Jak trénovat svůj mozek?

Pro ilustraci si představte, že je jako sval, který se cvičením zpevňuje a sílí a jakmile mu dopřejeme dlouhý klid, může se stát, že rychle zakrní. Trénink paměti má mnoho způsobů. Obecně je potřeba, aby mozek zpracovával stále nové a nové podněty.

Aby vše nebylo zbytečně přes sílu, doporučuje se najít si nějakou činnosti, která vás bude bavit, a zároveň s ní posílíte svou paměť. Patří sem například četba literatury, návštěva divadelních představení, učení se cizím jazykům nebo zdokonalování již těch naučených, nové společenské kontakty a mnoho dalšího.

Pokud chcete ale posilovat paměť i jinými způsoby, existuje pár jednoduchých rad. Zkoušejte si uchovat v paměti malé úkoly, které jste si dříve raději psali na nějaký lísteček. Když jdete nakupovat, seznam potravin si zkuste zapamatovat stejně tak jako telefonní čísla. Na jednoduché počty si neberte hned kalkulačku, ale zkuste trochu namáhat hlavičku. Nezapomínejte ale také na pravidelnou relaxaci, při které prostě „vypnete“. Ideální je třeba poslech hudby. Nezapomínejte ani na nějakou fyzickou aktivitu. Při sportováním se mozková aktivita vylepšuje. Nic se neobejde bez zdravého jídelníčku. Pestrou stravu obohacujte o aminokyseliny, které jsou převážně obsaženy v rybách nebo třeba v zelných salátech.

Pokud zavzpomínáte na svá studentská léta, jistě se vám vybaví snaha dostat do hlavy velké množství informací. Za ta léta jste získaly zkušenosti, jak nad sebou trochu vyzrát a jakým způsobem se vám nové poznatky dostanou do hlavy snadněji. Zkuste si najít nějaké téma, o kterém jste se vždy chtěli něco nového dozvědět. Tvořte si myšlenkové mapy, vymýšlejte mnemotechnické pomůcky a zkuste být kreativní. Zapomínání je nezastavitelný proces, který má svůj význam v našem životě, ale jistým způsobem se na něj vyzrát dá.

Autor: Tereza Župová

Chovatelské potřebyPsi
AutorTereza Župová
Blog-datum23.11.2016
ČlánkyZdraví