Kojení - důležité období v životě matky a její děťátka

V souvislosti s tímto tématem lze říci, že kojení je pojem nadčasový. V minulosti, dnes, i v budoucnu je kojení nejdůležitějším procesem v životě ženy - matky tak jejího dítěte. Je nejpřirozenější stravou pro novorozence a mělo by pokračovat i v dalších měsících jeho života. Někdy se však stává, že žena kojit nemůže z různých důvodů a tehdy přichází na řadu krmení umělou výživou. Pokud však žena nemá problém s kojením svého dítěte a chce, aby její dítě bylo kojeno co nejdéle, měla by si "uhlídat" svou stravu. Je velmi důležité, jak se kojící matka stravuje během kojení, co by jíst měla a naopak, jaké stravě by se měla vyhýbat.

Období kojení je pro každou ženu energeticky velmi náročné. Dobrou zprávou je, že maminky při kojení mohou jíst prakticky všechno. Základem je vyvážená a pestrá strava. Pokud dítě má problém s nějakou potravinou, kterou konzumuje matka, obvykle se to projeví v prvních hodinách, resp. do jednoho dne a v tom případě, by měla kojící žena tuto potravinu vyloučit ze svého jídelníčku na nějaký čas a pozorovat, zda se stav děťátka zlepšil. Většinou však miminka velmi dobře snášeny matčinu stravu a nemají s ní problémy. Problematickou potravinou by mohlo být kravské mléko, které může u způsobit děťátku bolest bříška, změnu stolice zda nějaké kožní problémy. Takže by bylo vhodné, aby žena během kojení nekonzumovala kravské mléko. V podstatě se však ve stravě výrazně omezovat nemusí, právě naopak, měla by konzumovat bohatou a rozmanitou stravu, aby byl zajištěn přísun všeho důležitého. Neznamená to však, že by kojící maminka měla jíst za dva. Důležitá je rozmanitost a vyváženost stravy.

Přejídání nezvýší tvorbu mléka ani jeho kvalitu a kromě toho přispívá k nabírání hmotnosti, což jistě není žádoucí. Pokud máte rady kávičku a nechcete se jí vzdát ani během kojení svého děťátka, tak to dělat nemusíte. Mnozí lékaři se shodují v tom, že jedna nebo dva slabší šálky kávy by vašemu děťátku uškodit neměli. Nežádoucím mýtem je, že některé maminky si kojení spojují s omezeními ve vlastním stravování, což je chyba. Můžete jíst prakticky všechno, co vám chutná, i když kojíte. Některé maminky a nejen prvorodičky mají problém se správným kojením.

Základem správného a úspěšného kojení je správné přisátí děťátka na matčin prs. Správně přisáté dítě pije hodně, má dostatek živin a dobře přibírá, dítě s nesprávnou technikou přisátí má často hlad, působí matce bolest a tím, že nedostatečně odsává, nestimuluje správně laktaci. Správnou techniku ​​kojení by se měla žena naučit ještě v porodnici, aby uměla své dítě správně kojit. Může se stát, že technika kojení je sice správná, ale žena má příliš ploché nebo vpáčené bradavky a dítě se neumí na prs přisát. Tehdy mohou přijít na pomoc tzv. kojící kloboučky, které by měly být spíše poslední volbou. Kojící ženy by je měly používat pouze v nutných případech a zejména ne dlouhodobě. Jde totiž o velmi nepohodlné kojení. Při kojení přes kloboučky dochází k nižší stimulaci dvorců a neprobíhá chemická komunikace mezi pusinkou miminka a prsy. Mateřské mléko se tedy netvoří miminku na míru a velmi pravděpodobně postupně klesne kojení do té míry, že miminko začne kojení bojkotovat. Proto se i ženám, které mají vpáčené či ploché bradavky doporučuje návštěva laktační poradkyně, která by jim mohla pomoci tento problém vyřešit i bez použití kojících kloboučků. Také je třeba vědět, že kloboučky na kojení neslouží jako ochrana bolestivých a poraněných bradavek. Pokud žena pociťuje bolest bradavek, která se zintenzivňuje, pravděpodobně příčinou bude špatná technika kojení.

Kojící maminky by neměli zapomínat ani na výběr a koupi správné kojící podprsenky, která je velmi důležitá při tvarování prsou. Mohou si ji pořídit ještě před porodem, aby se co nejlépe připravili na příchod svého děťátka. Dalším pomocníkem pro kojící maminky může být odsávačka mléka, kterou je vhodné použít např. při nadměrné tvorbě mléka v prsou, které miminko nestíhá vytáhnout a vypít. Prsa matky jsou pak nalitá, bolavá a může snadno vzniknout zánět prsní žlázy, který je velmi nežádoucí během kojení. Tehdy je dobré nadbytečné mléko odsávačkou odsát. Odsávačku mléka lze použít i tehdy, když si dítě nedokáže osvojit správnou techniku ​​sání mléka a tak zůstává hladové. Zde se vyžaduje od matky velká trpělivost, odsávání mléka a následné dokrmování miminka. Ale určitě lepší volba než hned přejít na umělou mléčnou výživu.

Odsávání mléka doporučují i ​​gynekologové, protože tento proces podporuje tvorbu mateřského mléka, pomáhá kojícím matkám udržet si laktaci a zabraňuje zánětu prsní žlázy - mastitidě. Jde o bakteriální infekci prsu zejména u kojících matek. Ale může se vyskytnout i u žen, které nekojí, nebo nejsou těhotné. Je důležité rozlišit zánět prsu od ucpaných mlékovodů, protože ucpané a zablokované mlékovody netřeba léčit antibiotiky, zatímco mastitida si často, ale ne vždy, vyžaduje antibiotickou léčbu. Mastitida se také obvykle spojuje s horečkou jakož i intenzivnější bolestí. Není však vždy jednoduché rozlišit, zda se jedná o mírnou mastitidu nebo silně zablokován mlékovod. Obojí se spojuje s bolestivou boulí v prsu. Pokud se však potvrdí zánět prsu a matka je nucena užívat antibiotika, je lepší, pokud během léčby antibiotiky přestane na jistý čas kojit. Samozřejmě, může se po přeléčení spokojeně vrátit ke kojení. Co dodat na závěr? I přes jistá úskalí, se kterými se musí každá matka poprat, je mateřství něčím krásným a nenahraditelným v životě každé ženy-matky. A období kojení patří také ke krásám mateřství. Tak si ho užívejte naplno!

Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum17.2.2017
ČlánkyPro maminky