce nebo nohy, tíha na hrudi, bolesti zad. Tyto problémy jsou mnohem silnější než při tělesných onemocněních a ani po mnoha opakovaných vyšetřeních se nezjistí jejich původ. Depresivní lidé bývají hypochondrické. Často se u nich setkáváme s žaludečním nebo duodenálním vředem.

Deprese zhoršuje průběh jiných onemocnění, např. ischemické choroby srdeční, onkologických onemocnění, proto žádné tělesné příznaky netřeba podceňovat. I ty mohou být projevem deprese. Je třeba mít na paměti, že i velmi lehká deprese, může vyústit do jiné, těžší psychické poruchy.
Pokud my sami netrpíme depresí, buďme rádi, ale zároveň buďme všímaví k našim blízkým doma, přátelům nebo kolegům v práci, či nepropadají depresivním náladám. Zkusme být empatičtí vůči těm, kteří depresí trpí a snažme se jim pomoci.

Autor: Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum27.9.2016
ČlánkyZdraví