Jóga změní váš mozek!

Když někde slyšíme nebo čteme, že někdo cvičí jógu, tak se už nad tím ani velmi nezamýšlíme. Každý z nás si možná pod tímto slovem jóga představíme něco jiného, ​​ale v podstatě se tomu nedivíme. Uměli by však definovat pojem jóga? Odkud pochází, jaká je její podstata, význam? O tom si povíme něco v tomto článku, který se bude věnovat józe.

Jóga pochází ze starodávné Indie, ale postupem času pronikla téměř do celého světa. Stává se důležitou součástí života jako pomůcka zlepšení zdraví nebo jako prostředek osobního a duchovního rozvoje. Jóga je jeden z nejstarších systémů na světě sjednocující tělo, duši a mysl. Slovo jóga pochází ze sanskrtu a znamená spojení / sjednocení. Cvičení jógy prohlubuje vnímání člověka, vytváří jemnost pohybů a lehkost celé existence.

Dávní jogíni věřili, že člověk má být v harmonii sám se sebou a se svým prostředím, jeho tělo, mysl a duch musí být jedno. K tomu, aby tyto tři aspekty mohly být sjednoceny, musí být v rovnováze naše emoce, činy a myšlenky. Jogíni nám zanechali itinerář, jak dosáhnout a udržet tento rovnovážný stav. Prostředkem je tělesné cvičení, dýchání a meditace - tři hlavní principy jógy. V józe je lidské tělo základním prostředkem pro lidskou práci a růst, a proto je třeba k němu přistupovat s úctou a respektem. Kromě toho, jógová cvičení zlepšují krevní oběh, stimulují vnitřní orgány a endokrinní systém našeho těla, a tím zlepšují naše zdraví a posilují imunitu.

Dýchání a dýchací techniky jsou při józe stejně důležité, protože soustředěním se na dýchání připravujeme svou mysl na meditaci. Cvičení jógy dokáže pomoci i naší paměti, což dokazují i ​​různé novodobé studie. Díky józe se totiž zvyšuje produkce mozkové bílkoviny, neurotropní růstový faktor, který stimuluje růst mezi neuronových spojů. Jógové cvičení rozproudí náš mozek a mozkovou činnost, zvýší a zkvalitní mozkové funkce. Speciální pozitivně ovlivňuje paměť, řeč, porozumění, řešení problémů a rozhodování.

Cvičení jógy dokonce doporučují svým pacientům i někteří lékaři, protože fyzické zdraví úzce souvisí s lidskou psychikou a duševním stavem. Pokud si chce člověk procvičit nejen svaly, ale i mozek, nejlepší způsob je cvičení jógy. Někteří lidé cvičí jógu i z důvodu, aby zhubli. Je však třeba zdůraznit, že samotné cvičení jógy nám zhubnout nepomůže. Hovoříme-li o cvičení jógy obecně, většina jógových stylů nedokáže tepovou frekvenci kontinuální zvýšit natolik, aby docházelo ke spalování tuků. Jóga je vhodná spíše pro vytvarování problematických partií těla, podporu zdraví a získání psychické pohody, která je, mimochodem, při redukci hmotnosti skutečně důležitá. Z toho vyplývá, že pokud bychom chtěli snížit svou tělesnou hmotnost, jóga může být velmi dobrým prostředkem a pomocníkem při hubnutí, ale ne cílem.

Existuje několik směrů jógy, my si vzpomeneme a představíme pojmy hatha jóga a hot jóga. Hatha jóga je velmi úzce spojena se směrem jógy - Rádža jógou. Lze ji považovat za první část Rádža jógy, která představuje metodu, jak se stát pánem sobě samému, jak ovládnout své tělo, mysl a smysly. Hatha jóga je ucelený systém fyzických, dechových a očistných cvičení pro dosažení harmonizace těla, mysli a jemných energií.

Hot jóga, v překladu horká jóga, ve srovnání s ostatními styly jógy má několik výhod: vysoká teplota v místnosti způsobuje, že tělo se účinně zbavuje toxických látek a také to, že teplo umožňuje člověku jít do jednotlivých pozici hlouběji a bezpečnější, protože svaly jsou dostatečně rozehřáté. Horká jóga je také kardiovaskulárním tréninkem, protože námaha prováděna v rozehřáté místnosti zvyšuje srdeční frekvenci. Jelikož jde o druh jógy, která se cvičí v horké místnosti, nedoporučuje se lidem s kardiovaskulárními potížemi nebo vysokým či nízkým tlakem. Při každém pohybu je důležité naslouchat svému tělu a nepodceňovat jeho signály. Platí to i při hot józe. Pokud cítíte, že vám je nepříjemně, prostě cvičení zmírněte nebo se pohodlně posaďte, zda si lehněte a zhluboka dýchejte.

Základní cíl, který má jóga dosáhnout, je stálá harmonie těla i ducha. Ve východních kulturách je jóga chápána spíše jako spojení člověka s Bohem - Stvořitelem, v Evropě a v západním světě se více přijímá nebo preferuje tělesný aspekt, protože jóga je úžasný zdroj zdraví. Jóga může člověku pomoci při mnoha potížích, jediný problém je ten, že cvičení jógy je dlouhotrvající proces, vyžaduje si trpělivost a hodně odříkání. Ať už budeme jógu pojímat jakkoli, jisté je, že se můžeme díky ní cítit lépe, svěžejší, radostněji a možná i zdravější.


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum23.2.2017
ČlánkyKondice