Jizvy

Někteří z nás nosíme na svém těle "ozdobu" v podobě nepříjemné jizvy, možná jen s tím rozdílem, že někomu je jizva vidět, pokud ji má např. na obličeji či na odkrytých částech těla, jiný má větší štěstí, pokud je jizva schovaná pod oblečením. Tak či onak, příčina jizev je stejná - vždy vznikají hlubokým zásahem do kůže. Liší se pouze původem svého vzniku. Někomu může zůstat jizva jako následek poranění, jiným zůstávají jizvy po operačních zákrocích, plastických operacích, další mají tuto "památku" z dob puberty v podobě akné, nebo dětství, když překonali plané neštovice. Těch důvodů je opravdu hodně. Pokud již nějakou tu jizvu máme, tak bychom měli přemýšlet nad tím, jak ji co nejúčinněji odstranit.

Co je to vlastně jizva a je možné zbavit se jí úplně?
Zjednodušeně řečeno, jizva je nová tkáň. Naše tělo pokrývá kůže, která má za úkol chránit vnitřní prostředí před infekcí. Pokud dojde k narušení kůže např. operací, tělo automaticky nastartuje proces hojení, jehož cílem je ránu zacelit. Z nových buněk vazivové tkáně, jemných cév a vláken se vytvoří nové vrstvy kůže, které však nikdy nebudou vypadat jako tkáň původní, která se zničila poraněním. Podle průběhu náročnosti hojení dostává jizva svůj konečný vzhled. Z tohoto vyplývá, že bychom měli být vděční za jizvy, které nás vlastně jistým způsobem chrání. No víme, že málokdo z nás přemýšlí o jizvách takto, zejména ti, kteří je mají. Jde nám hlavně o to, abychom se jich zbavili, nejlépe zcela a v krátkém čase.

Při jakékoli péči o jizvu, je třeba mít na zřeteli, že s léčbou a odstraňováním jizvy lze začít až po zhojení rány. Rozhodujícím faktorem léčby jizev je i místo, kde se jizva nachází. Také to závisí i na rozsahu a druhu poranění. Velmi nehezké jizvy zanechávají popáleniny či rány, které byly "roztřepené", znečištěné a infikovaly se. Naopak poměrně pěkně se hojí jizvy po plánovaných chirurgických a estetických výkonech. Platí i to, že není jizva jako jizva, existuje několik druhů jizev, např. hypertrofické, keloidní a také atrofické, které vznikají typicky po vyrážkách, např. akné. Někdo považuje za samostatný typ jizvy strie. Jde vlastně o popraskanou kůži následkem jejího rychlého roztahování - během prudkého nárůstu hmotnosti. Předejít striím lze pravidelným hydratováním kůže, masážemi a dostatečným pohybem.

Existuje několik možností jak se s jizvami poprat. Opět záleží na několika faktorech: zda je jizva menší nebo větší, čerstvá nebo staršího data. Aby jizva zůstala hladká, pružná, odolná a mnohem méně zřetelná, je nutné se o tkáň začít starat a léčit ho už ve chvíli, kdy se zacelí rána. Hlavní pravidlo zní udržovat kůži jemnou a vláčnou a pravidelně ji mazat hojivou mastí nebo gelem. K léčbě jizev po akné jsou např. vhodné gely s výtažky cibule, heparinem a allantoinem. Mezi další možnosti řešení jizev patří aplikace kortikoidů, nebo kryoterapie - léčba pomocí tekutého dusíku. Menší jizvy (zejména po neštovicích, akné) lze odstranit i pomocí CO2 nebo erbiovým laserem. Jedním z nejmodernějších způsobů je i technika re-cell. Jde o vyhlazení jizvy zbroušením a její následné překrytí extraktem buněk odebraných z vlastní zdravé kůže. Opravdu máme mnoho možností, jak jizvy vyhladit, aby byly co nejméně viditelné. I když nejsou ničím příjemným a někteří kvůli nim mají hlavu v smutku, nebo nízké sebevědomí, určitě jizvy na duši jsou mnohem horší a bolestivější, i když nejsou vidět.


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum15.2.2017
ČlánkyKrása