Jsou proteinové tyčinky plýtváním peněz?

Nicméně mnoho lidí je z proteinových tyčinek velmi zmatených, protože nepoznají rozdíl mezi pravými tyčinkami a lacinými napodobeninami. V tomto článku se dočtete užitečné rady a poznatky o proteinových tyčinkách. Přesně zjistíte, co jsou zač a proč je můžete s čistým svědomím konzumovat.

1. Proteinové tyčinky nejsou cukrátka 
I když chutnají sladce, mají pestrobarevné obaly a seženete je často i v supermarketech, proteinové tyčinky nejsou žádné cukrovinky. Ve skutečnosti je můžete bez problémů jíst místo cukroví, jsou to totiž ve skutečnosti naprostá anti-cukrátka. Normální sladkosti totiž často neobsahují nic jiného než cukr a tuk. Proteinové tyčinky jsou přesným opakem, tuku a cukru obsahují jen velmi málo. Najdete v nich zdravé sacharidy, vlákninu, vitamíny, minerály a samozřejmě pořádnou dávku bílkovin. Takže i když se na první pohled mohou zdát totožné, z hlediska výživy se proteinové tyčinky od sladkostí výrazně liší.

2. Proteinové tyčinky nejsou energetické tyčinky 
Energetické tyčinky obsahují převážně sacharidy - často ve formě cukru. Dají vám rychlou energii, ale poté se brzy cítíte unavení a hladoví. Proteinové tyčinky obsahují relativně nízké množství sacharidů – mají důraz hlavně na bílkoviny. Některé z nich jsou dokonce bez cukru a s velmi nízkým obsahem sacharidů. Proteinové tyčinky nedávají energii jako energetické tyčinky.

3. K dispozici jsou dva typy proteinové tyčinky 
Existují dva hlavní typy proteinových tyčinek - jedny mají sloužit jako zdravé svačiny a druhé jsou určeny ke konzumaci po cvičení. Proteinové tyčinky pro občerstvení mají tendenci mít nižší obsah kalorií a tyčinky po cvičení mají zase více sacharidů a tím samozřejmě i více kalorií. Vždy je důležité si před koupí přečíst štítky, abyste se ujistili, že jíte správný kus ve správný čas. Nebo se případně můžete zeptat prodavaček ve specializovaných obchodech, abyste měli úplnou jistotu.

4. Ne všechny proteinové tyčinky jsou dobré 
Některé proteinové tyčinky mají velmi vysoké kvality, ale samozřejmě najdete i celou řadu podřadnějších nebo těch, které se snaží proteinové tyčinky napodobit. Mohou obsahovat velmi málo bílkovin nebo je obsažený protein velmi nízké kvality. Některé zase obsahují až příliš mnoho sacharidů. Tím se vás výrobci snaží napálit a za vysokou cenu prodat klasickou sušenku, kterou sežene za pár korun v obchodech. Kvalitní proteinová tyčinka je zdravá, ale nekvalitní se opravdu rovná nějaké čokoládové tyčince.

5. Můžete si vytvořit svoje vlastní proteinové tyčinky 
Kupované proteinové tyčinky jsou velmi chutné. Stačí jít do obchodu a koupit to, co potřebujete. Nicméně mohou být velmi drahé nebo vám přímo nesedne jejich chuť – každý máme jiné priority. Popravdě může trvat dlouho, než najdete nějakou tyčinku, která vám bude ve všech ohledech vyhovovat (je to stejné jako s proteinovými prášky). Bohužel tuky a sacharidy jsou po chuťové stránce zajímavějšími. Pokud vám nevadí strávit nějaký ten čas navíc v kuchyni, můžete ušetřit peníze a vytvořit si proteinové tyčinky dle vlastní chuti. Na internetu je dnes již plno receptů, stačí jen hledat podle vaší oblíbené chuti. Aspoň pro představu zde ukážu, jak se dělá jahodová proteinová tyčinka (množství ingrediencí odpovídá 4 kusům)

Poleva: 

  • 40 g vysokoprocentní čokolády bez přidaného cukru

  • 2 jahody nakrájené na plátky (dle možností, můžete vynechat) 

Postup:
V misce nejprve rozmačkejte čerstvé jahody a následně vmíchejte kokosovou mouku, jahodový protein, mandlové mléko a kokosový olej. Z této směsi poté vytvořte 4 stejně velké tyčinky (nebo případně tvary, které vám jsou bližší). Výsledný výtvor dejte na tác a nechte chvíli zatuhnout v mrazáku. Ve vodě rozpusťte vysokoprocentní čokoládu a polijte jimi tyčinky. Na závěr můžete ozdobit plátky jahod. Hotové tyčinky nechte ještě tak půl hodiny v mrazáku, aby vše dostatečně zatuhlo. Poté můžete podávat.

Nutriční hodnota jedné tyčinky je 150 kcal (bílkoviny 9 g, sacharidy 7 g, tuky 10 g).

6. Proteinové tyčinky vám pomohou zhubnout 
Největší problém v hubnutí je, že lidé neumění udržet dostatečnou kontrolu nad svou stravou. Hlad a chutě je nejčastěji dovedou k nezdravým svačinkám, protože jsou vždy rychle po ruce. Bohužel je tím i vykolejí z úsilí o jakékoli hubnutí, protože se výsledky samozřejmě nedostavují. Proteinové tyčinky vám udělají velkou službu, protože jsou nízkokalorické, zdravé, plně vás uspokojí a naplní. Každému jistě dojde, že jsou celkově mnohem lepší jak cukrovinky, sušenky nebo jiné pochutiny. Díky sušenkám můžete svůj dietní plán udržet.

7. Proteinové tyčinky vám pomohou získat svaly 
Po cvičení vaše svaly vždy volají po bílkovinách, sacharidech, tedy kaloriích. Cvičení bere tyto složky z vašich svalů, a čím dříve je můžete dostat zpátky, tím dříve se budou moci obnovit, začít růst a být silnějšími. Není vždy vhodné, jíst některá jídla ihned po cvičení, ale proteinové tyčinky se k tomu ideálně hodí. Tyčinky ve vaší tašce jsou ideální záchranou poté, co docvičíte. Dobré je samozřejmě zvolit tu, která obsahuje bílkoviny i sacharidy pro dosažení lepších výsledků. Kvalitní tyčinka by měla obsahovat 200-300 kalorií.

Autor: Tereza Župová

Chovatelské potřebyPsi
AutorTereza Župová
Blog-datum22.2.2017
ČlánkyLinie, Zdravá strava