Jsou sportovní nápoje lepší než voda?

Sportovní nápoje jsou speciální doplňky výživy, které tělu dodávají důležité látky při zvýšené tělesné námaze. Mají vysoký podíl energie, sacharidů a elektrolytů (vápník, hořčík, chlorid, sodík a draslík), které zlepšují sportovní výkony, podporují funkci svalů, vyrovnávají pH krve, obnovují poškozené tkáně a regulují krevní tlak. V nápojích se také nachází známý antioxidant vitamín C, vitamín B1, který pomáhá přeměňovat sacharidy na energii, vitamín B3 ovlivňuje psychiku, vitamín B6 zpracovává bílkoviny a aminokyseliny podporují výkonnost.

Druhy fitness doplňků:
Isotonické iontové nápoje: mají podobné množství soli a cukru (4 – 8 g na 100 ml) jako lidský organismus. Umí rychle doplnit tekutiny, které tělo vypotí a jsou dobrým zdroje jednoduchých sacharidů (fruktózy, glukózy a maltodextrinů). Doporučují se tenistům, atletům a sportovcům týmových her. Jsou k dostání v podobě instantních koncentrátů nebo hotových nápojů.

Hypertonické nápoje: obsahují větší koncentraci cukru (8 g na 100 ml) a soli. Většinou se konzumují po náročném tréninku, aby tělo doplnilo sacharidy a svalový glykogen.

Hypotonické nápoje: podíl cukru je u nich menší než 4 g na 100 ml, jsou určeny pro rychlé zahnání žízně, protože tělo je absorbuje rychleji než vodu. Nejvíce se hodí pro rekreační sportovce a krátkodobé cvičení.

Proteinové nápoje: se liší podle obsahu proteinu (50 %, 70 % a 80 % ve 100 g nápoje) a jsou vhodné pro růst svalů. Užívají se po fyzickém výkonu, ale rozhodně neslouží jako náhrada zdravé stravy, protože jen z bílkovin svaly nenarostou. Důležitější je pravidelný trénink, správný jídelníček a dostatek odpočinku. Optimální spotřeba bílkovin činí 20 g za den, vyšší množství vyžaduje řádný pitný režim, aby se proteiny mohly správně vstřebat.

Energetické regenerační nápoje: dodávají energii, podporují vytrvalost a koncentraci. Doplňují množství svalového glykogenu a základních minerálů. Obsahují 8 % sacharidů a energetické látky jako je glukóza, taurin, karnitin, kofein a koenzym Q10.

Domácí sportovní nápoje: Sportovní nápoje si lze vyrobit i doma, jsou zdravější, neobsahují konzervanty, sladidla a všechny suroviny jsou snadno dostupné. Vhodný je například meloun, který díky antioxidantu lykopenu uvolňuje napětí ve svalech a podporuje zdravé srdce.

Energetický nápoj s příchutí citrónu:

Suroviny:

  • ¼ šálku čerstvě vymačkané citrónové šťávy
  • ¼ šálku čerstvě vymačkané limetkové šťávy
  • 2 šálky vody
  • 1/8 lžičky mořské soli
  •  2 lžíce medu

Postup:
Suroviny dejte do velké sklenice, pořádně zamíchejte a přidejte led. Pro větší množství elektrolytů můžete použít šťávu z pomeranče.

Sportovní smoothie nápoj:

Suroviny:

Postup:
Všechny přísady dejte do mixéru a míchejte tak dlouho, dokud nevznikne jemná konzistence.

Ovocný fitness drink:

Suroviny:

  • 1 šálek kostek vodního melounu
  • 1 šálek kokosové vody
  • šťáva z 1 limetky

Postup:
Meloun, kokosovou vodu a šťávu z limetky rozmixujte, přidejte led a můžete hned podávat, kdo chce může přisladit špetkou Stévie v prášku.

Voda a zajímavosti:
Voda je nejlepší způsob, jak se správně hydratovat. Člověk by měl denně vypít alespoň 2,5 litru tekutin, ale jak se říká všeho s mírou. Nadměrná konzumace vody může mít opačný efekt, kdy dochází k nerovnováze elektrolytů v těle a k následné intoxikaci. Tento jev je velmi ojedinělý, ale následky mohou být i smrtelné. Ideální pitný režim představuje 200 ml vody za hodinu, před cvičením je vhodné vypít 1 litr tekutin a během sportovního výkonu se musí stále doplňovat. Pokud doba tréninku přesáhne 2 hodiny, pak je dobré si dát jeden iontový nápoj, aby se doplnily sacharidy, vitamíny, minerály, ionty, stopové prvky a energie.

Jaký je rozdíl mezi pitnou vodou z přírody, balenou a destilovanou vodou?
Často se vedou spory o tom, zda je voda z kohoutku zdravá nebo jestli je lepší pít vodu balenou. Nezávislá studie švýcarské World Wildlife International Fund zjistila, že balená voda není ani zdravější ani bezpečnější než voda z kohoutku, protože ta je častěji kontrolována, je čerstvá a levnější.

Nevhodná na pití je voda destilovaná, což je bezbarvá tekutina bez chuti a zápachu, zbavená minerálních látek. Destilovaná voda po kontaktu s kyslíkem absorbuje oxid uhličitý a začne být kyselá, dokonce umí rozpustit některé kovy. Pokud se jí člověk napije, v těle se začne zvyšovat kyselé prostředí, které může způsobit různá onemocnění: osteoporózu, ischemickou chorobu srdeční, vysoký krevní tlak a degenerativní onemocnění. Slazené nápoje, například Coca cola, jsou vyráběny z destilované vody a mají za následek odplavování hořčíku, vápníku a jiných minerálů z těla, proto je lepší tyto nápoje raději nepít.

Autor: Michaela Hynková

Chovatelské potřebyPsi
AutorMichaela Hynková
Blog-datum21.9.2016
ČlánkyKondice, Zdravá strava