Je solárium ve skutečnosti bezpečné?

Nikdo vám na 100% neřekne, zda je opalování v soláriu bezpečné, nebo není. Vždyť i na opalování na slunci mají odborníci různé názory. Jsou však určité zásady, které by nám měl napovědět i náš rozum. Možná někteří mají v podvědomí solárium spojené s rizikem vzniku rakoviny kůže a proto ho rezolutně odmítají. Jiní zase nemají problém solárium navštěvovat pravidelně, aniž by řešily jeho škodlivé účinky na zdraví. Pro obě skupiny nabízíme pár základních informací ohledně opalování v soláriu, na základě kterých se můžete svobodně rozhodnout, zda budete solárium navštěvovat, nebo raději ne.

Co si představíme pod pojmem solárium?
Zjednodušeně řečeno, solárium je zařízení, které vyzařuje ultrafialové záření. Je podobné slunečnímu záření a díky vyváženému poměru mezi UVA a UVB zářením snižuje riziko škodlivých látek na minimum. To je taková obecná, jakoby učebnicová poučka. Některá studia dokonce tvrdí, že umělé opalování je méně škodlivé než opalování na přímém slunci. Solária využívají někteří lidé předtím, než jdou v létě na dovolenou, aby jejich pokožka chytila ​​bronz a nedostala šok na přímém slunci. Jiní zase navštěvují solárium po celý rok. Solária jsou obecně vhodné pro každý typ pleti, avšak nedoporučují se lidem, kteří mají obzvlášť citlivou pokožku. Maximální doba opalování v soláriu by měla být od 5 do 15 minut.

Tak jako opalování na přímém slunci má své výhody i rizika, podobně to je i s opalováním v soláriu. Největšími riziky umělého opalování je zvýšené riziko rakoviny kůže při nedodržení zásad správného opalování se v soláriu, předčasné stárnutí, UVA paprsky ničí kolagen / bílkovinu, která je základní stavební hmotou podpůrných tkání / a také vysušuje oční sítnici. Samozřejmě, to ještě neznamená, že nutně onemocníme, když navštívíme solárium. Vždyť podobné rizika nám hrozí i při "klasickém" opalování.

Těmto rizikům lze předcházet používáním kvalitní solární kosmetiky, která je předurčena na tento způsob opalování. Oči chráníme brýlemi, které nám chrání sítnici před jejím poškozením. Cílem solární kosmetiky je podpořit účinnost a ochranu při opalování, posílit regenerační schopnost kůže a snížit rizika UV - záření, zabránit stárnutí kůže, prodloužit účinek opalování, prodloužit pružnost a jemnost pokožky a nevysuší ji. Abychom neuváděli pouze rizika opalování v soláriu, pojďme si uvést i jeho výhody. UV záření produkuje vitamin D v pokožce, opalování v soláriu pomáhá při odstraňování akné, jemně zvyšuje krevní oběh a urychluje proces zhnědnutí pokožky.

Nezapomeňte ani na vhodné krémy do solária, které můžete zakoupit v různých vůních. Pleť potřebuje péči po opalování, aby se zabránilo jejímu vysušování, proto použijte krém nebo mléko udržující vlhkost pleti s obsahem vitamínu E. Co se týče ceny za solárium, většina solárií uvádí cenu za jednu minutu opalování, např. 10 - 12 Kč. Čili platíte tolik, kolik minut se opalujete. Pokud jste v soláriu 10 minut a jedna minuta vás stojí 12 Kč, tak celkově zaplatíte za opalování 120 Kč. Někde máte i možnost zakoupit si permanentku, která je o něco výhodnější, ale vyplatí se zejména těm, kteří navštěvují solárium pravidelně.

Pokud by někdo nemohl, nechtěl, nebo neměl čas chodit stále do solária, existují i ​​domácí solária malé i velké, záleží ze na tom, zda člověk bydlí v rodinném domě nebo v bytovce. Také může být rozhodující i cena solária. V nabídce najdete tzv. mini solária, které jsou určeny např. jen na opalování obličeje, ale i velké solária na opalování celého těla. Pravděpodobně téma opalování či / ne / opalování v soláriu bude stále diskutováno. Každopádně, pokud chodíte do solária, můžete se klidně i nadále slunit, pokud dodržíte zásady bezpečného opalování v soláriu. Naopak, pokud jste ještě solárium nenavštívili, ale pohráváte si s touto myšlenkou, nemusíte již váhat, za vyzkoušení nic nedáte. Nezapomeňte však na to, že i bronz třeba "chytat" vždy s rozumem!

Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum17.2.2017
ČlánkyKrása, Zdraví