Když se řekne manuka ...

Slyšli jste už o medu manuka?
Pokud ne, tak pozorně čtěte a dozvíte se o jeho původu, účincích a využití. Manukový med pochází z manuky- malého stromu, který roste na Novém Zélandu a v jihovýchodní Austrálii. Květy manuky mají bílou nebo růžovou barvu. Manuka je známá i pod názvem Balmín metlatý. Tento malý strom nebo keř dorůstá do výšky 3,5 až 4,5 metru. Manukový med pochází od včel, které opylují květ manuky na Novém Zélandu a sbírají nektar z manukového květů. Včelaři záměrně umísťují úly do blízkosti manukových hájů. Med, který vzniká v úlu, je známý jako manukový med a jeho účinky na zdraví jsou velmi úžasné.

O jaké účinky jde?

Manukový med je vysoce antibakteriální a mnoho studií prokázalo, že tyto jeho vlastnosti léčí kožní problémy, zažívací potíže a různé infekce. Kromě toho má antioxidační a protizánětlivé účinky. Velkým pomocníkem může být med manuka při refluxu, kdy se žaludeční kyseliny vracejí zpět do hrdla nebo do úst, tento nepříjemný stav známe i pod názvem pálení žáhy. V takových případech se doporučuje dát jednu lžíci manukového medu např. na chléb a zmírnit žaludeční potíže.

Antibakteriální vlastnosti předurčují manukový med k léčení infekcí. Díky vysokému obsahu peroxidu vodíku podporuje hojení ran, a protože je také protizánětlivý, tak se používá na různé druhy ekzémů nebo při léčbě akné. Vitamíny a antioxidanty v manukovém medu mohou také pomoci v prevenci vzniku vrásek a při omezení jejich výskytu.

Možná už teď přemýšlíte nad pořízením medu manuka a určitě vás zajímá jeho cena. Kde a za kolik peněz můžeme manukového med koupit? Manuka med je dostupný v různých variantách a baleních. Např. 250 gramové balení pravého manukového medu vás může vyjít na cca 550 Kč. Je třeba si však uvědomit, že jde o velmi vzácný druh medu, který má pro lidský organismus jen ty nejlepší účinky a není snadné ho vyrobit. Cena manuka medu je závislá na jeho získání a zpracování. Manukový med koupíte v internetových či kamenných obchodech, které se specializují na zdravou výživu.

Co se týče dávkování, manuka med je nejvhodnější konzumovat nalačno ráno 2-3 čajové lžičky nebo 1 čajovou lžičku 2-3 krát denně vždy půl hodinu před jídlem nebo pitím. Dávkování můžete zvýšit podle chuti. Pokud jste stále rozhodnutí vyzkoušet pravý manukového med z Nového Zélandu a ulevit tak svému zdraví, neváhejte a pořiďte si jej ještě dnes! Odvděčí se vám stonásobně svými zázračnými účinky na vaše zdraví.

Autor: Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum9.12.2016
ČlánkyZdraví